Po dokładnym obejrzeniu ekspozycji sprzętu i oprogramowania do wykonywania odbitek próbnych na tegorocznej drupie miałem mieszane uczucia. Z jednej strony Ţrmy nie pokazały żadnych superrewelacji. Z drugiej Đ czuło się ăprzez skóręÓ, że idzie nowe. I to ănoweÓ jest bliżej niż nam się wydaje.
W kuluarach wszyscy dostawcy konwencjonalnych systemów proofingu mówili o zaprzestaniu produkcji materiałów do tych systemów. Już teraz Agfa zrezygnowała z produkcji materiałów eksploatacyjnych do systemu PressMatchDry, a Kodak (Matchprint) i DuPont (Cromalin) poważnie ograniczyły iloć dostępnych materiałów.
Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że za kilka, może kilkanacie miesięcy zostaniemy zdani na łaskę lub niełaskę dostawców systemów proofingu cyfrowego.
Do tej pory odbitki wykonywane za pomocš systemów Matchprint czy Cromalin stanowiły niekwestionowany wzorzec kolorystyczny ăidealnegoÓ druku. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazujš, że ten wzorzec zniknie. Rozpoczšł się więc wycig o ustanowienie standardu cyfrowego. W szranki stanęli producenci sprzętu drukujšcego i pomiarowego, oprogramowania oraz instytucje naukowe i badawcze. Wynik Đ na razie bez murowanych faworytów.
Zupełnie nowymi zjawiskami sš: tzw. remote proofing (czyli systemy do wykonywania proofów na odległoć i w wielu miejscach jednoczenie) oraz systemy do certyfikacji i weryfikacji proofów.
Firmy poważnie zainteresowały się także tzw. softproofingiem, czyli kontrolš pracy na monitorze. Bardzo dużo ciekawych rzeczy działo się także w zakresie urzšdzeń i oprogramowania pomiarowego. Firmy GretagMacbeth, X-Rite czy Techkon przecigały się prezentujšc rozwišzania do szybkiej i automatycznej kontroli odbitek oraz systemy do generowania profili ICC.
A oto z koniecznoci mocno skrócony przeglšd tego, co można było na drupie zobaczyć. Producenci urzšdzeń i systemów, firmy w kolejnoci alfabetycznej:
Agfa Đ Kto nie zetknšł się z systemami prepress firmy Agfa? Każdy, kto odwiedził halę nr 6, czyli PrintCity, musiał prędzej czy póniej wpać na system do proofingu cyfrowego tego dostawcy (urzšdzeń z naklejkš Agfa Sherpa stało w tej hali kilkadziesišt). Jeżeli chodzi o urzšdzenia, to nowoci Agfa nie pokazała. Już od dłuższego czasu firma ta sprzedaje jako urzšdzenia proofingowe drukarki Epsona (:Sherpa 24m i 44m) oraz Mutoha (:Sherpa 43i i 62i). Maszyny :GrandSherpa reklamowane były już w zasadzie wyłšcznie jako systemy do druku wielkoformatowego. Nowociš jest fakt, że Agfa zdecydowała się udostępnić technologię z systemu :Apogee X użytkownikom drukarek Epson (4000, 7600 i 9600) i HP (30 i 130), wprowadzajšc do sprzedaży produkt o nazwie :SherpaProof RIP.
Być może w najbliższym czasie Agfa wypuci na rynek w 100% własny system do proofingu cyfrowego. Na targach ogłoszono zawarcie umowy pomiędzy Agfš a znanym producentem głowic do ploterów ink-jet Đ firmš Xaar. Na mocy tej umowy firmy wspólnie zaprojektujš nowy system do druku ink-jet.
Canon Đ Sšdzšc po nowych urzšdzeniach prezentowanych na stoisku firmy Canon i zainteresowaniu klientów, obecnemu liderowi na rynku proofingowych urzšdzeń ink-jet, czyli Epsonowi ronie bardzo poważny konkurent. Canon pokazał 5 nowych drukarek proofingowych, w tym premierowš drukarkę W6200. Drukarki W2200 (format A3+), W6200 (na zdjęciu powyżej), W7250 (61 cm), W7200 (92 cm) i W8200 (106 cm) prezentowane były z RIPami firm: CGS, EFI i GMG. Canon zaprezentował także system do proofingu laserowego oparty na urzšdzeniach z serii CLC z RIPami firm CGS i Kodak.
CGS Đ Znany niemiecki producent softwareŐu do proofingu cyfrowego przedstawił ofertę nowego oprogramowania, którš z całym przekonaniem można przedstawić jako jednš z najciekawszych na rynku. Znany i ceniony od wielu lat RIP ORIS Color Tuner obecnie w wersji 5,1 doczekał się uzupełnienia o oprogramowanie kontroli i certyfikacji proofów (ORIS Certified Proof) i remote proofingu (ORIS Global Proofing). Rozwišzania prezentowane przez CGS sš rzeczywicie nowatorskie i można było je oglšdać także na stoiskach innych liczšcych się w branży firm.
ColorGate Đ Niemiecka firma znana z produkcji RIPów do urzšdzeń wielkoformatowych znacznie poszerzyła ofertę wprowadzajšc do niej m.in. proofingowy RIP o nazwie ProofGate. System na stoisku ColorGate prezentowany był z drukarkš Epson 7600.
Creo Đ Lider na rynku systemów CtP ma także w swojej ofercie kilka urzšdzeń do proofingu cyfrowego. Firma prezentowała m.in. nowe rozwišzania softwareŐowe: Synapse i Integris Proofing oraz hardwareŐowe Veris.
DuPont Đ Prezentował oczywicie swój sztandarowy produkt, tzn. Digital Cromalin. Obok znanego już na polskim rynku urzšdzenia DigitalCromalin iG2 pokazano maszynę mniejszš iG4 oraz urzšdzenie w wersji AQ, które ma możliwoć transferowania odbitek próbnych na dowolne podłoża. Ciekawym rozwišzaniem był prezentowany również system CromaNet, pozwalajšcy na zdalny proofing.
EFI Đ Z nowym logo i mottem ăessential to printÓ po przejęciu firmy BestColor ruszyła do boju firma EFI, znana jako producent RIPów FIERY. Na stoisku można było obejrzeć oprogramowanie EFIwe współpracujšce z dwudziestoma kilkoma urzšdzeniami (drukarkami i kopiarkami laserowymi oraz drukarkami i ploterami ink-jet). Najciekawiej prezentowała się nowa wersja XF RIPa Colorproof z nowym (nareszcie) mechanizmem ripujšcym Adobe CPSI.
Eizo Đ Producent monitorów i sprzętu elektronicznego został zaproszony do udziału w PrintCity. Trzeba jednak przyznać, że monitory LCD prezentowane przez Eizo w pełni zasługujš na rozpropagowanie na rynku poligraficznym. Jakoć obrazu na prezentowanych modelach FlexScan ColorEdge w niczym nie ustępowała obrazowi z najlepszych profesjonalnych monitorów kineskopowych. Na stoisku Eizo można było przetestować system softproofingu oparty na oprogramowaniu firm Adobe, DigitalVision i GretagMacbeth.
Epson Đ Najwyraniej Epson jeszcze mocniej chce się zaangażować w rynek prepress i GraphicArts. Na stoisku co prawda nie było zupełnie nowych produktów, ale rzeczywicie firma przygotowana była do imprezy znakomicie. Reklamowano przede wszystkim najnowszš drukarkę Epson Stylus Pro 4000 (na zdjęciu powyżej) oraz całš gamę oprogramowania, m.in. PageProo-fer oraz Stylus RIP Professional.
Fujifilm Đ Na stoisku firmy Fuji widać było, jak technologie poligraficzne przeplatajš się z fotograficznymi. Na wydzielonym fragmencie stoiska powięconym proofingowi oprócz znanych już urzšdzeń takich jak drukarki Epson czy urzšdzenie PictroProof można było zobaczyć konwencjonalny minilab cyfrowy Frontierra. Fuji zaprezentowało dwa nowe wyroby zwišzane z technologiš proofingu cyfrowego Đ system colour management RGB oraz system do wykonywania cyfrowych odbitek próbnych na papierze nakładowym (materiały do nawietlania w termicznych nawietlarkach CtP).
Global Graphics Đ Producent RIP-ów Harlequin, reprezentowany także przez partnerów OEM (Xitron, Compose, HighWater), pokazywał nowš wersję RIPa ScriptWorks 6,1 i całš gamę nowych driverów do urzšdzeń proofingowych, m.in. maszyn Canona, Epsona i HP. Na stoisku firmy HighWater i Compose można było obejrzeć także oprogramowanie SetGold, wspomagajšce pracę systemu colour management w RIPach ScriptWorks.
GMG Đ Mało znana w Polsce niemiecka firma GMG zaprezentowała kilka rozwišzań z pewnociš godnych rozpropagowania i to nie tylko w Polsce. Jej oferta oprogramowania proofingowego należała do najciekawszych. GMG pokazywała swój sztandarowy produkt GMG colorProof, a także cały pakiet oprogramowania do wykonywania proofów specjalnych (rastrowych, flekso, sitodrukowych), do kontroli i weryfikacji proofów GMG proofControl oraz systemy typu workflow do pracy z plikami RGB i CMYK.
Heidelberg Đ Tu ogromna niespodzianka. Jedna z największych firm dostarczajšcych systemy dla poligrafii, właciciel kilku unikatowych technologii z zakresu colour management, w zakresie proofingu nie pokazała na swoim stoisku w zasadzie nic, co godne byłoby odnotowania.
Hewlett Packard Đ Jak na największego na wiecie dostawcę ploterów przystało, też pokazał kilka ciekawych, choć mało imponujšcych nowoci. Można do nich zaliczyć drukarki HP DesignJet 30ps (na zdjęciu) i 130. Wspomniane urzšdzenia sš pigmentowymi odpowiednikami drukarek 10/20ps i 120. Prócz tych dwóch nowoci HP prezentował znane już drukarki DesignJet 1050 i 5500. Drukarki prezentowano z nowym softwarem firm Onyx (PosterShop 6) i PosterJet w wersji 7.
Kodak Đ Na stoisku firmy Kodak Polychrome Graphics też można było zobaczyć kilka nowych rozwišzań zwišzanych z proofingiem cyfrowym. Duże zainteresowanie wzbudzał promowany od roku system softproofingu Matchprint Virtual Proofing System. Kodak, jako jedna z nielicznych już firm, pokazał system do wykonywania próbnych rastrowych odbitek na papierze nakładowym Kodak Approval w nowej wersji NX. Pokazywano też kilka różnych implementacji rozwišzania pod nazwš Digital Matchprint. Digital Matchprint obejmuje rodzinę RIPów do urzšdzeń drukujšcych, w tym laserowych (Canon CLC i Xerox DC). Po raz pierwszy na dużych targach poligraficznych zaprezentowano system proofingu kontraktowego dla rynku opakowań FirstCheck. FirstCheck jest bodaj jedynš drukarkš pozwalajšcš na drukowanie kolorami specjalnymi, np. white, kolorami metalicznymi czy symulację tłoczenia foliš metalicznš.
PerfectProof Đ Pomimo że firma nie miała własnego stoiska, rozwišzania sygnowane markš PerfectProof można było obejrzeć na stoiskach co najmniej dwóch innych firm.
Można było obejrzeć jeszcze nie handlowš wersję RIPa Proofmaster 2,0 we współpracy z drukarkami Epson i materiałami sygnowanymi nazwš Perfectproof.
Screen Đ W ulotce targowej firmy Dainippon Screen reklamowano dwa nowe produkty proofingowe, elementy systemu Trueflow. Niespodziankę stanowił fakt, że nie sposób było ich zobaczyć na stoisku (przynajmniej mnie się to nie udało). W częci stoiska powięconej odbitkom próbnym można było natomiast dokładnie obejrzeć oprogramowanie... firmy CGS.
Xerox Đ Wielkimi banerami z hasłem: ăPROOFING nowy rynek dla druku laserowegoÓ reklamowała swoje proofingowe rozwišzania firma Xerox. Na wielkim i ciemnym stoisku Xeroksa można było obejrzeć urzšdzenia DC12 i DC3535 pracujšce z RIPami EFI i Kodaka.