Europejska premiera w Booksfactory.pl 
25 maj 2018 14:50

W ciąg inwestycji cyfrowej drukarni Booksfactory.pl (które zaledwie w kilka miesięcy osiągnęły poziom 5 mln euro) wpisała się w ostatnim czasie kolejna maszyna inkjetowa Screen – tym razem firma zdecydowała się na model TruePress Jet520HD. Jak zapewnia dostawca, którym jest firma Reprograf (od 26 lat dostarczająca innowacyjne rozwiązania dla branży poligraficznej w Polsce), urządzenie pozwala na zadrukowywanie papierów offsetowych – w tym powlekanych bez konieczności uszlachetniania lub stosowania specjalnych papierów inkjetowych – z niespotykaną dotychczas dla inkjetu jakością. Wdrożenie w Booksfactory.pl było europejską premierą tej innowacyjnej technologii firmy Screen na rynku produkcji książek. 

Booksfactory.pl to nowoczesna drukarnia cyfrowa, której wszystkie inwestycje są odpowiedzią na uważną obserwację rynku cyfrowej produkcji książek z jednoczesną analizą zachodzących na nim zmian. W nowoczesnych halach produkcyjnych codziennie jest tu produkowanych ponad 100 tytułów książek w oprawie miękkiej, twardej i zeszytowej. Booksfactory.pl drukuje książki w nakładach już od jednego egzemplarza. Posiada grono około 2000 klientów w całej Europie, a udział eksportu w jej produkcji to obecnie blisko 80 proc. Firma osiąga – jak podaje Daniel Krzanowski, prezes zarządu PrintGroup, do której należy marka Booksfactory.pl – bardzo dobre wyniki sprzedaży na rynkach niemieckojęzycznych, jest aktywna również we Francji, w krajach skandynawskich oraz Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. Na polski rynek trafia co piąta wyprodukowana przez nią publikacja. 

Booksfactory.pl nieustannie inwestuje. W ciągu 18 miesięcy – mówi Daniel Krzanowski – zainwestowaliśmy głównie w zaawansowane rozwiązania technologiczne; dumny jestem także z niedawno oddanego obiektu przemysłowo-biurowego. Na 3-hektarowej działce, blisko autostrady i centrów logistycznych wybudowaliśmy nowoczesną fabrykę. Obiekt wyposażony jest w systemy klimatyzacji i utrzymania wilgotności powietrza, a także w wyrafinowany system zarządzania budynkiem BMS klasy KNX oraz system kontroli dostępu do zakładu. Nasze inwestycje w technologie dotyczą głównie sprzętu do produkcji typu „book of one”. Zainstalowane przez nas maszyny firmy Screen zapewniają nam taką możliwość, a ostatnia inwestycja pozwala nam na zadruk tanich papierów, także powlekanych z niespotykaną dotąd dla inkjetu jakością i rozdzielczością wynoszącą 1200 dpi. Dzięki temu procesy w niej realizowane stają się bardziej ekonomiczne, co stwarza możliwość ich wykorzystania na rynku produkcji książek, w czym specjalizujemy się od lat. 

Decyzję dotyczącą produkcji książek, a konkretnie – drukowania ich w technologii cyfrowej podjęto tu w 2010 roku. Współpraca firm Booksfactory.pl i Reprograf rozpoczęła się dwa lata później – na targach drupa 2012, gdzie premierę miała maszyna Screen TruePress Jet520EX Mono. Już wówczas Daniel Krzanowski poszukiwał innowacyjnych rozwiązań do drukowania książek cyfrowo i w niedługim czasie zdecydował się na zakup systemu prezentowanego na targach. Rok temu firma Booksfactory.pl przeniosła się do nowych hal produkcyjnych i postawiła na najnowsze technologie dostępne wówczas na rynku. W jej historii nadeszła pora na kolejny etap – produkcję kolorową. Na targach drupa 2016 firma Screen zaprezentowała technikę inkjetową opartą na tuszach S. C. Dzięki nim w nowej maszynie tego producenta – TruePress Jet520HD – można drukować z prędkością 120 m/min zlecenia o wysokiej rozdzielczości (1200x1200 dpi), realizowane zarówno na papierach powlekanych, jak i standardowych offsetowych.  Rewelacyjna jakość, druk na dobrym, tańszym 

papierze, a także japońska dokładność i niezawodność urządzeń sprawiły, że – po testach konkurencyjnych maszyn – po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zakup najnowszego systemu Screen – mówi Daniel Krzanowski. – Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że jeszcze w pierwszej połowie br. w naszej drukarni rozpocznie pracę kolejna (trzecia już) linia drukująca tego producenta, również w technice inkjetowej, bazująca na systemie TruePress Jet520HD i tuszach S. C. Przy wyborze ważnym czynnikiem jest dla nas zawsze kwestia wiarygodnego dostawcy. Wiedzieliśmy, że Reprograf tu nas nie rozczaruje, bowiem doświadczenie i wiedza tego dostawcy w zakresie technologii cyfrowych są bardzo duże, a dotychczasową współpracę z tą firmą oceniam bardzo pozytywnie. W naszych inwestycjach chodziło nie tylko o zakup samej maszyny – decydująca okazała się w dużej mierze kwestia profesjonalnego doradztwa przez pracowników Reprografu i Screena, jak również obsługa serwisowa tej firmy. 

Maszyna drukuje przy użyciu nowej generacji atramentów, zapewniających szeroki gamut kolorystyczny. Podobnie jak wiele innych maszyn tej klasy, nowy model marki Screen drukuje na wstędze o szerokości 520 mm. Znaczącą różnicą w stosunku do poprzednich modeli – jak podaje producent – jest zależność prędkości i rozdzielczości druku. Najlepszą jakość wydruku można tu osiągnąć przy prędkości 50 m/min i rozdzielczości 1200x1200 dpi, podczas gdy najwyższa prędkość wynosząca 120 m/min pozwala na druk z rozdzielczością 600x600 dpi. Dodatkową zaletą maszyny – jak podkreśla Screen – jest możliwość nakładania na podłoże kropli o zmiennej wielkości. W połączeniu z unikatowymi algorytmami cieniowania, krople o różnych rozmiarach mogą być aplikowane z dużą dokładnością, zwiększając jakość druku i obniżając zużycie atramentu. Kolejną charakterystyczną cechą jest właśnie nowy atrament o dużej gęstości, zbliżonej do tej typowej dla farb offsetowych. Dzięki temu operator urządzenia może decydować, czy drukować w najwyższej jakości, czy stosować mniej atramentu, redukując tym samym koszty. TruePress Jet520HD posiada opcjonalny system inspekcyjny JetInspection marki Screen, który sprawdza całe strony i porównuje wydruki z plikami w formacie RIP, zapewniając kontrolę zgodności. Uzupełnieniem maszyny jest oprogramowanie do sterowania przepływem pracy Screen Equios. Jego nowa wersja, wprowadzona na rynek wraz z modelem Screen TruePress Jet520HD, posiada funkcje, które optymalizują pracę urządzenia, m.in. In-RIP Smart Imposition, ICC Profile Editor czy Spot Colour Editor.

Jak zapewnia właściciel Booksfactory.pl, klienci pozytywnie rea-gują na zmiany, jakie zachodzą w drukarni. Dynamika naszych przychodów zaskakuje nas na plus, pokrywając wzrost kosztów stałych związanych z finansowaniem inwestycji – podsumowuje Daniel Krzanowski – Wiem, że inwestycje w maszyny marki Screen, a także w pozostałe rozwiązania sprzętowe były właściwymi krokami umożliwiającymi dalsze wzrosty. Dlatego myśląc o Booksfactory.pl w kontekście rozwoju całego rynku książki, optymistycznie patrzę w przyszłość. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Reprograf