EFI przejmuje firmy Matan i Reggiani Macchine
6 gru 2016 14:59
1 lipca amerykańska firma Electronics For Imaging (EFI) poinformowała o przejęciu dwóch firm: izraelskiej Matan i włoskiej Reggiani Macchine.
Prywatna spółka Matan Digital Printers jest znaczącym dostawcą innowacyjnych technologii dla rynku oznakowań, reklam superwielkoformatowych i aplikacji przemysłowych.
Ten zakup pozwoli firmie EFI jeszcze bardziej rozszerzyć ofertę produktów, aby pomóc naszym klientom w wykorzystaniu szerokich możliwości w druku reklam superwielkoformatowych – deklaruje Guy Gecht, dyrektor zarządzający EFI. – Solidne kompetencje firmy Matan w dziedzinie badań i rozwoju wpłyną na przyspieszenie innowacji EFI w druku inkjetowym, zwłaszcza w odniesieniu do gamy drukarek roll-to-roll przeznaczonych do produkcji oznakowań, banerów, billboardów i grafiki na pojazdy.
Nasza technologia i – co jeszcze ważniejsze – nasi klienci mają przed sobą obiecującą przyszłość z EFI, jeśli chodzi o wsparcie i ciągłe innowacje – deklaruje Hanan Yosefi, były prezes i dyrektor zarządzający Matan. – Zarówno zespół Matan, jak i ja z niecierpliwością czekamy na kontynuację rozwoju i innowacji wspólnie z jednym z największych światowych dostawców produktów do przemysłowego druku inkjetowego.
Spółka Matan z siedzibą w izraelskim Rosh HaAyin jest od ponad 10 lat producentem cyfrowych maszyn i drukarek dla szerokiego spektrum trudnych aplikacji przemysłowych. Jej przemysłowe maszyny inkjetowe zapewniają wysoką wydajność, jakość i trwałość przy niskim całkowitym koszcie utrzymania. Nacisk kładziony przez firmę na przepływ prac w trybie roll-to-roll zaowocował jedną z najmocniejszych ofert w tym sektorze pod względem funkcjonalności w manipulowaniu podłożem takich jak cięcie i obróbka w linii.
Matan zatrudnia ok. 70 osób, które dołączą do personelu EFI; przejęcie zapewni jednocześnie tej drugiej firmie centrum innowacji dla sektora druku w Izraelu, co też nie jest bez znaczenia.
Hanan Yosefi obejmie w EFI stanowiska wiceprezesa i dyrektora generalnego ds. rozwiązań inkjetowych EFI w Izraelu.
Przejęcie miało formę transakcji gotówkowej, w ramach której EFI przekazało 29 mln USD akcjonariuszom spółki Matan, by wykupić całość akcji będących w obiegu. Z tytułu umowy kupna EFI wykupiło również dług Matan w wysokości ok. 5 mln USD i przekazało 14 mln USD do sekwestru jako gwarancję swoich zobowiązań do wypłaty odszkodowań dla akcjonariuszy Matan.
W efekcie transakcji wyniki firmy EFI za rok 2015 powinny w niewielkim stopniu wzrosnąć.
Z kolei wraz ze strategiczną akwizycją Reggiani Macchine EFI zagarnęło poważną część rynku w sektorze inkjetowego druku na tekstyliach charakteryzującym się dynamicznym wzrostem, co znalazło wyraz w najnowszym badaniu zrealizowanym przez stowarzyszenie FESPA we współpracy z firmą badawczą InfoTrends (patrz s. 30).
Reggiani z siedzibą we włoskim Bergamo jest jednym z głównych dostawców szerokiej gamy przemysłowych drukarek ink-
jetowych stosujących atramenty na bazie wody do druku na tekstyliach.
Technologia inkjetowa Reggiani, teraz pod nazwą EFI Reggiani, obejmuje cały obszar zaawansowanego druku na tekstyliach z wielofunkcyjnymi drukarkami wykorzystującymi pigmenty kwasowe rozpuszczone w wodzie i atramenty reaktywne. W ciągu ponad 60 lat firma Reggiani zyskała renomę jako prawdziwy pionier oferujący kompletną gamę rozwiązań przemysłowych do produkcji tekstyliów, zwłaszcza wysokojakościowych drukarek dla sektora modowego i wystroju wnętrz. W portfolio firmy znajdują się różnorakie rozwiązania począwszy od technologii zwojowego sitodruku, od których zaczynała swoją działalność, aż do atramentów i maszyn inkjetowych najbardziej wyspecjalizowanych w tym sektorze. Reggiani nawiązał również kontakty z wieloma znaczącymi producentami tekstyliów z całego świata proponując im zintegrowaną ofertę, obejmującą wyposażenie dla wszystkich etapów procesu drukowania na tekstyliach.
Ten zakup zapewnia EFI pozycję lidera w jednym z głównych sektorów rynku światowego, znajdującym się w trakcie przechodzenia z druku analogowego na cyfrowy. Rynek druku na tekstyliach znajduje się dopiero na początku tego procesu, który pozwoli producentom przejść od wysokich nakładów do produkcji na żądanie, w odpowiedzi na rosnący popyt na niskie nakłady i personalizację – tłumaczy Guy Gecht. – Integracja innowacyjnego zespołu pracowników Reggiani i jej technologii druku „Made in Italy”, cieszącej się zasłużoną renomą na całym świecie, pozwoli również klientom EFI wejść na rynek miękkich oznakowań dzięki inkjetowym przemysłowym maszynom na bazie wody firmy Reggiani.
Jak wyjaśnia Ambrogio Caccia Dominioni, były akcjonariusz Reggiani, który obejmie funkcję dyrektora generalnego EFI Reggiani: Nasi klienci mają świadomość, że inkjet jest najważniejszą technologią przyszłości dla przemysłu tekstylnego. Chciałbym jednak, aby nasza spółka stała się integralną częścią EFI nie tylko dlatego, że dołączamy do firmy oferującej wysokojakościową technologię przemysłowego inkjetu, ale także dlatego, że EFI jest liderem w dziedzinie rozwiązań workflow przeznaczonych dla sektora druku i dysponuje siecią sprzedaży i marketingu na całym świecie.
EFI Reggiani może jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję jako światowy lider inkjetowego druku na tekstyliach, z wysokiej jakości produktami przyspieszającymi przejście z druku analogowego do cyfrowego – wszystko to oznacza decydujący przełom dla przyszłej rentowności naszych klientów. (...)
Reggiani posiada klientów w ponad 120 krajach, obsługiwanych przez sieć dystrybutorów oraz przedstawicieli w ponad 40 krajach.
Aby przejąć całość akcji Reggiani będących w obiegu, EFI spłaci dług tej firmy w wysokości ok. 20,1 mln euro, wypłaci ok. 27,4 mln euro w gotówce byłym akcjonariuszom Reggiani i przekaże im także akcje EFI o wartości ok. 27,4 mln euro. EFI będzie też płacić do 50 mln euro przez okres maksymalnie 30 miesięcy z tytułu oczekiwanych obrotów i rentowności EFI Reggiani.
Personel Reggiani liczący 190 osób dołączy do zespołu EFI.
Na podstawie materiałów EFI opracowała IZ