Ekonomiczny druk w wydaniu W&H
6 gru 2016 14:48
Heliostar S i Miraflex C to nowe maszyny drukujące prezentowane na drupa 2008 przez firmę Windmöller & Hölscher. Dla pierwszej maszyny będzie to premiera, natomiast druga maszyna była już prezentowana na targach Interpack.
Znakiem szczególnym maszyny Heliostar S jest szybka i pewna wymiana zleceń. Maszyna ta jest dostępna w wersji SL z cylindrami z czopami oraz w wersji SH z cylindrami w postaci tulei. Wyposażona w maks. 12 zespołów drukujących i pracująca z prędkością 400 m/min doskonale nadaje się do ekonomicznego zadrukowywania giętkich materiałów opakowaniowych, plastikowych folii, papierów, folii aluminiowych i materiałów łączonych. Maksymalna szerokość drukowania wynosi 1300 mm, a długość – 920 mm.
Heliostar S jest maszyną modułową i umożliwia tworzenie konfiguracji dostosowanych do potrzeb klienta w połączeniu z np. zespołem do odwracania wstęgi, urządzeniem do wstępnego przygotowania lub z różnymi wariantami suszenia. Do wyposażenia standardowego należą m.in. wydajne pojedyncze napędy bez mechanicznych przekładni zapewniające dużą dokładność pasowania zarówno podczas fazy drukowania, jak i podczas faz przyspieszania lub hamowania. Maszynę tę wyróżniają także: wymienne presery w postaci tulei, rakle z urządzeniem do szybkiego mocowania, wysoko wydajne suszenie, nadawanie farby przez napędzane wałki farbowe oraz ergonomiczne elementy obsługi. Jako opcja dostępny jest system Easy-Sync do szybkiej synchronizacji napędów i ustawiania pasowania wstępnego. Dzięki temu systemowi regulacja pasowania jest wcześniej aktywna, co prowadzi do znacznego zredukowania makulatury i czasu narządu maszyny.
Inna interesująca maszyna prezentowana na targach to maszyna fleksograficzna z centralnym cylindrem Miraflex C. Tę najmłodszą maszynę flekso z bezpośrednimi napędami charakteryzują doskonała jakość drukowania, liczne innowacyjne rozwiązania dotyczące automatyzacji oraz szczegółów konstrukcyjnych, a także łatwa obsługa. Jednym z takich nowych rozwiązań jest np. gumowy wałek dociskowy przed pierwszym zespołem farbowym wykonany w postaci tulei, który w istotny sposób upraszcza przestawienie z folii na papier lub na zadrukowywanie rękawa. Łatwo obsługiwane ręcznie składane łożyska umożliwiają szybką wymianę tulei formatowych i rastrowych. Nowa maszyna jest dostępna z 8 lub 10 zespołami drukującymi o szerokościach drukowania 1000-1450 mm, a jej maksymalna prędkość wynosi 500 m/min.
W celu zwiększenia ekonomiczności produkcji maszynę Miraflex C można opcjonalnie wyposażyć w różne systemy automatyzacji, pozwalające na krótsze czasy narządu oraz znaczne zmniejszenie ilości makulatury. Są to np.: automatyczny system docisku Easy-Set, system pasowania Easy-Reg oraz system zasilania farbą i czyszczenia Turboclean.
Równolegle z targami drupa firma Windmöller & Hölscher zademonstruje na pokazach w swojej siedzibie w Lengerich (od 2 do 6 czerwca) inne nowości w zakresie fleksografii i wklęsłodruku oraz urządzenia towarzyszące zwiększające ekonomiczność drukowania.
***
Na stoisku firmy Windmöller & Hölscher można też będzie zobaczyć nową maszynę Matador NG wytwarzającą torebki papierowe w różnych formatach, płaskie lub z bocznymi fałdami. Jest ona produkowana przez siostrzaną firmę W & H – Garant Maschinenhandel GmbH.
Torebki produkowane na maszynie Matador NG, z przezroczystym paskiem lub bez niego, nie mają dna, lecz powiększają swoją objętość dzięki bocznym fałdom. Zapotrzebowanie na takie torebki jest bardzo duże, a jako opakowania do pieczywa lub posiłków na wynos muszą one być tanie. Ważne są więc krótkie czasy przygotowywania do nowego zlecenia i w tej maszynie jest to osiągane przez zastosowanie nowoczesnej techniki serwonapędów. Poza tym obsługujący maszynę może wywołać z pamięci komputera dane dotyczące powtarzalnych zleceń, a maszyna dokonuje przestawienia na nowe formaty prawie automatycznie, bez znaczącej straty czasu.
Maszyna pokazywana na drupa ma także nowy zespół drukujący Linaflex wyposażony w technikę wymiany tulei i serwonapędu.
Na podstawie informacji firmy Windmöller & Hölscher opracował ZZ