Dwie drogi do tego samego celu
6 gru 2016 14:44
Od dłuższego czasu fachowcy zwišzani z fleksografiš rozważajš, w jakim kierunku rozwijać się będzie technika wykonywania form drukowych.
Targi drupa 2004 wskazały dwie drogi do jednego celu Đ do okršgłej formy drukowej, ale wybór techniki nie jest jeszcze przesšdzony.
Jasne jest tylko to, że przyszłoć należy do okršgłych form drukowych, które powinny być wykonywane, w miarę możliwoci bezporednio, z danych cyfrowych. Czołowi producenci przedstawiajš odpowiednie rozwišzania, ale idš one różnymi drogami: z jednej strony Đ cyfrowe obrazowanie, nawietlanie i obróbka, z drugiej strony Đ bezporednie grawerowanie.
Firmy DuPont i MacDermid stawiajš na formy drukowe z warstwš ablacyjnš (usuwalnš) typu LAMS, tworzšcš pewnego rodzaju maskę. W odróżnieniu od bezporedniego grawerowania naniesienie obrazu następuje tu przez usunięcie tej warstwy za pomocš lasera. Przy dalszej obróbce obaj producenci preferujš metodę termicznš: DuPont Đ technologię Cyrel Fast, MacDermid Đ technologię Lava.
Mac Dermid stosuje specjalny polimer, który można obrabiać zarówno w procesie termicznym, jak i w konwencjonalnym systemie wymywania. Głównymi zaletami systemu Lava sš suchy proces, bez rozpuszczalników, oraz krótki czas obróbki.
Firmy BASF Drucksysteme i Asahi Photoproducts preferujš natomiast bezporednie grawerowanie za pomocš lasera. Nowa technologia BASF to nyloflex infinity, pozwalajšca na wykonywanie tulei, z których za pomocš grawerowania laserem wykonuje się formy drukowe ăbez końcaÓ. System nyloflex-infinity obejmuje kilka typów płyt polimerowych, dostosowanych do wykonywania form drukowych na różne podłoża i różne farby, do rozmaitych rodzajów opakowań czy etykiet. Nowociš sš laserowo grawerowane płyty typu nyloflex p, z których można wykonywać tuleje ăbez końcaÓ. Przy wszystkich materiałach specjalna receptura zapobiega topieniu się polimeru, czynišc ten materiał dostępnym dla laserowego grawerowania. W porównaniu z grawerowaniem tradycyjnych wałków gumowych uzyskuje się o wiele wyższš jakoć drukowania.
Firma Asahi przedstawiła nowš technologię Adless do bezporedniego laserowego grawerowania tulei ăbez końcaÓ, wykorzystujšc swoje dowiadczenia zebrane przy stosowaniu płynnych polimerów. Zaprezentowano prototyp urzšdzenia do w pełni zautomatyzowanego przygotowania tulei. Obsługa ogranicza się tylko do założenia tulei bazowej i wprowadzenia odpowiednich parametrów. Cały proces produkcyjny przebiega potem automatycznie. Trwa on ok. godziny i obejmuje powleczenie warstwš polimeru, utwardzenie promieniami UV, szlifowanie i polerowanie.
Zarówno BASF, jak i Asahi bazujš na produkcji całkowicie pozbawionej rozpuszczalników. Także następny proces wytwarzania formy drukowej Đ grawerowanie Đ nie zawiera żadnych technologii obcišżajšcych rodowisko.
Również firma DuPont w swojej technologii Cyrel Fast znaczšco zredukowała odpady i emisję. Technologia ta umożliwia szybkie wykonanie wysokojakociowych fotopolimerowych form drukowych. W systemie tym łšczy się sprawnoć i prędkoć cyfrowego wykonywania form drukowych z produktywnociš i ekologicznymi zaletami termicznej obróbki płyt.
Cyrel round to druga ważna technologia firmy DuPont, zaprezentowana na targach drupa 2004, a sprawdzana od połowy 2003 roku w wielu zakładach w Europie, USA i Australii. Tš metodš wykonano już blisko 6000 tulei.
Jej koncepcja polega na zastosowaniu cienkiej tulei bazowej, wykonanej z włókien szklanych i żywic, pokrywanej warstwš fotopolimeru. Powierzchnia tulei to cienka czarna powłoka (maska) typu LAMS, na którš cyfrowo nanosi się obraz. Tego rodzaju tuleje majš, według firmy DuPont, następujšce zalety: zbędny jest montaż, możliwe wykonywanie form drukowych ăbez końcaÓ o wysokiej jakoci, doskonała dokładnoć pasowania, bardzo dobre przeniesienie farby oraz możliwoć stosowania konwencjonalnych farb i rozpuszczalników. Poza tym niewielki ciężar tulei Cyrel round ułatwia ich transport i składowanie. Według DuPonta technologia oparta na stosowaniu maski jest korzystniejsza pod względem jakoci i produktywnoci od technologii alternatywnych.
Na rynku płyt do fleksografii coraz bardziej widoczna jest firma Kodak Polychrome Graphics. Na drupa 2004 pokazała ona płytę Flexcel NX do cyfrowego obrazowania, przeznaczonš do drukowania opakowań. Zapewnia ona dobrš rozdzielczoć i wierne odtworzenie barw na wszystkich podłożach, od cienkiej folii do grubej tektury falistej. Do rodziny płyt Flexcel należš też trzy inne płyty do drukowania opakowań, etykiet, zadrukowywania papieru itd.
W dziedzinę form fleksograficznych wchodzi też firma Lscher AG, znana dotychczas jako producent elektronicznych systemów do przygotowalni. Pierwszym krokiem było przejęcie firmy ZED Instruments, która m.in. opracowała i produkuje urzšdzenia do laserowego bezporedniego grawerowania dla fleksografii. Na drupa 2004 firma Lscher przedstawiła system grawerowania tulei i płyt Flex-Pose:direct. Poza tym firma ta oferuje też nawietlarkę Flex-Pose z bębnem wewnętrznym i zewnętrznym oraz płyty drukowe Flex-Plate.
Dokładne omówienie powyższych nowoci w zakresie przygotowalni form drukowych do fleksografii znajdš Państwo w artykule ăEin Ziel Đ zwei WegeÓ Klemensa Ehrlitzera w magazynie ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 5/2004.
Opracował ZZ