Elastyczne wykończenia dzięki nowej technologii Canon UVgel
30 sie 2019 13:12

Branża wnętrzarska i reklamowa to niewątpliwie najszybciej rozwijające się segmenty rynku druku. Do 2024 r. sam rynek druku cyfrowego osiągnie 225 proc. swojej wartości z roku 20131, a dźwigniami tego wzrostu będą tekstylia wykorzystywane do produkcji odzieży i do dekoracji wnętrz, opakowania oraz tapety. Z badań Canon wynika, że aż 71 proc. klientów jest zdecydowanych wydać więcej na wykończenie wnętrz, jeśli tylko będzie ono spersonalizowane. Możliwość dostarczenia czegoś niepowtarzalnego sama w sobie stanowi ważny przełom, ale robienie tego na skalę większą niż kiedykolwiek – ma potencjał rewolucyjny.

Czy zdarzyło ci się w ostatnim czasie dostać zapytanie od klienta dotyczące druku wzoru na drzwiach sali konferencyjnej, kolorowych frontów mebli na targi, produkcji folii reklamowej na samochód, wyklejenia tapety do przestrzeni biurowej czy produkcji serii grafik pod outdoorową akcję promocyjną? Każde z tych zleceń na pierwszy rzut oka wydaje się być czasochłonne i wymagać kilku niezależnych maszyn do różnych aplikacji. A gdyby te wszystkie produkty mogła wykonać jedna maszyna – z zachowaniem ostrości detali i szeroką gamą kolorystyczną, z dowolnym wykończeniem, a do tego z pełną szybkością? Bez żmudnego prepressu i przy minimalnej ingerencji operatora. Właśnie z myślą o tym Canon opracował technologię niskotemperaturowego utwardzania żelu UVgel wykorzystaną w rolowych drukarkach serii Océ Colorado. W marcu tego roku na targach FESPA zadebiutowała kolejna, druga generacja tej rewolucyjnej maszyny – Océ Colorado 1650. 

UVGel, czyli na chłodno

Wykorzystana po raz pierwszy w 2017 r. technologia UVgel jest zupełnie nowym, opracowanym od podstaw przez inżynierów Canon rozwiązaniem do cyfrowych drukarek wielkoformatowych. Jego serce stanowi specjalny atrament o konsystencji żelu, który dzięki utrwalaniu światłem UV LED daje nieosiągalną dotychczas elastyczność wykończeń (mat/błysk dzięki FLXfinish), szybkość zadruku nawet tanich mediów (materiały zewnętrzne z prędkością nawet do 159 m2/h) i precyzję nanoszenia atramentu dzięki kontroli czasu naświetlania. Inteligentne naświetlanie stosowane jest do uzyskania wykończenia matowego lub błyszczącego – w zależności od potrzeb klientów i podłoża, na którym drukujemy. W przypadku zastosowań wymagających matowego wykończenia światło UV „przytwierdza” krople UVgel na miejscu tuż po wystrzeleniu ich z głowicy, utrwalając tym samym kształt każdej kropli. By zapewnić błyszczące wykończenie powierzchni, kroplom pozostawia się nieco czasu, by osiadły i stworzyły gładką, równą warstwę.

Jena maszyna, nieograniczony zakres aplikacji

Do jakich zastosowań może być wykorzystana technologia UVgel i w jakich segmentach rynku sprawdzi się najlepiej? Przyjrzyjmy się kilku z nich:

– Tapety z matowym wykończeniem do wnętrz lub fototapety z połyskiem powierzchni – dzięki Océ FLXfinish jednym naciśnięciem przycisku możesz zwiększać wizualną wartość dekorowanych przestrzeni domowych, biurowych czy eventowych.

– Doskonale składające się płótna o jakości obrazów z galerii, które dzięki elastycznym właściwościom atramentów UVgel można dowolnie składać, przewozić i instalować na zakrzywionych powierzchniach bez obaw o pęknięcia na złączeniach.

– Podświetlane panele reklamowe (z przodu i od spodu) z zachowaniem wspaniałej kolorystyki, głębokiej czerni oraz z eleganckimi wykończeniami w połysku i macie.

– Plakaty reklamowe wewnętrzne i zewnętrzne drukowane na tańszym, zwykłym papierze, których jakość nie odbiega od drogich, dedykowanych mediów dzięki technologii FLXfinish i UVgel.

– Miękkie oznakowania do biur i przestrzeni targowych, które bez dodatkowego zabezpieczenia powierzchni muszą zachowywać perfekcyjną jakość i soczystość kolorów, a także być odporne na zarysowania podczas podróży.

– Naklejana grafika o szerokości do 1,6 m odporna na zarysowania, wodę, a nawet graffiti. Grafikę można swobodnie myć i czyścić, przez co świetnie sprawdza się w aplikacjach zarówno na samochodach, jak i zastosowaniach podłogowych czy ściennych – bez konieczności dodatkowej laminacji.

Ekologiczność

Poza nowymi możliwościami aplikacji dla branż wnętrzarskiej i reklamowej technologia UVgel ma jeszcze jedną, bardzo istotną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami druku. To ekologiczność i bezwonność wydruków, potwierdzona licznymi certyfikatami, m.in. AgBB, GREENGUARD GOLD czy EN15102. Oznacza to, że fototapety drukowane na Océ Colorado można swobodnie instalować w budynkach użyteczności publicznej, takich jak przedszkola czy żłobki, a produkty instalowane w przestrzeniach biurowych dostosowane są do wyśrubowanych norm ekologicznych globalnych korporacji, w których świadomość ekologiczna jest na najwyższym poziomie. Wszystko to sprawia, że inwestycja w Océ Colorado 1650 to dla dostawców usług druku technologiczny i biznesowy krok naprzód – maszyna znajdzie zastosowanie zarówno w agencji eventowej czy salonie meblowym, jak i dużej drukarni, obsługującej wiele zleceń w tym samym czasie.

Artykuł sponsorowany