HP dla rynku opakowań
6 gru 2016 14:48
W dzisiejszym przemyśle opakowaniowym coraz więcej klientów oczekuje możliwości drukowania małych nakładów. Jedną z firm wychodzących im naprzeciw jest HP, które oferuje cyfrowe systemy do druku etykiet i opakowań miękkich HP Indigo ws4500 oraz HP Indigo ws6000.
Tradycyjny druk etykiet charakteryzuje się długim procesem wykonania płyt drukujących, długim przygotowaniem maszyny do druku oraz dużym zużyciem podłoża na rozruch i odpowiednie ustawienie maszyny do druku. Nie pozwala on również na drukowanie zmiennych danych, które muszą być później dodrukowywane. Czas poświęcony na kompleksowe przygotowanie pracy do druku sprawia, iż tego typu druk nie jest opłacalny przy małych nakładach, wymagających częstych i szybkich zmian pracy. W przypadku małych nakładów, dodatkowo zawierających zmienne dane doskonałym rozwiązaniem wydaje się druk cyfrowy. HP jest jedną z firm oferujących tego typu cyfrowe systemy dla przemysłu opakowaniowego; są to maszyny drukujące należące do rodziny HP Indigo. Jak zapewnia producent, charakteryzują się one możliwością druku na różnych podłożach małych nakładów ze zmiennymi danymi przy zachowaniu wysokiej jakości druku i niskich kosztach produkcji. Maszyny HP Indigo są elastycznymi systemami pozwalającymi na wykonywanie różnego rodzaju prac, dzięki czemu uzupełniają tradycyjny druk etykiet. HP zapewnia, że drukarnie etykietowe posiadające systemy drukujące zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe są w stanie oferować swoim klientom wysokiej jakości usługi w dobrych cenach tak przy średnich, jak i małych nakładach.
Razem z urządzeniami HP Indigo firma HP oferuje specjalny program kalkulacyjny Label Job Estimator, który pozwala użytkownikom sprawdzić oraz wyliczyć, czy druk danej pracy jest opłacalny. HP Indigo mogą drukować aż 97% kolorów z palety Pantone, zapewniając jednocześnie dokładne ich dopasowanie. Jednym ze stosowanych tuszy jest biały tusz HP ElectroInk umożliwiający druk na przezroczystych podłożach. Biały tusz pozwala również na druk etykiet dwustronnych, często stosowanych na butelkach z szamponem czy mydłem. Biała warstwa w tego typu etykietach znajduje się pomiędzy dwoma tekstami, dzięki czemu informacje znajdujące się na etykiecie są czytelne z obu jej stron.
Podczas targów drupa 2008 firma HP prezentowała dwa cyfrowe systemy do druku etykiet HP Indigo ws4500 oraz HP Indigo ws6000 pozwalające również na produkcję rękawów oraz innych opakowań giętkich. HP Indigo ws4500 po raz pierwszy została zaprezentowana podczas targów Labelexpo America we wrześniu 2006 roku, zdążyła się więc już zadomowić na rynku. Oferuje szerokość wstęgi 330 mm i przeznaczona jest do druku krótkich oraz średnich nakładów etykiet samoprzylepnych na papierze i folii. Może pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zapewnia wysoką jakość druku, porównywalną z drukiem offsetowym oraz umożliwia m.in. nałożenie aż 16 warstw farby w jednym przebiegu. W wersji podstawowej jest urządzeniem 4-kolorowym, posiada również wersję rozszerzoną 7-kolorową. Pozwala na zadrukowywanie wielu podłoży: papieru, kartonu, optymalizowanego PE, PP, PVC, poliestru czy poliwęglanu. Jedną z polskich firm stosujących tę maszynę jest spółka Natalii z Rokietnicy koło Poznania. Pisaliśmy o inwestycji tej firmy w maszynę HP Indigo ws4500 w marcu ubiegłego roku.
Cyfrową maszynę drukującą HP Indigo ws4500 posiadamy już ponad rok. Przez ten okres zdążyliśmy dość wnikliwie zapoznać się z jej możliwościami, a co za tym idzie zaletami i wadami. Na dzień dzisiejszy HP Indigo ws4500 jest wykorzystywana przez nas w 50%, z czego około 25% prac stanowią prace jednokolorowe, np. opisówki, tekstówki i kody kreskowe. W naszej drukarni właśnie druk jednokolorowych etykiet jest na tym urządzeniu najbardziej opłacalny. Jest to związane z liczbą klików naliczanych przez producenta maszyn; przy pracach wielokolorowych niestety koszt klików stanowi zbyt dużą wartość w stosunku do wartości etykiet (1-kolorowa praca – 1 klik, a 10-kolorowa praca to koszt 10 klików) w porównaniu z fleksografią.
Druk cyfrowy etykiet jest możliwy jedynie na specjalnych podłożach priemerowanych (gruntowanych), które umożliwiają przyjmowanie stosowanych tuszy ElectroInk. Przygotowane gotowe rolki materiału można kupić bezpośrednio od dostawców podłoży lub wykonać je samemu. Firma Natalii posiada dodatkową maszynę firmy AB Graphic umożliwiającą odpowiednie gruntowanie podłoży do druku cyfrowego oraz wykańczanie i uszlachetnianie wykonanych wydruków takie jak: złocenie, srebrzenie, wytłaczanie, lakierowanie, laminowanie czy sztancowanie. Czynności tych nie można wykonać na HP Indigo ws4500. Cyfrowy system HP Indigo ws4500 pozwala nam otrzymywać wysokiej jakości wydruki etykiet w małych nakładach, jednak aby otrzymać kompleksowy produkt, musimy stosować odpowiednie oprogramowanie do obróbki prac firmy EskoArtwork oraz dodatkowe urządzenie uszlachetniające i wykrawające – tak maaszynę scharakteryzował Artur Nowaczyk, wiceprezes zarządu firmy Natalii.
HP Indigo ws6000 miała swoją premierę podczas targów drupa 2008. W przeciwieństwie do ws4500 jest przeznaczona do większych nakładów, opłacalność druku na tym urządzeniu jest nawet dwukrotnie większa. Dostępna jest w wersjach 5-, 6- i 7-kolorowej. Jednym ze stosowanych tuszy jest ulepszony tusz biały do druku na podłożu metalicznym oraz opakowań giętkich. Maszyna drukuje z prędkością 30 m/min czterema kolorami z rozdzielczością 1200 dpi. Pozwala zadrukowywać cienkie podłoża opakowaniowe i etykietowe, rękawy i tektury. Na rynku będzie dostępna w I kwartale 2009 roku.
Cyfrowe systemy HP Indigo do druku etykiet i opakowań giętkich to niejedyne tego typu systemy dostępne obecnie na rynku. W przemyśle opakowaniowym widać coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem technologii druku cyfrowego. Czy technologia ta wyprze kiedyś tradycyjne techniki drukowania opakowań? Przekonamy się w przyszłości. Jednak na pewno warto przyjrzeć się tej nowej technice produkcji opakowań i zastanowić się, jakie korzyści może ona nam przynieść. DS