Ekologicznie i ekonomicznie
13 gru 2017 11:02

Żyjąc na co dzień w środowisku biurowym wcześniej czy później stajemy przed zadaniem: co zrobić, by nasze biuro było bardziej eko? Wyposażmy je w nowoczesne urządzenia, które posiadają ekologiczne rozwiązania obniżające zużycie energii i materiałów eksploatacyjnych oraz nauczmy naszych pracowników racjonalnie z nich korzystać. 

Najbardziej eksploatowane urządzenia w naszym biurze – zaraz po komputerach – to oczywiście drukarki. W OKI postrzegamy urządzenia drukujące jako integralną część procesów biznesowych, wobec czego rozumiemy potrzebę posiadania w firmie ekologicznego i co za tym idzie – ekonomicznego urządzenia drukującego. Dlatego nieustannie rozwijamy naszą ofertę, by dostarczać klientom jeszcze większego wsparcia w postaci produktów i usług, zaprojektowanych zgodnie z ekologicznymi standardami. Dzięki temu stają się one doskonałym narzędziem ograniczającym nie tylko wpływ na środowisko, ale i bieżące koszty eksploatacji każdej używającej ich firmy. Bycie eko przynosi firmie realne oszczędności, dlatego polskie przedsiębiorstwa coraz częściej budując długoterminowe plany biznesowe decydują się na inwestycje w urządzenia, które są wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań gwarantujących bardziej ekonomiczne użytkowanie. W obecnych czasach to właśnie obniżenie kosztów jest podstawowym czynnikiem decydującym o prowadzeniu przez firmę świadomej polityki proekologicznej, oczywiście obok chęci dbania o środowisko naturalne.

Ekologiczne podejście towarzyszy OKI na każdym etapie cyklu życia produktu: od projektowania urządzeń, przez produkcję, po ich utylizację. Stale udoskonalamy możliwości wtórnego przetwarzania zużytych podzespołów, co pozwala nam na oszczędność zasobów, energii oraz minimalizację ilości odpadów przemysłowych. Program recyklingu materiałów eksploatacyjnych jest całkowicie bezpłatny, każdy może z niego skorzystać. OKI podejmuje też wysiłki na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Nasze urządzenia wyposażamy w szereg zaawansowanych funkcji technologicznych sprzyjających ekonomicznemu zużyciu papieru, energii czy materiałów eksploatacyjnych. Projektujemy nasze urządzenia tak, by „myślały” za użytkowników, maksymalnie odciążając ich od konieczności zastanawiania się nad oszczędnościami, związanymi z firmowymi wydrukami. Dlatego urządzenia z naszego portfolio są wyposażone w automatycznie dopasowujący zużycie energii, obniżający koszty i oszczędzający zasoby tryb ECO, tryb głębokiego uśpienia zmniejszający pobór energii poniżej 1,5 W, tryb automatycznego wyłączania, gdy urządzenie długo pozostaje w stanie bezczynności oraz funkcję dwustronnego drukowania zmniejszającą zużycie papieru. Do tego dochodzą wysokowydajne tonery czy funkcja Toner Saving zmniejszająca zużycie tonera podczas drukowania wersji roboczych dokumentów. Nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanej przy konstrukcji technologii. Nauka podsuwa coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, my natomiast zawsze korzystamy z tych najbardziej zaawansowanych. Jesteśmy pionierem w stosowaniu niezawodnej i niezwykle ekonomicznej technologii LED, która nie tylko do minimum ogranicza ilość części ruchomych, ale i podnosi jakość druku. Efektywność i ekologiczność urządzeń Oki potwierdza Certyfikat Energy Star, przyznawany wyselekcjonowanym produktom jako gwarancja spełniania najwyższych norm energooszczędności. 

Pamiętajmy jednak, że samo urządzenie to za mało; trzeba też zadbać o to, aby jego użytkownicy potrafili odpowiednio z niego korzystać. Aby drukowanie było bardziej przyjazne środowisku, warto przestrzegać kilku zasad. W pierwszej kolejności należy wyeliminować nawyk drukowania wszystkich dokumentów, np. prezentacji, e-maili, umów, roboczych wersji tekstów. Nie wszystkich tych dokumentów potrzebujemy w wersji papierowej. Warto zastanowić się też nad przejściem na cyfrowy obieg dokumentów w firmie, który także niesie za sobą realne oszczędności. Urządzenia wielofunkcyjne OKI nie tylko pomagają w digitalizacji dokumentów, ale też posiadają wiele funkcji ułatwiających ich późniejsze archiwizowanie, przeszukiwanie, oceerowanie, konwertowanie i przesyłanie do wybranej lokalizacji. Jeśli już drukujemy, to używajmy funkcji druku dwustronnego. Pamiętajmy też, że drukując kilka stron dokumentu na jednym arkuszu oszczędzamy papier. Zanim naciśniemy przycisk „drukuj”, sprawdźmy, czy dokument jest poprawnie sformatowany i czy nie ma w nim jakichś błędów językowych, które spowodują, że będziemy musieli je poprawić i drukować ponownie. Błędem jest też drukowanie np. całej prezentacji, mimo że potrzebujemy tylko wybranych stron. Zdarza się, że wielu pracowników niepotrzebnie korzysta z opcji kolorowego, jednostronnego druku, zużywając większą ilość tuszu i papieru niż to konieczne. W natłoku obowiązków nie mają czasu zastanawiać się, która opcja pracy drukarki będzie najbardziej ekologiczna. Zadbaliśmy i o to: dostępne w standardzie oprogramowanie SMART Print Supervision daje administratorowi możliwość zarządzania prawami dostępu użytkowników, pozwalając na odgórne zdefiniowanie najkorzystniejszych trybów drukowania. Dostosowanie urządzeń do rzeczywistych potrzeb firmy pozwala zmniejszyć koszt drukowania nawet o 30 proc.; wystarczy przemodelować cały proces tak, by był bardziej funkcjonalny, a przy tym również przyjazny środowisku. 

Piotr Parys 

Channel Marketing Manager 

OKI Systems Polska

cript>