Gluematic Dual sprawdza się w drukarni Opolgraf
14 lip 2017 12:01

W czerwcu br. w firmie Opolgraf SA z Opola miała miejsce instalacja maszyny Gluematic Dual do przyklejania wyklejki z możliwością insertowania. Maszynę zainstalowała firma Grafs, wyłączny dystrybutor na rynku polskim maszyn do produkcji oprawy twardej włoskiego producenta – firmy Co. Mecc. srl. 

Opolgraf SA to jedna z najlepszych i najbardziej docenianych drukarń dziełowych w Polsce. Firma z Opola posiada kompletną oraz bardzo nowoczesną linię do oprawy twardej, zaś maszyna Gluematic Dual stanowi uzupełnienie parku maszynowego firmy. 

Maszynę Gluematic Dual, której dostawcą jest firma Grafs z Białegostoku, zainstalowaliśmy na początku czerwca tego roku. Zdecydowaliśmy się na wersję z klejeniem dyszowym i insertowaniem składek. Maszyna nie ma za wiele elektroniki i jest prosta w obsłudze, ale wymaga pewnego doświadczenia przy przestawianiu do nowego formatu. Obecnie wykorzystujemy ją do przyklejania wyklejek z prędkością około 3800 sztuk na godzinę, co zapewnia płynną produkcję. Do tej pory nie korzystaliśmy jeszcze z opcji do insertowania. Próby insertowania przeprowadziliśmy podczas odbioru i wypadły pozytywnie, około 3600 sztuk na godzinę.  Firma Grafs na bieżąco informowała nas o stanie realizacji zamówienia, a po przywiezieniu maszyny sprawnie ją zainstalowała i przeszkoliła operatorów – mówi Jerzy Bizoń, koordynator procesów produkcji w firmie Opolgraf SA.

Maszyna Gluematic Dual wykonuje klejenie zewnętrzne wyklejki do składki lub po odpowiednim przestawieniu – insertowanie składki w inną składkę. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie klejownika dyszowego tzw. Jet Gluer, dzięki któremu aplikacja kleju jest dokładnie kalibrowana, natomiast czyszczenie znacznie szybsze. Maszyna pod kątem wydajności i jakości nie odbiega od swych konkurentów, istotną zaletą jest dodatkowo jej cena. Na uwagę zasługują również prostota obsługi oraz działanie oparte głównie na mechanice bez skomplikowanych rozwiązań elektronicznych.

Producent maszyny Gluematic Dual – firma Co. Mecc. srl., mająca swoją siedzibę w Bergamo we Włoszech, od 1986 roku produkuje maszyny do oprawy twardej. W ofercie firmy znajdziemy: niciarki półautomatyczne i automatyczne (tu szczególna pozycja – model Digieffect, maszyna do szycia nićmi z możliwością falcowania, dedykowana drukowi cyfrowemu), maszyny do produkcji i zawieszania okładek, maszyny do przyklejania wyklejki, prasę do rowków, krajarkę do grzbietówki, prasy introligatorskie. O jakości i poziomie reprezentowanym przez firmę Co. Mecc. może stanowić fakt, iż jej założyciel, Angelo Bonfanti, przez wiele lat zajmował stanowisko konstruktora w znanej na cały świat z produkcji niciarek firmie Meccanotecnica. Następnie już jako firma Co. Mecc. realizował zlecenia w roli podwykonawcy firmy Meccanotecnica na rynek Ameryki Południowej. Obecnie firma zdobywa kolejnych klientów w całej Europie, Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Najczęściej docenianymi wśród klientów maszynami produkowanymi przez Co. Mecc. są niciarki, które obecnie stanowią doskonałą alternatywę dla drukarń cyfrowych. Na targach drupa 2016 w Düsseldorfie został zaprezentowany model Digieffect. Jest to w pełni automatyczna niciarka przeznaczona do arkuszy drukowanych cyfrowo i krótkich serii. Digieffect to połączenie dwóch jednostek w jedno kompaktowe rozwiązanie: podajnika papieru z wbudowanym systemem falcowania (model MG 14) oraz maszyny szyjącej (model GFS 14). Urządzenie wyposażono w odpowiednie czujniki i w dotykowy panel ze sterownikiem PLC ułatwiający obsługę maszyny. Maksymalna prędkość maszyny to 250 arkuszy na minutę. 

Co. Mecc. stawia na jakość i niezawodność maszyn; to skłoniło nas do współpracy z tą firmą. Jako mechanik maszyn introligatorskich z 35-letnim stażem i doświadczeniem związanym m.in. z serwisem niciarek Krisc, a później Aster mogę potwierdzić, że Co. Mecc. stosuje sprawdzone i skuteczne rozwiązania – podkreśla Wojciech Żyłkowski, główny serwisant firmy Grafs. 

Firma Grafs oferuje sprzedaż maszyn, instalację, szkolenia oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Szczególnym atutem firmy jest ponad 35-letnie doświadczenie w naprawie i instalacji maszyn introligatorskich, w tym niciarek, falcerek, maszyn do produkcji okładek, maszyn do zawieszania, krajarek, trójnoży, a także całych linii do zbierania i szycia. Poza sprzedażą maszyn Grafs oferuje pełen zakres usług technicznych skierowanych do każdej firmy związanej z poligrafią. Firma wykonuje usługi od ostrzenia noży do krajarek i trójnoży, poprzez regenerację wałków falcerek, po kompleksowy serwis, instalację oraz relokację maszyn. 

Grafs obecnie zapewnia utrzymanie ruchu w większości zakładów poligraficznych i introligatorskich z województwa podlaskiego. Realizuje również zlecenia z całej Polski, a także dla zagranicznych kontrahentów. Firma stale poszerza ofertę i rozwija swój potencjał, aby móc sprostać aktualnym trendom i wymogom rynku.

Cieszymy się, że tak znana i ceniona firma, jaką jest Opolgraf SA, zdecydowała się na wybór maszyny z naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że Gluematic Dual spełni oczekiwania kierownictwa firmy i stanie się cennym uzupełnieniem bogatego parku maszynowego – podsumowuje Paweł Żyłkowski, właściciel firmy Grafs.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Grafs

cript>