Farba drukarska podstawą każdego druku – część XXV 
20 cze 2023 10:14

Ponieważ farba jest podstawą każdego druku, to właściwości farb muszą być dostosowane do wymagań stawianych przez technikę drukowania offsetowego, tak aby zapewnić ich właściwe przenoszenie poprzez formę drukową na podłoże. 

Farby triadowe CMYK cd. Stosując cztery farby skalowe można odtworzyć w reprodukcji poligraficznej mniej lub bardziej wiernie wszystkie oryginały barwne. Powstające odchyłki kolorystyczne mogą wynikać z niedoskonałości farb, ze względu na brak pigmentów o idealnych barwach, a także z charakterystyki podłoży drukowych.

W celu uzyskania najbardziej wiernej reprodukcji wielobarwnego oryginału, w każdej części odbitki o konkretnej barwie musi znajdować się odpowiednia ilość farby. Możliwe jest to dzięki przygotowaniu odpowiednich wyciągów barwnych oryginału i odpowiedniemu zrastrowaniu form drukowych. Pomimo że farby triadowe mają ściśle określone charakterystyki spektralne, nie są one idealne, ponieważ nie pochłaniają i nie odbijają charakterystycznych barw widma światła widzialnego w 100%.

Farby skalowe powinny posiadać kolorystykę zgodnie z normą DIN ISO 2846-1. Natomiast proces drukowania podlega normalizacji zgodnie z normą ISO 12 647-2, gdzie wyspecyfikowane są parametry barwometryczne podłoży drukowych i farb.

Do niedawna kolorystyka farb triadowych objęta była normą DIN 16538/39.

W tabeli znajduje się zestawienie różnic wartości koordynat barwnych obu norm.

System farb triadowych pozwala na uzyskiwanie wielu odcieni barw, jednak ma swoje ograniczenia wynikające nie tylko ze specyfiki farb, ale i podłoży. Poza tym duże powierzchnie aplowe odtwarzane w druku czterobarwnym zawsze stwarzają wrażenie nierównomiernych. Nie da się również odtworzyć wielu kolorów specjalnych.

Farby skalowe pozwalają na odtworzenie określonej liczby tonów barwnych, a tym samym ograniczonej części przestrzeni barwnej. Wg instytutu Fogra przy ich zastosowaniu można odtworzyć 423 209 odcieni barw z ogólnej ilości ok. 1,6 miliona. Ograniczone jest na przykład odwzorowanie wielu obszarów odcieni z zakresu fioletów, turkusów i pomarańczowych.

Dlatego też tworzone są różne inne systemy barwne, pozwalające na uzyskiwanie większej ilości i coraz bardziej doskonałych efektów barwnych.

Farby skalowe pozwalające na rozszerzenie odtwarzanej przestrzeni barw. Niektórzy producenci oferują farby skalowe, które pozwalają na odtworzenie większej ilości odcieni barwnych niż standardowe. 

Są to przykładowo: Hicos produkcji hubergroup, Aniva firmy Epple, Novaspace z K+E. 

Możliwe jest to przez dobór specjalnych wysokojakościowych pigmentów, o bardzo czystych barwach i o niskim stopniu zaszarzenia. Bardzo dużą rolę odgrywa również optymalizacja procesów produkcyjnych, metod dyspergowania, ponieważ od wielkości cząsteczek pigmentów i dokładności otoczenia ich przez spoiwo zależą intensywność, czystość barw i stopień transparentności.

System Hexachrome. Jednym z najbardziej znanych systemów farb pozwalających na uzyskiwanie szerszej palety barwnej w druku był Hexachrome, który został wprowadzony przez firmę Pantone w 1995 roku. 

Hexachrome jest systemem obejmującym specjalne farby drukarskie, oprogramowanie do opracowań graficznych i separacji barwnej, systemy proofów, a także wzorniki z przykładami kolorów i recepturami.  cdn.

Ewa Rajnsz

Artykuł sponsorowany