Cyfryzacja wpływa na nas i zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, komunikujemy się i produkujemy. Jest główną siłą transformacji, która oferuje istotne rozwiązania dla największych wyzwań naszych czasów – w tym również kwestii efektywności energetycznej. Obecnie technologie cyfrowe umożliwiają firmom zajmującym się drukiem i produkcją opakowań rejestrowanie i wizualizację zużycia energii oraz realizację potencjałów oszczędności.
System zarządzania energią firmy Koenig & Bauer to zoptymalizowane pod kątem branży rozwiązanie pozwalające na wdrożenie wszystkich tych procedur. Ale co sprawia, że takie podejście do zarządzania energią jest tak obiecujące? Cały system umożliwiający zarządzanie energią firmy Koenig & Bauer opiera się na trzech elementach: sieciowych licznikach energii elektrycznej, zoptymalizowanym pod kątem branży oprogramowaniu i specjalistycznym doradztwie energetycznym. Kompletny pakiet, z rozwiązaniem abonamentowym VisuEnergy X jako produktem, pozwala klientom na automatyczną rejestrację i wizualizację danych dotyczących zużycia energii w całym przedsiębiorstwie oraz uzyskanie średniego potencjału oszczędności od 7 do 10 proc., i to już od pierwszego roku użytkowania.
Trzy kroki do sukcesu: rejestracja – wizualizacja – realizacja
Pierwszym krokiem do skutecznego zarządzania energią jest pomiar i rejestracja danych energetycznych. Obecnie cyfryzacja oznacza, że dane z liczników nie muszą być już przetwarzane ręcznie, ale mogą być rejestrowane i przechowywane automatycznie przy użyciu czujników i rozwiązań IoT. W drugim etapie zarejestrowane dane dotyczące zużycia energii przesyła się do systemu zarządzania energią (EnMS), gdzie są do dyspozycji w konfigurowalnych pulpitach nawigacyjnych. Cyfrowe rozwiązanie VisuEnergy X to system EnMS, zoptymalizowany specjalnie z myślą o branżach poligraficznej i opakowaniowej. Rejestruje i wizualizuje zapotrzebowanie na energię poszczególnych punktów poboru, także tych poza halą druku – to idealne narzędzie do identyfikacji niepotrzebnych punktów poboru energii w firmie.
Nie tylko monitorowanie
Skuteczne zarządzanie energią to nie tylko samo jej monitorowanie. Aby uzyskać oszczędności, należy stale interpretować dostępne dane i podejmować konkretne działania. Spojrzenie na krzywe zużycia i konkretne punkty poboru energii ujawnia, gdzie można znaleźć największy potencjał oszczędności. Czasami są to duże komponenty maszyn, a czasami wiele drobnych szczegółów, które pomagają oszczędzać zasoby, zmniejszać zużycie energii, obniżać koszty i sprawiać, że produkcja drukowana jest bardziej przyjazna dla środowiska. Dlaczego temat efektywności energetycznej odgrywa obecnie tak ważną rolę we wszystkich branżach przemysłu?
Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój już dawno przekształcił się z niszowego tematu w czynnik ekonomiczny mający wpływ na wszystkie branże. Ochrona klimatu jest coraz ważniejsza również w prawodawstwie. Zrównoważony rozwój staje się też istotnym kryterium decyzyjnym w samych punktach sprzedaży ze względu na coraz częstsze przemyślenia ze strony konsumentów i właścicieli marek. Ochrona klimatu nie jest jednak jedynym impulsem wpływającym na potrzebę większej efektywności energetycznej. Rosnące koszty energii i surowe wymogi prawne sprawiają, że energia staje się decydującym czynnikiem konkurencyjności. Droga do większej efektywności energetycznej jest dużym wyzwaniem, ale jednocześnie ogromną szansą na znaczne obniżenie kosztów produkcji. W praktyce coraz częściej można zauważyć, że z powodu braku zarządzania energią istotna jej część jest marnowana w procesie produkcyjnym.
Razem w drodze do neutralności klimatycznej
Firma Koenig & Bauer przyjmuje odpowiedzialność w zakresie zrównoważonego rozwoju – jednego z trzech zasadniczych elementów strategii korporacyjnej Exceeding Print. Obejmuje ona zarówno wyraźne zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 w ramach własnej działalności do 2030 r., jak i rozwój innowacyjnych technologii, które umożliwiają klientom firmy Koenig & Bauer jeszcze bardziej energooszczędną i chroniącą zasoby produkcję. Wraz z firmami produkcyjnymi z branż poligraficznej i opakowaniowej firma Koenig & Bauer, jako drugi co do wielkości producent maszyn drukujących na świecie, ma ogromny wpływ na wdrażanie środków przeciwdziałających zmianom klimatycznym, np. poprzez stosowanie w procesie drukowania bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów eksploatacyjnych lub wybór innowacyjnych, biodegradowalnych podłoży. Aby zmniejszyć emisję CO2, warto przyjrzeć się zapotrzebowaniu na energię w całym zakładzie produkcyjnym, od techniki produkcji po wyposażenie budynku.
Na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer opracowała AN