Epson PaperLab – biurowy recykling na sucho
19 maj 2017 10:47

Europejska premiera pierwszego na świecie biurowego systemu do produkcji papieru bez użycia wody miała miejsce na targach CeBIT. PaperLab rewolucjonizuje biurowy recykling zamieniając w suchym procesie zużyty papier na nowy, nadający się do druku.

Firma Epson po raz pierwszy zaprezentowała w w Europie swój autorski produkt o nazwie PaperLab – pierwszy1 na świecie kompaktowy system do wytwarzania papieru oparty na suchym procesie. PaperLab to przeznaczone do biur urządzenie, które jest zdolne wytworzyć nowy papier z bezpiecznie niszczonej makulatury2 praktycznie bez użycia wody3. Dzięki temu systemowi na bazie papieru poddanego recyklingowi można produkować tysiące arkuszy dziennie.

PaperLab to doskonałe rozwiązanie dla organizacji, które mają potrzebę bezpiecznego niszczenia poufnych dokumentów oraz chcą uzyskiwać makulaturę w sposób przyjazny dla środowiska, wydajny i zrównoważony. Urządzenie po raz pierwszy w Europie było prezentowane podczas targów CeBIT (Hanower, 20-24 marca), a pokaz ten stanowił część szerszej prezentacji technologii Epsona przeznaczonych dla środowiska pracy.

Minoru Usui, główny prezes firmy Epson, brał udział w targach CeBIT, aby zaprezentować PaperLab wraz z innymi najnowszymi technologiami zaprojektowanymi na potrzeby miejsca pracy. Prezes Usui wygłosił także przemówienie programowe na temat przyszłości technologii w miejscu pracy i wyjaśnił, w jaki sposób technologia Epsona i wizja przyszłości stworzona przez firmę mogą usprawnić środowisko pracy oraz poprawić jakość życia pracowników.

Jestem niezwykle dumny z tego, że możemy zaprezentować publiczności PaperLab – pierwszy na świecie biurowy system do przetwarzania papieru w procesie suchym. PaperLab to narzędzie, które produkuje nowy papier na bazie bezpiecznie przetwarzanej makulatury pozwalając odzyskać ją w postaci tysięcy nowych arkuszy, zdatnych do ponownego drukowania – powiedział Minoru Usui. – Pod koniec 2016 r. produkt został wprowadzony na rynek japoński. Planujemy start sprzedaży systemu PaperLab w Europie jesienią 2018 r. Naszym celem jest stworzenie nowego ekosystemu drukowania biurowego, w którym klienci będą mogli cieszyć się superszybkim drukiem dzięki drukarkom atramentowym wykorzystującym papier, poddany recyklingowi w PaperLab. Ten produkt jest stworzony dla organizacji, które potrzebują narzędzia do niszczenia tajnych dokumentów i zarazem chcą przetwarzać makulaturę w zrównoważony sposób. To wizja świata, w którym możesz drukować, a potem odzyskiwać papier w dowolnej postaci. Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli rozwinąć projekt PaperLab i dostosować wielkość urządzenia tak, by można je było stosować w fabrykach, biurach czy nawet w domu.

Dzięki temu wynalazkowi firmy będą w stanie produkować papier o różnej grubości, w dowolnych rozmiarach i rodzajach, od papieru biurowego i wizytówkowego po papier kolorowy.

W ramach dążenia do zrównoważonego rozwoju firma Epson stworzyła zarys założeń ekologicznych pod hasłem „Wizja Ekologiczna 2050”, jego celem jest redukcja emisji CO2 o 90 proc. podczas cyklu użytkowania wszystkich produktów i usług firmy Epson do 2050 r.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Epson

 

1 PaperLab to pierwszy biurowy system oparty na suchym procesie, według badań globalnych Seiko Epson z listopada 2016 

2 System może wykorzystywać w charakterze surowca zwykły papier w formacie A3 i A4

3  Niewielka ilość wody jest potrzebna do utrzymania określonego poziomu wilgoci wewnątrz urządzenia