W dniach 14-17 padziernika w Barcelonie odbędš się kolejne targi branży gazetowej IFRA. Corocznie organizowana wystawa tym razem zostanie usytuowana w nowo otwartym centrum targowym Fira de Barcelona Montjuic 2. Wemie w niej udział ponad 200 firm.
Stali bywalcy IFRA wiedzš, że jest to najważniejsze wydarzenie targowe w branży gazetowej. Dlatego też, mimo kryzysu branży targowej jako takiej, nikt z wielkich dostawców dla segmentu gazet nie może sobie pozwolić na nieobecnoć podczas tak ważnej i prestiżowej imprezy. Tu włanie majš swoje premiery nowe produkty, usługi i technologie, przeznaczone dla rynku gazetowego.
Dotychczas powierzchnię wystawienniczš zarezerwowało ponad 200 firm, które w sumie zajmš około 16 tys. m2. Poza targami organizatorzy przygowali także inne atrakcje. Podczas tegorocznej wystawy ogłoszone zostanš wyniki konkursu organizowanego przez International Newspaper Color Quality Club (edycja 2002-2004). Laureatów tegorocznej edycji można już znaleć na internetowej stronie IFRA. Miło nam poinformować, że w tym roku wród najlepszych gazet wiata znalazły się trzy największe polskie dzienniki: ăGazeta WyborczaÓ, ăSuper ExpressÓ i ăRzeczpospolitaÓ.
W dniach 15-16 padziernika targom będš towarzyszyły seminaria branżowe, podczas których omawiane będš takie kwestie, jak: standardy systemów workflow przy opracowywaniu reklam i zarzšdzaniu produkcjš, zarabianie pieniędzy w hali ekspedycyjnej, newsroom oraz zestandaryzowana produkcja gazetowa w Europie. Z kolei w dniach 17-18 padziernika odbędzie się konferencja powięcona wydawnictwom elektronicznym ăBeyond the Printed WordÓ, wspierana przez wiatowš Organizację Wydawców Gazet (WAN) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Periodyków (FIPP). W tym roku konferencja odbędzie się po raz dziesišty; organizatorzy przewidujš, że wezmš w niej udział przedstawiciele 40 krajów wiata. Tegoroczna edycja będzie przebiegała pod znakiem trzech tematów wiodšcych. Będš nimi: treć artykułów, reklama i marketing, trendy rynkowe.
Co nowego w gazetowych systemach prepress?
Jak już wspomniano, na targach IFRA nie zabraknie najważniejszych dostawców sprzętu, materiałów i oprogramowania do produkcji gazet. Przeglšd targowych propozycji zaczynamy od dostawców systemów prepress.
Agfa pokaże na targach nowš serię nawietlarek CtP dla sektora gazetowego Đ Polaris X, będšcš wzbogaconš wersjš znanych z rynku urzšdzeń, pracujšcych na całym wiecie w liczbie ponad 500. W najwyższej konfiguracji nowa nawietlarka będzie oferować wydajnoć 350 płyt w formacie broadsheet na godzinę. Oznacza to, że Polaris X jest najszybszš nawietlarkš gazetowš do płyt na wiecie.
W tej chwili seria Polaris X składa się z trzech wersji. W pierwszej (Polaris XT) płyty sš ładowane z wózka, w drugiej (Polaris XC) z 3-kasetowego systemu podawania; trzecia wersja (Polaris XD) oferuje podwójnš szerokoć nawietlania. W każdej z wersji urzšdzenia mogš być wyposażone w laser zielony lub fioletowy Đ włanie system Polaris XDV jest obecnie najszybszš nawietlarkš wiata. Więcej informacji na temat nowych gazetowych propozycji Agfy znajdziecie Państwo na s. 64.
W ofercie firmy Creo przeznaczonej na targi IFRA znajdzie się pełna gama produktów dla sektora gazetowego, zaprezentowana nieco wczeniej w tym roku na czerwcowych targach NEXPO w Orlando na Florydzie. Szczególnš uwagę kanadyjski dostawca zwrócił na nawietlarkę CtP Trendsetter News, oferujšcš wydajnoć rzędu 200 płyt/h, wyposażonš w system podawania płyt on-line, który umożliwia nieprzerwanš produkcję 600 płyt w formacie broadsheet lub 300 płyt w formacie panorama. Obecnie nawietlarka Trendsetter News jest oferowana w czterech wersjach. Inna ważna propozycja Creo dla segmentu gazetowego to nowy skaner płaski iQSmart, pokazany po raz pierwszy na targach IPEX. Urzšdzenie oferuje rozdzielczoć optycznš rzędu 5500 dpi i obszar skanowania 12 x 18 cali. Firma Creo zapowiada też prezentacje oprogramowania Prinergy Page Pairer. Moduł ten jest przeznaczony do planowania wydań, ledzenia stron oraz układania stron w pary i został przygotowany z mylš o zastosowaniu w wydawnictwach gazetowych.
Niemiecka firma basysPrint wystawi na targach w pełni automatyczny system UV-Setter 57-Z, przeznaczony do cyfrowego nawietlania płyt konwencjonalnych (na zdjęciu powyżej). Obecnie systemy te pracujš z wydajnociš do 100 płyt formatu ăberlinerÓ (320x490 mm). Kaseta automatycznego podajnika mieci do 500 takich płyt lub do 250 płyt formatu większego (maks. 686 x 940 mm). System zdejmuje papier przekładkowy i pozycjonuje po dwie płyty gazetowe na płaskim stole. Nawietlanie odbywa się za pomocš wiatła ultrafioletowego. Po nawietleniu obie płyty sš wysuwane na zewnštrz do tradycyjnej wywoływarki.
Maszyny zwojowe
Najważniejszy dostawca zwojowych maszyn gazetowych na wiecie, firma MAN Roland, będzie się prezentował na targach IFRA pod hasłem ăNetworking the Value ChainÓ. Wspólnie z firmš PrintNet przedstawi rozszerzony system zarzšdzania produkcjš poligraficznš PECOM. PrintNet dostarcza rozwišzania dla hali maszyn, modernizuje kolejne czynnoci i łšczy je w kompleksowe rozwišzania CIM (Computer Integrated Manufacturing). Ponadto PrintNet łšczy informacje o zarzšdzaniu w jeden system (MSI) w usieciowionym systemie workflow. Zamówienia już w fazie napływania sš przyporzšdkowane technicznym możliwociom drukarni.
Daje to ekonomiczny i przejrzysty przebieg pracy nie tylko dla celów kalkulacji.
Kolejny wspólny projekt firmy MAN Roland z siostrzanym zakładem ppi Media i z firmš Lufthansa Systems obejmuje kompleksowš obróbkę w automatycznym przepływie danych o kolumnach ogłoszeniowych.
Stoisko informacyjne firmy Koenig & Bauer AG na tegorocznych targach IFRA zostanie opatrzone mottem ăRozwišzania dla oszczędnej produkcji gazetowej o wysokiej jakociÓ. Klienci zainteresowani produkcjš gazet otrzymajš informacje o technicznych możliwociach maszyn KBA i ich zastosowaniu w produkcji. W obliczu nie najlepszej koniunktury w przemyle gazetowym w wielu krajach poszukuje się w produkcji gazet koncepcji zmierzajšcych do poprawy oszczędnoci, aktualizacji wydań i większego zorientowania na poszczególne grupy odbiorców.
Firma KBA będzie m.in. promować pokazanš po raz pierwszy na ubiegłorocznej wystawie IFRA rotację mieszczšcš szeć płyt w szerokoci Đ Commander 6/2. Pierwsze testy tej maszyny, w której zastosowano liczne innowacje techniczne (pneumatyczne napinanie płyt i obcišgów, zdalne przestawianie zamków walców), wykonane na urzšdzeniu dowiadczalnym o szerokoci wstęgi 1920 mm przebiegały Đ jak zapewnia producent Đ bardzo pozytywnie. Niektóre z zastosowanych tu rozwišzań będš przeniesione do rotacji 4/1 KBA Prisma.
Nie słabnie też zainteresowanie wejciem na rynek kompaktowej rotacji do offsetowego druku bezwodnego KBA Cortina. Ta nowoczesna rotacja składajšca się z omiozespołowych wież o podwójnej szerokoci rozpocznie produkcję na poczštku padziernika 2002 w drukarni Reif-Druck w Offenburgu.
Na stoisku informacyjnym firmy Heidelberg będzie można zapoznać się szczegółowo z technologiš Mainstream. Maszyna ta przeznaczona jest dla potrzeb druku coldsetowego. Jak zapewnia producent, Mainstream jest odpowiedziš na najnowsze trendy w dziedzinie drukowania gazet, gdzie wymaga się od producentów maszyn coraz większej uniwersalnoci i elastycznoci.
Heidelberg twierdzi, że zastosowanie technologii Sunday oraz podwójnej szerokoci cylindra (format 1 x 4) przy jego pojedynczym obwodzie sprawia, że maszyna Mainstream jest wyjštkowo uniwersalna. Warto wspomnieć, iż na niej można drukować do 8 stron w formacie broadsheet przy jednym obrocie cylindra. Na życzenie można np. drukować parzystš i nieparzystš liczbę sekcji. Prędkoć drukowania wynosi 80 000 egzemplarzy na godzinę, co oznacza drukowanie najaktualniejszych informacji dzięki póniejszemu zamknięciu kolumn redakcyjnych i ogłoszeniowych.
Maszyny Mainstream dajš możliwoć odcięcia w granicach 470-598 mm i zastosowania wstęgi papieru o szerokoci od 1260 do 1600 mm. Od premiery na targach DRUPA 2000
Heidelberg sprzedał już 19 tych maszyn w skali wiata, co oznacza łšcznie sumę 631 zespołów drukujšcych.
Firma Goss będzie promować na IFRA całš paletę produkowanych przez siebie zwojowych maszyn gazetowych z serii Colorliner, Uniliner, Uniliner ăSÓ, Universal i Community.
Maszyna Colorliner oferuje wydajnoć 85 tys. egz. /h, cyfrowy system nadawania farby i złamywak szczękowy w systemie 2:5:5. Uniliner to maszyna o nieco niższej prędkoci (70 tys. egz./h) przeznaczona do drukowania gazet o mniejszym formacie. Uniliner ăSÓ to stosunkowo nowa wersja maszyny Uniliner oferowana w konfiguracji 4 x 1. Z kolei seria Universal składa się z kilku maszyn o pojedynczej szerokoci i prędkoci od 45 tys. do 70 tys. egz./h. Kolejny model Đ Community Đ to maszyna przeznaczona do drukowania gazet lokalnych i realizacji kontraktów z zewnštrz. Na całym wiecie zainstalowano już ponad 35 tys. zespołów drukujšcych tej niezwykle wydajnej, trwałej i elastycznej w obsłudze maszyny.
Firma Solna zaprezentuje na IFRA nowš maszynę D400 o konfiguracji 2H. Jest to konstrukcja wieżowa o pojedynczej szerokoci i jednej płycie w obwodzie. Maszyna przeznaczona jest do drukowania gazet regionalnych i produkcji komercyjnej z wydajnociš 55 000 obr./h.
Systemy ekspedycyjne i postpress
Punktem ciężkoci oferty firmy Ferag na tegorocznych targach IFRA będzie kwestia wkładkowania. Nowy moduł wkładkujšcy Feraga, który będzie promowany podczas wystawy, wielokrotnie zwiększa wydajnoć rotacyjnej techniki insertowania. Jak zapewnia producent, urzšdzenie to zwiększa elastycznoć zarówno wydawcy, jak i drukarni na stale rosnšcym rynku wkładek. Modułowa budowa systemu umożliwia zakup konfiguracji podstawowej i Đ w zależnoci od zapotrzebowania Đ jego dalszš stopniowš rozbudowę. Nowy moduł wkładkujšcy współpracuje z systemem kompletujšcym MSD o wydajnoci 45 000 egz./h, jak również z bębnem wkładkujšcym klasy ETR. Kolejnym urzšdzeniem, na które Ferag zwróci w czasie IFRA szczególnš uwagę, jest trzystopniowy pakiet serwisowy Domino dla użytkowników linii i urzšdzeń wyprodukowanych przez firmę.
Firma Mller Martini będzie informować o najnowszych rozwišzaniach technicznych w zakresie kompletnych linii i urzšdzeń w nowoczesnej zautomatyzowanej ekspedycji gazet i czasopism. Warto w tym miejscu nadmienić, że Mller Martini nie tylko produkuje, dostarcza i serwisuje urzšdzenia do dalszej obróbki po druku i ekspedycji, ale również doradza i tworzy kompleksowe projekty dla drukarń gazetowych.
Sitma Machinery, włoski producent maszyn pakujšcych, ekspedycyjnych i kompletnych linii ekspedycyjnych zaprezentuje na tegorocznej wystawie trzy maszyny. Sitma 936 to wydajna linia do wkładkowania gazet i czasopism wyposażona w 5 stacji wkładkujšcych oraz w układarkę krzyżowš. Jej wydajnoć sięga 15 000 egz./h. Drugie z prezentowanych urzšdzeń to Sitma 9788 Đ współpracujšca z urzšdzeniem klejšcym programowana stacja do automatycznego umieszczania na wydawnictwach produktów reklamowych (płyt CD, próbek, gadżetów) o wydajnoci 12 000 produktów/h. Trzecia propozycja włoskiej firmy to Sitma GM-1 Đ niezależne stanowisko do złamywania gazet o wydajnoci do 12 000 egz./h.
Opracowanie na podstawie materiałów dostawców: Andrzej Oleksiak, Sławomir Sokołowski