Farby do drukowania formularzy bez końca
6 gru 2016 14:44
W ostatnich latach znaczšcym zmianom uległa struktura zleceń realizowanych w technice drukowania formularzy bez końca z uwagi na wymagania dotyczšce produktu końcowego. Zalicza się do nich m. in.: wielobarwnoć produktu, zastosowanie techniki wykańczania produktu w linii, używanie specjalnych podłoży drukowych oraz zastosowanie cyfrowej techniki wprowadzania danych.
W zależnoci od potrzeb, a także ze względu na wymiar ekonomiczny, używa się farb w technice drukowania na mokro, mokro na sucho, z urzšdzeniami suszšcymi lub bez nich.
Różnorodnoć wymagań sprawia, że nie może ich spełnić tylko jeden rodzaj farby.
Farby konwencjonalne do drukowania bez końca: Farby te można stosować w technice mokrego i suchego offsetu oraz typografii. Nie nadajš się one do drukowania na materiałach, które sš dalej obrabiane w drukarkach laserowych z tonerem utrwalanym termicznie.
Farby do drukowania na papierach samokopiujšcych muszš spełniać następujšce wymagania: szybkie wsiškanie, aby zapobiec brudzeniu przy drukowaniu z roli na rolę; czšstki farby nie mogš wchodzić w reakcję z materiałem, z którego zbudowane sš kapsułki, jak również z substancjami zawartymi w kapsułkach; spoiwo farby nie może działać ăneutralizujšcoÓ; wysoka intensywnoć koloru pozwalajšca na nakładanie cienkiej warstwy farby.
Jeżeli na skutek niewłaciwego obchodzenia się z papierem podczas drukowania zostanie zniszczona duża iloć mikrokapsułek, to może dojć do znacznego opónienia schnięcia farby na skutek rozcieńczenia jej przez substancje zawarte w mikrokapsułkach.
Papiery samokopiujšce nie nadajš się do stosowania w drukarkach laserowych. Farby do zadrukowywania papierów samokopiujšcych nie mogš zawierać niektórych pigmentów i substancji podbarwiajšcych, ponieważ ich kontakt z substancjami zawartymi w kapsułkach może powodować zmianę odcienia. Z tego też powodu mogš nie być dostępne wszystkie odcienie barw zawarte we wzorniku HKS Đ E firmy Hostmann Đ Steinberg lub we wzorniku PANTONE: wzornik HKS -E: HKS 27, HKS 33, HKS 43; PANTONE: Rhodamine Red, Purple, Reflex Blue, Violet, Blue 072.
Farby specjalne HBL do zadrukowywania formularzy w drukarkach laserowych (HBL Đ HitzeBestnding fr Laserdrucker Đ termoodporne, do drukarek laserowych): Producenci drukarek laserowych zaznaczajš, że do drukowania formularzy zadrukowywanych póniej w drukarkach laserowych można stosować tylko takie farby, które nie mięknš po wysuszeniu.
Temperatura wałków utrwalajšcych w drukarkach laserowych mieci się w przedziale od 200 do 220ĄC.
Mięknięcie farb w stacji utrwalajšcej drukarki laserowej powoduje klejenie, brudzenie wałków utrwalajšcych i dociskowych, a w konsekwencji zniszczenie wałków. Większoć lotnych składników, jak np. oleje mineralne z farb offsetowych utrwalanych konwencjonalnie, wyparowuje w stacji utrwalajšcej drukarki laserowej. Oprócz tego powstajš wtedy niepożšdany dym i kondensaty.
Farby HBL hubergroup zawierajš tylko niewielkie|iloci substancji lotnych, schnš oksydacyjnie i nie ulegajš zmiękczeniu. Przy używaniu farb HBL na papierach samokopiujšcych mogš wystšpić następujšce problemy: żółknięcie kontaktowe a także efekty neutralizacji, które jednak się nie ujawniajš, ponieważ na całkowicie zadrukowanych powierzchniach z zasady nie dochodzi do kopiowania.
Nie można używać składników, które powodujš wzrost napięcia powierzchniowego pomiędzy ăstapianymÓ proszkiem tonera a warstwš farby. Przyczepnoć ăwypalonegoÓ tonera w miejscach pokrytych farbš jest gorsza niż na czystym papierze, na co trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu formularzy. Jeli druk laserowy jest nieunikniony w miejscach pokrytych wczeniej farbš drukarskš, to należy zastosować powierzchnie zrastrowane o pokryciu mniejszym niż 50%. W przeciwnym razie toner osadza się na wałkach wypalajšcych, co może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych.
Występujšce na rynku papiery nie sš jakociowo identyczne i może dochodzić do różnych reakcji w kontakcie z farbš drukarskš.
Odnonie do żółknięcia kontaktowego i działania neutralizujšcego wskazane jest przeprowadzenie próby wstępnej. Jeli wystšpiš wyżej wymienione problemy, to należy użyć specjalnych farb hubergroup.
Drukarka laserowa może pracować bezawaryjnie tylko wtedy, gdy wszystkie składniki bioršce udział w procesie drukowania sš optymalnie do siebie dobrane. Przy projektowaniu formularzy należy zwracać uwagę, by w miarę możliwoci farby nie nakładały się na siebie i żeby nie dochodziło do zadruku laserowego na aplach. W drukowaniu bez końca nie powinno się przekraczać nadawania farby powyżej 1,3 g/m2. Wielobarwne druki akcydensowe sš wykonywane wyłšcznie przy użyciu farb utrwalanych UV lub goršcym powietrzem.
Farby do drukowania formularzy bez końca z suszeniem goršcym powietrzem: Produkty do mailingu bezporedniego sš bardzo często drukowane na małoformatowych maszynach zwojowych wyposażonych w zespół suszšcy goršcym powietrzem. Najczęciej drukuje się z roli na rolę, a wprowadzanie danych odbywa się na drukarkach laserowych.
Wyschnięte farby muszš spełniać standardy farb HBL. Przeważnie używa się farb skalowych.
Farby utrwalane UV do drukowania formularzy bez końca: Farby tego rodzaju sš stosowane najczęciej do drukowania produktów do mailingu bezporedniego. Charakteryzujš się wysokš odpornociš na cieranie i sš szczególnie przydatne do drukowania na matowych papierach powlekanych. Preferowane jest drukowanie wielobarwne przy użyciu farb skalowych.
Ze względu na błyskawiczne utrwalanie w czasie przechodzenia przez tunel UV można drukować nimi z roli na rolę. Wyschnięte farby spełniajš standardy farb HBL.
Materiał opracowany przez firmę Michael Huber Polska