HP zapowiada rewolucję w rozwiązaniach cyfrowych
23 mar 2020 09:30

Podczas wirtualnej, międzynarodowej konferencji firma HP ogłosiła premiery nowych rozwiązań zaplanowane na targi drupa. 10 marca poznaliśmy zapowiedzi rewolucyjnych urządzeń 5. i 6. generacji, rozszerzające obecne portfolio HP Indigo. Rozwiązania zaprojektowane dla dostawców usług druku i konwerterów powstały z myślą o wydajniejszym oraz bardziej zyskownym druku cyfrowym wysokich nakładów. Dzięki unikalnym technologiom zwiększającym prędkość i produktywność zastosowane w urządzeniach innowacje mają odblokować nowe możliwości transformacji analogowo-cyfrowej.

Imponująca, nowa maszyna cyfrowa HP Indigo 100K formatu B2 do druku komercyjnego, pierwsza z serii 5, została zaprojektowana z myślą o wyższej wydajności sięgającej miliona dwustronnych arkuszy B2. Drukując z prędkością 6000 arkuszy na godzinę urządzenie odpowiada na potrzeby użytkowników offsetowych oczekujących produktywnego druku na żądanie przy mniejszej ilości odpadów. 

Nowe portfolio obejmuje też innowacje w ośmiu systemach: B2 HP Indigo 15K, SRA3+ HP Indigo 7K i HP Indigo 7eco do druku komercyjnego, HP Indigo 6K, HP Indigo 8K, HP Indigo 25K do etykiet i opakowań oraz HP Indigo 35K i B1 HP Indigo 90K do kartonu i zastosowań specjalnych. 

W ciągu ostatnich czterech lat klienci HP prawie podwoili rozmiary swojej działalności, generując 15 mld dolarów przychodów w samym tylko ubiegłym roku z ponad 100 mln zamówień na druk. Wierzymy, że tak znaczące innowacje w naszym portfolio zapoczątkują nową erę, która będzie napędzać dalszy wzrost liczby klientów w ciągu następnej dekady i później – podkreślił Alon Bar-Shany, dyrektor generalny HP Indigo.

W trosce o wysoką wydajność

Zaprojektowana do druku ciągłego nowa maszyna HP Indigo 100K jest pierwszym urządzeniem drukującym Indigo z serii 5. Czterokolorowa maszyna pracuje z wydajnością 6000 ark./h, co pozwala zwiększyć marżę nawet przy niewielkim wolumenie pozwalając na osiągnięcie relatywnie niskiego całkowitego kosztu eksploatacji. HP Indigo 100K wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie obsługi papieru i precyzji działania m.in. dzięki podajnikowi z pięcioma wejściami, automatyzacji kolorów, kalibracji i szybkiemu przełączaniu między zadaniami a podłożami. Testy urządzenia rozpoczęte w 2019 roku obecnie dobiegają końca i niebawem możemy spodziewać się komercyjnej wersji HP Indigo 100K.

Technologia LEPX uwalnia moc HP Indigo

Za słynnym jakościowym drukiem cyfrowym Indigo stoi technologia LEPX, oparta na HP Indigo LEP – rozwiązaniu, które wykorzystuje proces termotransferu offsetowego, przy czym termin „offset” jest tu związany z zastosowaniem cylindra pośredniego z nawiniętym obciągiem (gumą offsetową). W toku tego procesu cienkie warstwy atramentu nie schną na nośnikach, lecz wysychają na gumie offsetowej. Ponieważ nośniki nie są narażone na wysoką temperaturę i wilgoć, urządzenia tego rodzaju są w stanie drukować na różnorodnych pod względem typu, grubości i rodzaju powierzchni podłożach. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego druku offsetowego, przenoszenie atramentu odbywa się w toku całego procesu  na zasadzie kontaktu bezpośredniego, co odróżnia metodę od drukowania natryskowego, w której strumień atramentu dociera z dysz na nośnik. 

W innowacyjnym LEPX zastosowano unikalną technologię obrazowania; w rezultacie LEPX oferuje szybkość i wydajność w celu rentownego drukowania dużych nakładów, zachowując korzyści druku cyfrowego przy prędkości charakterystycznej dla maszyn offsetowych. Operatorzy maszyn mogą uruchamiać zadania z jedną przewidywalną szybkością, niezależnie od rodzaju grafiki, pokrycia atramentem lub kolorów specjalnych. Możliwe jest użycie do 12 kolorów, szybka zmiana atramentów i tworzenie ich dowolnej kombinacji w druku z rozdzielczością 1600 dpi. 

Druk 3D otwiera nową erę produkcji cyfrowej

Ponad 100 części z nowej oferty HP Indigo przewidzianej na targi drupa zostało wyprodukowanych przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion, w tym na cyfrowych urządzeniach: HP Indigo 100K, HP Indigo V12 oraz HP Indigo 15K. Technologia drukowania 3D HP umożliwia przyspieszenie cykli uczenia się i projektowania, dostarczając części w ciągu kilku dni, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy przez ograniczenie zużycia energii i materiałów przy produkcji lżejszych elementów.

Rewolucja na rynku etykiet

Ogłoszona ostatnio nowa oferta produktowa oprócz wspomnianych wyżej maszyn obejmuje także szereg rozwiązań dla cyfrowej produkcji etykiet i opakowań. Urządzenia zapewniają różnorodność efektów produkcyjnych, nowe możliwości automatyzacji kolorów i przepływu pracy – wszystko po to, by podnieść efektywność druku na żądanie przy niskim zużyciu materiałów.

Rynek etykiet i opakowań cyfrowych rośnie i ewoluuje, ponieważ przedsiębiorcy starają się zaspokoić potrzeby w zakresie produkcji na żądanie, dywersyfikacji SKU, dostosowywania oraz drukowania przy zmniejszeniu ilości odpadów – powiedział Alon Bar-Shany i dodał: Zaprezentowane dziś nowe portfolio produktów dla etykiet i opakowań jest planem stworzenia fabryki druku cyfrowego, przemyślanym tak, aby pozwolić wyprzedzać konkurencję i szybciej dostarczać zlecenia przy mniejszym nakładzie pracy, a jednocześnie dbać o środowisko.

HP Indigo V12 Digital Press to pierwsza maszyna HP Indigo wykorzystująca rozwiązanie HP Indigo LEPX. Stworzona na platformie serii 6, wąskowstęgowa maszyna etykietowa zapewnia znaną jakość i wszechstronność Indigo przy znacznie wyższych prędkościach. W rezultacie HP Indigo V12 może drukować tak szybko jak maszyna analogowa, ale z większą elastycznością, na nowo definiując znaczenie i możliwości cyfrowego drukowania etykiet. Wykorzystana w HP Indigo V12 technologia LEPX w przypadku wąskiej wstęgi pozwala na druk z prędkością 120 m/min dla każdego zadania z maksymalnie 6 kolorami. HP Indigo V12 jest w stanie zrewolucjonizować ekosystem rynku etykiet, pozwalając podnieść wydajność przy zachowaniu znanej już, właściwej dla Indigo jakości i elastyczności. Druk do 6 kolorów z prędkością 120 m/min pozwoli na zadruk do 130 tys. metrów podłoża dziennie, co jest porównywalne z prędkością analogową. Rozwiązanie obsługuje także największą gamę podłoży cyfrowych stosowanych do druku etykiet, w tym folie od 12 do 450 µm. Nowością jest również obrazowanie w wysokiej rozdzielczości – system obrazowania HD oferuje natywną rozdzielczość 1600 dpi. 

W ofercie pojawiły się nowe cyfrowe maszyny HP Indigo 6K i HP Indigo 8K (wąska wstęga), HP Indigo 25K do opakowań giętkich i etykiet oraz HP Indigo 35K i arkuszowy HP Indigo 90K do kartonów składanych. 

Maszyna cyfrowa HP Indigo 6K to nowy model wszechstronnej serii HP Indigo 6000. Urządzenie może wykorzystywać biel nieprzejrzystą do rękawów termokurczliwych, a także pozwala na używanie nowych kolorów, w tym srebrnego, fluorescencyjnych, niewidocznego czerwonego i zielonego do ochrony marki oraz nowych lakierów. 

Kolejne urządzenie w ofercie, HP Indigo 8K oferuje zwiększoną produktywność, mniej odpadów i łatwiejsze przechodzenie między rodzajami materiałów oraz zadaniami. Natomiast nowa maszyna HP Indigo 25K, wysokowydajne rozwiązanie produkcyjne dla etykiet i opakowań giętkich, dzięki nowemu systemowi cięcia powinna zwiększyć zakres aplikacji i możliwości produkcyjnych.

Dzięki rozwiązaniom HP Indigo Secure przedsiębiorcy mogą zapewniać ochronę marki za pomocą specjalnych atramentów, znaków zapobiegających fałszowaniu i czcionek mikrotekstowych. Rozwiązania do zdobienia cyfrowego HP Indigo oraz współpracujących z HP firm partnerskich oferują wiele sposobów wyróżnienia się na rynku, w tym na przykład wbudowaną opcję metalizacji KURZ DM-JETLINER, HP Indigo ElectroInk Silver do metalizacji kolorów oraz HP Indigo GEM zintegrowany z cyfrową maszyną HP Indigo 6K.

Oferta produktowa HP zawiera innowacyjne rozwiązania zwiększające wydajność, poszerzające zakres zastosowań i dające większe możliwości kolorystyczne. Portfolio rozwiązań obejmuje także: nową arkuszową maszynę HP Indigo 35K opracowaną z myślą o produkcji wysokiej jakości składanych kartonów, przewidzianą dla formatu B2 HP Indigo 15K przeznaczoną do mieszanego druku komercyjnego i produkcji opakowań oraz nowe rozwiązanie typu roll-to-sheet w formacie B1 – HP Indigo 90K. 

Jak zapowiada producent, możemy się spodziewać wielu ulepszeń istniejącego modelu HP Indigo 35K; to  między innymi: opcja automatyzacji (Spot Master), szybsze przełączanie zadań, drukowanie na cieńszych podłożach o grubości od 150 mikronów takich jak np. sztywne pudełka, nowy druk HD z rozdzielczością 1600 dpi dla lepszej jakości, nowe atramenty (HP Indigo ElectroInk Premium White w celu większego krycia, ElectroInk Invisible Yellow), rozwiązania track-and-trace i elementy bezpieczeństwa do wielowarstwowych aplikacji dla ochrony marki dostępne w jednym przebiegu.

Rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone, giętkie opakowania

Jak zapewnia producent, nowa maszyna cyfrowa HP Indigo 25K oferuje atrakcyjniejszy całkowity koszt posiadania i szerszy asortyment mediów, w trosce o zapewnienie nadających się do recyklingu opakowań. Jest to możliwe między innymi dzięki: zastosowaniu zoptymalizowanych rozwiązań do laminowania takich jak laminator bezrozpuszczalnikowy SuperSimplex e800 firmy Nordmeccanica oraz laminator termiczny Karlville Pack Ready, które zapewniają niskie straty materiałowe i mniejsze zużycie energii przy produkcji opakowań na żądanie; większej elastyczności osiąganej za sprawą dwóch stacji białego atramentu; wyższej wydajności (rozszerzenie ramy z 729 mm do 737 mm).

Platforma do automatyzacji 

Zapowiadane ostatnio innowacje HP oprócz maszyn obejmują także oprogramowanie. PrintOSX łączy aplikacje w chmurze z opartą na sztucznej inteligencji usługą i infrastrukturą wsparcia w celu umożliwienia klientom maksymalnego wykorzystania inwestycji poczynionej w urządzenia. Opierając się na zaawansowanej technologii PrintOSX, narzędziach i know-how, klienci mogą zacząć budować „fabrykę druku przyszłości”, osiągać wysokie zdolności operacyjne, zautomatyzować produkcję i wprowadzać innowacje w swoim przedsiębiorstwie.

Wprowadzone na targach drupa 2016 rozwiązania pozwoliły pozyskać ponad 12 000 użytkowników – korzystający z platformy klienci są podłączeni do HP PrintOS i obecnie z powodzeniem korzystają z szeregu aplikacji, które wykorzystują w czasie rzeczywistym duże zbiory danych przechowywanych w chmurze niezbędne na niemal każdym etapie produkcji. 

Ceniona przez klientów, popularna platforma Marketplace, wyposażona w zmodyfikowany interfejs użytkownika, dysponuje także nowymi aplikacjami. Dostępne są teraz między innymi informacje o najnowszych trendach rynkowych i możliwościach biznesowych, setki bezpłatnych, otwartych plików graficznych, które klienci mogą wykorzystywać, dostosowując je do swoich potrzeb.

We współpracy z Microsoft Xiaoice w Marketplace dostępna jest wręcz nieograniczona liczba unikalnych, gotowych wzorów stworzonych przez technologię AI, co umożliwia projektantom tworzenie unikalnych projektów, szybsze dopasowanie i zapewnia wyższą opłacalność ich pracy. Pierwsze 4000 wzorów jest dostępnych bezpłatnie do końca 2020 roku.

HP Site Flow to kompleksowe rozwiązanie do automatyzacji produkcji od etapu zamówienia aż do finalnej wysyłki. Site Flow oferuje teraz trzy poziomy użytkowników – Lite, Pro i Enterprise – obsługujących od 50 do ponad 10 000 zadań dziennie. W 2019 roku Site Flow przetworzyło ponad 20 mln zamówień, co stanowi wzrost o 34 proc. (porównując rok do roku). Ponadto zmodyfikowana funkcja Color Beat umożliwia automatyczną certyfikację kolorów G7, natomiast algorytmy Predictive Press Care proaktywnie rozwiązują potencjalne problemy z maszyną, zanim wpłyną na produkcję.

Zaawansowane narzędzia do zarządzania przepływem pracy i kolorami

Nowe rozwiązanie do automatyzacji kolorów Spot Master ma umożliwić konwerterom uzyskanie pożądanych kolorów w ciągu kilku minut, dzięki czemu będzie to najszybsze w branży rozwiązanie do druku kolorowego. Spot Master zapewni wysoką spójność i jednorodność kolorów za pomocą nowego, opatentowanego algorytmu szybkiego i dokładnego dopasowywania kolorów, zapewniającego powtarzalną jakość wydruku. Spot Master będzie dostępny dla urządzeń z serii HP Indigo 35K, HP Indigo 25K, HP Indigo 6K i HP Indigo 8K.

W zapewnieniu wysokiej jakości pomocny ma się okazać system PrintOS Production Pro do etykiet i opakowań wyposażony w najszybszy procesor rastrowy HP Indigo Raster, zintegrowany z nowym Esko Automation Engine opracowanym dla HP Indigo. Rozwiązanie ma umożliwić przetwarzanie większej liczby zadań dziennie. 

Potrzeba wysokiej jakości, wszechstronności i produktywnego druku cyfrowego jest dziś kluczowa, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na dostawę tego samego dnia, zrównoważony rozwój i niestandardowe możliwości drukowania. Dzięki nowym produktom stworzyliśmy podwaliny pod rozwój przedsiębiorstw naszych klientów i budowę nowych drukarń. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku klienci potrzebują elastycznych rozwiązań, aby szybko reagować na zmiany i z zyskiem korzystać z pojawiających się możliwości – podsumował Santi Morera, dyrektor generalny i szef działu rozwiązań graficznych w HP.

Na podstawie materiałów firmy HP opracowała BZ