Efekt wow z Duplo DuSense
24 wrz 2018 10:15

Badge4U – drugi co do wielkości europejski producent materiałów promocyjnych, znaczków i gadżetów reklamowych jest drugim w naszym kraju użytkownikiem najnowszego systemu do lakierowania UV Duplo DuSense DDC – 810. Maszyna ta została zainstalowana równolegle z systemem drukującym Xerox Iridesse Production Press, znacząco rozszerzając zakres oferowanych uszlachetnień i udowadniając, że możliwości maszyny i kreatywność grafika dają spektakularne efekty. To jedyna na skalę światową instalacja tego urządzenia w firmie o tak specyficznej, niszowej produkcji, jaką jest Badge4U.

Innowacyjne rozwiązanie z oferty Duplo – urządzenie do lakierowania wybiórczego UV 3D – Duplo DuSense DDC-810 doczekało się kolejnej, drugiej już w naszym kraju (po Drukarni D&D, o czym informowaliśmy w sierpniowej Poligrafice) instalacji. 

System charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do jakości oferowanej przez to urządzenie, zwłaszcza w przypadku lakierowania bardzo małych elementów ze względu na bardzo dużą precyzję. Efekt lakierowania wybiórczego 3D w urządzeniu Duplo jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu najnowszych głowic drukujących, które umożliwiają tworzenie efektów o wysokiej rozdzielczości – 600 dpi. Co istotne, na jednym arkuszu można uzyskać różne grubości powłoki lakieru (która jest płynnie regulowana i mieści się w zakresie od 20 do 80 mikrometrów), a cały proces jest realizowany w jednym przebiegu. W drugim przebiegu grubość powłoki można podwoić do 160 mikrometrów. Technologia oferowana przez Duplo pozwala na łączenie na jednym obrazie jednolicie krytych powierzchni z drobnymi detalami, jak również oferuje możliwość uzyskania płynnie prowadzonych i delikatnych krzywych, odpowiadających rozmiarowi sześciopunktowej czcionki.

Gdy czas to pieniądz

Urządzenie Duplo DDC-810 w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych pozwala również znacząco skrócić czas realizacji zlecenia. Przygotowanie maszyny do pracy trwa zaledwie kilka sekund, podobnie jak jej wyłączenie – po nim następuje automatyczne czyszczenie głowic i schładzanie lampy. Zdecydowanie niższe jest także zużycie materiałów podczas rozruchu maszyny; zazwyczaj maksymalnie po dwóch lub trzech arkuszach rozpoczyna się normalny cykl produkcyjny. Lakierówce dedykowane są dwa lakiery Duplo – jeden przeznaczony do maszyn Xerox (ze względu na specyfikę toneru), drugi do pozostałych. Warto podkreślić, że w cenie lakieru jest pełny kontrakt serwisowy, 5-letnia gwarancja na urządzenie, w tym także na głowice. 

Strzał w dziesiątkę

Badge4U jest drugim w naszym kraju użytkownikiem najnowszego systemu do lakierowania UV Duplo DuSense DDC – 810. Maszyna ta została zainstalowana równolegle z systemem drukującym Xerox Iridesse, znacząco rozszerzając zakres oferowanych uszlachetnień – mówi Marcin Pawłowski, współwłaściciel Badge4U. – Szukaliśmy urządzenia, które da nam możliwość lakierowania z różną grubością lakieru, co stworzy efekt 3D. Oczywiście istnieją technologie pozwalające na przetłaczanie i drukowanie w tym samym przebiegu, jednak są to maszyny bardzo drogie, przeznaczone do produkcji na dużą skalę. Tymczasem my drukujemy nakłady nawet od 100 sztuk. Sam koszt wykonania matrycy do tłoczenia byłby więc wyższy niż cała wartość zamówienia. Kiedy zobaczyliśmy możliwości Duplo DuSense, wiedzieliśmy, że w połączeniu z Iridesse będzie to strzał w dziesiątkę! Dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie imitować m.in. efekty przetłoczeń.

System Duplo DuSense powstał przede wszystkim z myślą o ekonomicznym, ale efektownym lakierowaniu selektywnym typowych akcydensów jak wizytówki, zaproszenia, foldery, ale także okładki książek. Badge4U to dla nas o tyle niestandardowy klient, że jest producentem gadżetów, a nie typową drukarnią – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzająca Duplo Polska. – Lakierówka wykorzystywana jest bardzo kreatywnie do nadawania ekskluzywnego charakteru produktom popularnym jak magnesy, znaczki itp. Badge4U udowadnia, że możliwości maszyny i kreatywność grafika w połączeniu z metalicznymi kolorami dają spektakularne efekty. Badge4U doskonale wykorzystuje możliwości obu maszyn, uzyskując trójwymiarowe, rewolucyjne efekty.

Nowe życie zwykłego znaczka

Zwykłe znaczki dostały nowe życie – cieszy się Marcin Pawłowski. – Zwykły gadżet reklamowy za sprawą kolorów metalicznych i niezwykłych, trójwymiarowych efektów uzyskanych w dwóch przelotach przez system Duplo trafia do segmentu premium. Różnice poziomów lakieru, możliwość naniesienia warstwy o grubości do 160 µ pozwalają na uzyskanie efektu tłoczenia wypukłego i dają efekt wow. Dzięki Duplo DuSense możemy nawet nanosić pismo Braille’a i tworzyć np. wizytówki czy znaczki dla niewidomych.

W Duplo nie przewidzieliśmy tylu zastosowań, do jakich w Badge4U wykorzystywana jest nasza najnowsza lakierówka – przyznaje Gabriela Swat. – Firma z Jaworzna z powodzeniem wykorzystuje nasz system do lakierowania podłoży przeznaczonych do produkcji magnesów, które mają grubość 0,5 mm. Efekty są przepiękne, a spektrum zastosowań ogromne – cały czas jesteśmy pod wrażeniem możliwości tej maszyny i pomysłowości klienta. Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się również na materiałach samoprzylepnych, widzimy więc potencjalne zastosowanie lakierówki do niskonakładowej produkcji etykiet czy personalizowanych opakowań.

System najlepiej sprawdza się w przypadku lakierowania sztywnych podłoży, dlatego znakomite efekty osiągamy lakierując np. papiery syntetyczne – dodaje Marcin Pawłowski. – Charakteryzuje go wyjątkowa precyzja nakładania lakieru, dzięki czemu nawet przy kilku przelotach tego samego arkusza przez maszynę uzyskujemy idealne pasowanie i wyjątkowe efekty 3D. Menu restauracyjne, identyfikatory, zawieszki hotelowe czy do bagażu natychmiast nabierają ekskluzywnego wyglądu. A przy tym – co było dużym zaskoczeniem dla naszych klientów – różnica ceny w stosunku do wydruku bez kolorów metalicznych i lakierowania wynosi zaledwie 10-20 proc. System Duplo DuSense wykorzystujemy również do standardowego lakierowania wybiórczego, choć będziemy kłaść nacisk na lakierowanie z różnicą poziomów, które daje nieporównywalny, ekskluzywny efekt.

Zaletą systemu jest również prostota obsługi. Operator cyfrowej maszyny drukującej obsługuje jednocześnie lakierówkę – potwierdza Marcin Pawłowski.

Gabriela Swat wskazuje również na interesującą funkcję handlową oprogramowania systemu – automatycznie podaje ono koszty polakierowania jednego arkusza. Oprogramowanie to może być zainstalowane na każdym stanowisku handlowym, nie tylko przy maszynie, dzięki czemu handlowiec wyceniający daną pracę dla klienta od razu wie, ile będzie kosztowało dodatkowe lakierowanie. Jak przekonał się Marcin Pawłowski – wcale nie tak dużo, a jak wiadomo, czas to pieniądz.  AN

Artykuł sponsorowany