Era flekso-robota
6 gru 2016 14:59
Podczas zakończonych niedawno targów drupa 2016 w Düsseldorfie grupa Comexi zaprezentowała najnowsze i najambitniejsze spośród dotychczas produkowanych przez siebie rozwiązań dla wysoce zautomatyzowanego przemysłu nowej generacji (Industry 4.0). Na swoim stoisku grupa zademonstrowała nową maszynę F1 do druku flekso oraz system CI8 do wklęsłodruku.
Nowa fleksograficzna maszyna drukująca F1, dzięki której Grupa Comexi zwiększyła poziom automatyki druku, wykorzystuje robota do jej obsługi. Robot jest w stanie bezpośrednio obsługiwać wszystkie etapy procesu drukowania i optymalizować proces produkcyjny. Dyrektor ds. marketingu oraz szef Centrum Technologicznego Comexi, David Centelles stwierdza: Wraz z nową maszyną oferujemy pierwszorzędne rozwiązanie dla klientów, koncentrując się na wydajnej technologii oraz stając się punktem odniesienia dla przemysłu fleksograficznego druku opakowań.
Nowa maszyna jest udoskonaloną wersją modelu F1, najlepiej sprzedającej się i najbardziej udanej maszyny do druku wielkoformatowego w ofercie Comexi. Jak podkreśla Centelles: Z nową maszyną możemy zaoferować naszym klientom rozwiązania najwyższej jakości dzięki wykorzystaniu technologii wysokiej wydajności, co dodatkowo potwierdza naszą pozycję na
rynku druku opakowań giętkich.
F1 jest obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, stanowiącym odpowiedź na największe problemy wynikające z narządu maszyn przy dużej liczbie powtórzeń. Są to na ogół skomplikowane i kosztowne zadania dla operatorów z uwagi na duże rozmiary oraz masę tulei. W przypadku nowej F1 przyrost wydajności sięga co najmniej 25 proc. i jest osiągany dzięki robotowi wykonującemu zmiany w sposób automatyczny i istotnie skracającemu czas narządu między pra-cami, dotychczas pochłaniany przez zmianę sleeve'ów.
David Centelles twierdzi: Automatyzacja umożliwia znaczącą redukcję czasu przy przełączaniu zespołów roboczych, co jest bardzo ważne, ponieważ oznacza możliwość zwiększenia produkcji o ponad 25 proc. Umożliwia również drukowanie niestandardowych prac z wydajnością wyższą o 30 proc.
Wdrożenie do produkcji nowej maszyny Comexi nie wymaga zmian w organizacji, dystrybucji lub logistyce zakładu produkcyjnego. Dzięki nowemu systemowi opracowanemu przez firmę tuleje są obsługiwane automatycznie, a robot może przygotować je poza maszyną, w wózkach przeznaczonych do przechowywania sleeve'ów podczas działania urządzenia. W tym czasie jedynym zadaniem operatora jest przesuwanie wózków za pośrednictwem zmotoryzowanego systemu tranzytowego.
Zmiany narządu w F1 są poddane znacznie dokładniejszej kontroli i umożliwiają elastyczną i wydajną produkcję, poprawiając bezpieczeństwo pracy w zakładzie.
Nowa F1 została opracowana z myślą o produkcji wielkoformatowej, szerokowstęgowej oraz wysokonakładowej, typowej np. dla rynku północnoamerykańskiego. David Centelles podkreśla: To rozwiązanie jest bardzo ważne, ponieważ stanowi odpowiedź na kilka rynkowych trendów: wydajności kosztowej, personalizacji oraz bezpieczeństwa pracy.
F1 to maszyna fleksograficzna z centralnym cylindrem. Dzięki wielu zaawansowanym rozwiązaniom technicznym umożliwia druk z dużymi prędkościami i w mniej sprzyjających warunkach otoczenia z uwagi m.in. na swoją trwałość. Zastosowano w niej najnowsze rozwiązania i innowacje takie jak poprawiona ergonomia, ułatwiony dostęp, opatentowany system mocowania cylindrów oraz wysokowydajną, energooszczędną elektronikę.
Maszyna może drukować od 8 do 10 kolorów w formatach 450-1350 mm, na materiałach o maksymalnej szerokości 1720 mm, z prędkością do 600 m/min.
Na targach drupa 2012 firma zaprezen-towała swoje rewolucyjne rozwiązanie do druku opakowań w postaci centralnego fleksograficznego bębna drukującego w połączeniu z offsetem. W tym roku Comexi zaprezentowało nowy zautomatyzowany system dla popularnej maszyny do druku offsetowego CI8, stanowiący odpowiedź na główne wyzwania, przed którymi stoi sektor druku opakowań giętkich: zmniejszenie wpływu na środowisko, podniesienie wydajności energetycznej, zapewnienie druku najwyższej jakości oraz elastyczności produkcji skracającej czas dotarcia produktu na rynek.
Ponadto zaprezentowano nową maszynę do wklęsłodruku R2. To najnowsza propozycja Comexi dla rynku rotograwiury, która – jak twierdzi producent – wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie kontroli pracy oraz podnoszących wydajność napędów bezpośrednich, jak również system kontroli ruchu Simotion firmy Siemens, który pozwala na ograniczenie zużycia energii przez maszynę.
Na podstawie materiałów firmy Comexi opracował TK