Historia Solidarnoci w komiksie
6 gru 2016 14:44
30 sierpnia, w przeddzień głównych obchodów rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ Solidarnoć, w warszawskiej siedzibie firmy Duplo Polska kameralnemu gronu przedstawicieli mediów zaprezentowano niezwykłe wydawnictwo: komiks ăSolidarnoć Đ 25 lat: Nadzieja zwykłych ludziÓ. Była to jego oficjalna premiera z udziałem wydawcy, jednego z autorów rysunków oraz przedstawicieli sponsorów Đ firm Danka Polska, Duplo Polska i Arctic Paper Polska.
Historię powstania komiksu przedstawił Witold Tkaczyk, właciciel wydawnictwa Zin Zin Press (na zdjęciu powyżej), które było jego wydawcš. Pomysłodawcš projektu jest Maciej Jasiński, autor scenariuszy wszystkich czterech nowel składajšcych się na komiks, a przedstawiajšcych oprócz historii strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i wprowadzenia stanu wojennego także historię męczeńskiej mierci ks. Jerzego Popiełuszki. Wstęp napisał Lech Wałęsa, który najpierw sam przeczytał komiks i wyraził nadzieję, że jego czytelnikami będš głównie ludzie młodzi, urodzeni już w wolnej Polsce. Dla nich lata 80. XX wieku to już historia, a ăLudzie młodzi powinni poznać historię swojego narodu i pamiętać o niej, aby tę wiedzę przekazać przyszłym pokoleniomÓ. Taki jest główny cel wydawnictwa i stšd forma komiksu Đ najbliższa młodzieży. Kolejnym celem twórców było złożenie swoistego hołdu bohaterom Sierpnia'80.
Konwencja tego komiksu jest nietypowa: łšczy fabułę z autentycznymi faktami; występujš w nim historyczne postacie. Prócz rysunków i tekstów składajš się na niego także fotografie Erazma Ciołka dokumentujšce tamte pamiętne dni, a wród tych, którzy zamiecili swoje wspomnienia i komentarze historyczne, znalazł się też Jan Rulewski Đ pasażer pocišgu ăod Solidarnoci do wolnociÓ, jak sam się okrelił.
Witold Tkaczyk podkrelał, że komiks nie powstałby, gdyby nie szybkie decyzje sponsorów. Firma Danka Polska wydrukowała komiks (z wyjštkiem okładki) na cyfrowym urzšdzeniu Infotec 2105; firma Duplo Polska wykonała oprawę introligatorskš na urzšdzeniach Duplo System 5000 i 3000, a papier Amber Graphic (120 g/m2) na rodki dostarczyła firma Arctic Paper Polska.
Pierwszy nakład wyniósł 3000 egzemplarzy (wydawca twierdzi, że jak na polski komiks jest to nakład olbrzymi), z czego 200 personalizowanych jest przeznaczonych dla bohaterów Sierpnia Đ czołowych przedstawicieli obydwu obozów; oprócz Lecha Wałęsy otrzymajš go członkowie pierwszego Komitetu Zakładowego ăSÓ, a z ădrugiej strony barykadyÓ m.in. Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Mieczysław Rakowski, a także prezydent Aleksander Kwaniewski. Zainteresowanie komiksem jest tak duże Đ do czego przyczyniło się także nagłonienie w mediach, w tym w TVP, jeszcze przed jego wydaniem Đ że prawdopodobnie trzeba będzie wykonać dodruki.
Pytany o następne pozycje wydawnicze Witold Tkaczyk powiedział, że planuje m.in. wydanie komiksu o Janie Pawle II (dotychczas ukazały się dwa komiksy o Papieżu: we Francji i we Włoszech). IZ