Innowacje w zakresie druku cyfrowego i fleksograficznego
25 sie 2017 09:49

W ślad za udanymi Dniami Otwartymi, zorganizowanymi w kwietniu br. w Warszawie, firma Mark Andy przygotowuje się do kolejnej prezentacji na rynku europejskim swoich zaawansowanych rozwiązań, bazujących na technologii druku wąskowstęgowego. 

Tym razem z wybranymi urządzeniami z jej bogatego portfolio będzie można zapoznać się odwiedzając targi Labelexpo Europe. Firma zaprezentuje maszyny nowej generacji (zarówno drukujące, jak i przetwarzające etykiety i opakowania), a także dodatkowe opcje ich konfiguracji oraz produkty umożliwiające wzbogacenie już istniejącego parku sprzętowego o dodatkowe elementy.

Na stoisku znajdzie się m.in. udoskonalona wersja maszyny Performance Series P7. Prezentowany w Brukseli model zostanie rozbudowany o bezpośrednie napędy serwo i w pełni zautomatyzowane pasowanie. Maszyna będzie też oferować lepszą ergonomię, zapewniając w wyższym stopniu komfort pracy jej operatora. To przyjazne dla użytkownika rozwiązanie zostanie wyposażone w bezrozpuszczalnikowy system laminowania. Podczas prezentacji targowych w maszynie będą zadrukowywane opakowania giętkie do produktów spożywczych.

Model Performance Series, przygotowywany z myślą o targach Labelexpo Europe, zostanie wzbogacony o jeszcze jedną istotną opcję: Digital Plus Screen. Jest to nowa propozycja firmy Mark Andy, zbieżna z jej strategią oferowania coraz większej liczby rozwiązań hybrydowych. Zakłada ona dodanie do istniejącej maszyny modułów sitodrukowego i cyfrowego. Pierwszy umożliwia wydajną produkcję wymiarowych, nieprzezroczystych produktów poligraficznych bez ponoszenia dodatkowych wydatków inwestycyjnych. Opcja ta eliminuje jednocześnie ograniczenia sprzętowe i konieczność czyszczenia, charakterystyczne dla tradycyjnego sitodruku. Moduł druku personalizowanego jest tu także wprowadzany w ramach rozbudowy maszyny, pozwalając na przeniesienie do tego hybrydowego rozwiązania pełnej produkcji, realizowanej w typowej maszynie fleksograficznej. Opcja Digital Plus Screen to zatem z jednej strony możliwość uzyskania bieli kryjącej bądź podkładowej (aplikowanej w module sitodrukowym) o wysokim stopniu nieprzezroczystości, z drugiej – personalizacji finalnego produktu. Tym samym nowa propozycja firmy Mark Andy wychodzi naprzeciw rosnącemu w skali globalnej zapotrzebowaniu na produkcję uwzględniającą zmienne dane.

Po raz pierwszy na targach Labelexpo Europe zostanie zaprezentowana maszyna Mark Andy Digital One, anonsowana przez producenta jako uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie do cyfrowej produkcji etykiet. Jej hybrydowa konstrukcja ma zapewnić zyskowną produkcję prac niskonakładowych, pozwalając na realizowanie w jednym przebiegu procesów drukowania, przetwarzania i wykańczania etykiet. Digital One drukuje w trybie 4-kolorowym (CMYK), przy użyciu specjalnego suchego tonera, z rozdzielczością 1200 dpi. Maszyna posiada wielofunkcyjny moduł fleksograficzny (gdzie nanoszone są różnego rodzaju motywy dekoracyjne) oraz działający w trybie in-line moduł wykańczający.

Kolejna targowa propozycja Mark Andy to maszyna Digital Series, wzbogacona o szereg nowych aplikacji. Warto dodać, że rozwiązanie to – m.in. za sprawą swojej elastyczności i funkcjonalności – zdobywa wiele nagród branżowych. W maszynie Digital Series połączono zalety druku cyfrowego ze sprawdzoną platformą Performance Series, co zaowocowało – jak zapewnia producent – jednym z najbardziej kompletnych i przynoszących zyski rozwiązań w tej klasie produktów. 

W prezentowanym na targowym stoisku modelu znajdzie też zastosowanie stworzona przez Mark Andy technologia szybkiej zmiany wykrojników – QCDC (Quick Change Die Cut). Wysokowydajny moduł wykrawający, wyróżniony m.in. prestiżową nagrodą FTA Technical Innovation Award, został w ostatnim czasie wzbogacony o elastyczną opcję pracy w trybach pół- bądź w pełni rotacyjnym. Zastosowanie QCDC w wersji półrotacyjnej zwiększa prędkość sztancowania do 305 m/min. W efekcie firmy korzystające z tego rozwiązania uzyskują możliwość rozbudowy istniejącej maszyny o wysokowydajny moduł wykrawający przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych z tym etapem procesu produkcyjnego. 

Na stoisku znajdą się także maszyny firmy Rotoflex, należącej od dłuższego czasu do Mark Andy. Swoją europejską premierę będzie miała tu przewijarka Rotoflex HSI, wyposażona w zaawansowany system inspekcji. Poza nią z myślą o targach przygotowywane są modele VSI i VLI. Ten drugi będzie demonstrowany na stoisku firmy EyeC i zostanie zintegrowany z jej systemem inspekcji – Proof Runner.

Mówi Tom Cavalco, dyrektor zarządzający Mark Andy Europe: Jesteśmy niezwykle podekscytowani uczestnictwem w imprezie wystawienniczej, która ma tak znaczący wpływ na całą branżę etykiet i opakowań. Rozwiązania, jakie zaprezentujemy na tegorocznych targach Labelexpo Europe, to dla nas szczególny powód do dumy. Maszyny drukujące następnej generacji stają się rzeczywistością, a my – jako ich producent – jesteśmy częścią tych przemian rynkowych.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Mark Andy

error: Kopiowanie zabronione!
cript>