Gdzie się w Polsce nie kształci poligrafów?
6 gru 2016 14:53
Na zakończenie spotkania dyrektorów szkół poligraficznych zorganizowanego w Warszawie przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego zabrał głos Jerzy Kaczmarek, dyrektor Programu POLIGRAFIA Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaprosił on uczestników spotkania na kolejną wystawę POLIGRAFIA 2011 w kwietniu przyszłego roku. Wyraził jednocześnie troskę o to, dla kogo szkoły poligraficzne mają szkolić swoich absolwentów? Obserwując – prawdopodobnie – na stronie czwartej broszury przygotowanej przez COBRPP dla uczestników spotkania tablicę pt. „Rozmieszczenie największych ośrodków kształcących w zawodzie technik poligraf” zauważył, iż na 16 województw aż w 7 brak było ośrodków kształcących poligrafów. Na planszy mapy Polski pokazano w kolorze granatowym województwa zachodniopomorskie i lubuskie oraz warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, Podkarpacie, a także wysepkę na południu – województwo opolskie. Kolor czerwony to pozostałe 9 województw.
Międzynarodowe Targi Poznańskie są niewątpliwie zainteresowane uczestnictwem w organizowanych przez siebie targach. Stąd obecność dyrektora Jerzego Kaczmarka na spotkaniu dyrektorów szkół poligraficznych. Niewątpliwie organizatorzy targów POLIGRAFIA 2011 analizowali sytuację branży poligraficznej na terenie kraju, podejmując decyzję o organizowaniu imprezy targowej dla branż poligraficznej i opakowaniowej dodatkowo na terenach wschodniej Polski. Planowana była jeszcze w programie imprez na rok 2010. Niestety, została ona odwołana, pomimo reklamy w prasie branżowej. Być może uda się MTP zrealizować ten zamiar w roku przyszłym.
Obecność przedstawicieli władz zarządu Sekcji Poligrafów SIMP oraz przedstawiciela redakcji POLIGRAFIKI – organu branżowego Sekcji – na spotkaniu dyrektorów niewątpliwie przyczyni się do przedstawienia problematyki spotkania na najbliższym zebraniu zarządu Sekcji Poligrafów, zaplanowanym na dzień 8 grudnia br. Wykorzystanie materiałów opracowanych przez COBRPP na spotkanie dyrektorów podczas kwietniowych targów POLIGRAFIA w postaci specjalnego zebrania zarządu z zaproszeniem na takie zebranie prezesa zarządu MTP Jerzego Byrta byłoby niezwykle pożyteczne, tak dla Sekcji Poligrafów SIMP, jak i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeden rzut oka na wspomnianą granatowo-czerwoną planszę może szokować… cała granica państwa, cztery województwa wschodnie (oraz częściowo północne) nie prowadzą szkolenia poligrafów? Nie tylko wschodnie! Podobna sytuacja występuje w zachodniej części kraju: ani w zachodniopomorskim, ani lubuskim szkolenia się nie prowadzi…
Jako paradoks można określić, że absolwentka uczelni w Szczecinie wygrała przed
kilku laty konkurs na odbycie rocznego stażu w USA, a w województwie lubuskim pracuje jedna z najnowocześniejszych w Europie drukarń wklęsłodrukowych. W niezbyt wielkim województwie opolskim też się nie szkoli poligrafów, ale to można sobie wybaczyć, gdyż „przez ścianę” jest bogate w tradycje województwo śląskie…
Można mieć nadzieję, że marka SIMP, w ramach którego działa nasza branżowa, poligraficzna elita, podziała wzmacniająco na całą działalność stowarzyszenia o przedwojennych tradycjach. Przykładem niech będzie POLIGRAFIA 2011 – SIMP wspólnie z Międzynarodowymi Targami w Poznaniu!