Innowacyjna linia do oprawy twardej w BZGraf
6 gru 2016 15:00
Na początku września br. w Białostockich Zakładach Graficznych została zainstalowana najnowszej generacji linia do oprawy twardej Kolbus BF 513. To jedna z ostatnich inwestycji BZGraf i pierwsza taka instalacja w Polsce. Maszynę dostarczył Introzap, polski przedstawiciel firmy Kolbus.
Linia do oprawy twardej Kolbus BF 513 o wydajności do 30 taktów/min składa się z połączonych ze sobą maszyn do zaokrąglania i formowania grzbietu bloku książkowego, automatycznego przyklejania kapitałki do grzbietu, automatycznego podania odpowiednio przygotowanej okładki, w tym wyginanie i termiczne uformowanie grzbietu okładki (różnorodne okładki, w tym również do oprawy zintegrowanej), zawieszania wkładu w okładkę, sprasowania gotowego – połączonego wkładu z okładką produktu i wpalania rowka. Bezpośrednio przed linią do zawieszania BF 513 znajduje się piec HB 530 służący do podgrzewania grzbietów wkładów. Jest to kolejny proces, który nie może być pominięty w produkcji książek najwyższej jakości. Dzięki podgrzewaniu klej na grzbiecie wkładu staje się bardziej elastyczny i podatny na dalszą obróbkę, a więc na zaokrąglanie. Powstałe w tym procesie zaokrąglenie grzbietu jest trwałe i stabilne. Wszystkie maszyny i urządzenia wchodzące w skład automatycznej linii do zawieszania są w pełni zautomatyzowane i zbudowane w oparciu o zasady ergonomii.
Monitory ciekłokrystaliczne umożliwiają bezpośrednią obsługę maszyny; pulpity obsługi znajdują się w każdym istotnym miejscu linii. Maszyny są ustawiane za pomocą sterowania komputerowego i opcjonalnie możliwe jest diagnozowanie ich stanu na odległość.
Unikalna technologia nastawień całej linii oraz poszczególnych części maszyny polegająca na wykorzystaniu stanowiska komputerowego i silników krokowych umożliwia zdalne sterowanie poszczególnymi nastawieniami związanymi z regulacją podzespołów, a w miejscach trudno dostępnych zwiększa bezpieczeństwo pracy przy maszynie. Komputerowe sterowanie maszyną to również otwarty system sieciowy, który może zostać zintegrowany z systemami planowania i zarządzania produkcją MIS. Możliwa jest także integracja ze standardami CIP/PDF.
Linia BF 513 jest przeznaczona do obróbki wszystkich typów połączeń, tj. wkładów oklejonych, zszytych nićmi, zespolonych termonićmi oraz wkładów z przyklejonym paskiem wzmacniającym grzbiet. W skład linii o zwartej budowie wchodzi także prasa do formowania książek.
Maszyna pracuje w pełnym zakresie formatów standardowych. Jest sterowana za pomocą elektronicznego systemu Copilot – to rozwiązanie Kolbusa oparte na technice komputerowej, które umożliwia łatwą obsługę i zapewnia krótki czas ustawienia maszyny. Obsługa maszyny następuje z centralnej jednostki, którą tworzy komputer wraz z monitorem „Touch screen” lub poprzez klawiatury znajdujące się przy poszczególnych stacjach. Dodatkowo zamontowane są 2 monitory poglądowe ułatwiające obsługę maszyny z każdego miejsca.
Wkład i okładka są mierzone na stole pomiarowym za pomocą specjalnego suwaka, a ich wymiary natychmiast są zapamiętywane w systemie Copilot. Maszyna sama przestawia się na zadany format. Już w obszarze wprowadzania półproduktu do maszyny, tuż po nakładaku gwiazdowym, znajduje się system rozpoznania położenia wkładu, co eliminuje ewentualne zakłócenia i straty spowodowane przez źle włożony produkt.
W maszynie został zastosowany specjalny system formowania oporka na grzbiecie wkładu, opatentowany przez firmę Kolbus. Dzięki tej technologii powstaje idealnie zaokrąglony grzbiet w obie strony wkładu.
Znajdujący się w stacji przyklejania kapitałki stół pracuje w trybie ssania i nadmuchu, co umożliwia precyzyjne przyłożenie paska grzbietowego z kapitałką do wkładu książkowego. Zaraz po przyłożeniu pasek grzbietowy zostaje dociśnięty na całej swej powierzchni do wkładu, co zapewnia optymalne jego przyklejenie do grzbietu. Przy szerszych zaokrąglonych grzbietach ma to istotny wpływ na jakość produkcji.
Nakładak okładek posiada specjalne urządzenie do podawania okładek plastikowych, elastycznych i zintegrowanych. Specjalna listwa ssawna pracuje tak, by nie nastąpiło odciskanie się transportera nawet na bardzo wrażliwych materiałach pokryciowych. Termiczne formowanie grzbietu zapewnia doskonałe uformowanie okładki.
Specjalnie skonstruowany miecz rozdzielający wraz z nadmuchem powietrza pozwala na rozdzielanie zarówno wkładów standardowych, jak i wykonanych z papieru biblijnego i wkładów ze złoconymi brzegami.
Zawieszanie wkładu w okładkę – klejownik skonstruowano tak, że zapewnia nanoszenie kleju w większej ilości w obszarze gazy wzmacniającej grzbiet, równocześnie nie uszkadzając ukształtowanego wkładu. Zastosowany system wpalania rowka zapewnia idealne ukształtowanie rowka pod okładzinę, a znajdująca się na końcu prasy chłodziarka zapełnia trwałe ukształtowanie plastycznych okładek.
BF 513 to maszyna nowej generacji, bezpieczna dla obsługi i przyjazna dla środowiska. Stosowane są w niej kleje na bazie białka zwierzęcego i kleje dyspersyjne rozpuszczalne w wodzie, które ulegają samodegradacji. Posiada odpowiednie osłony i oznaczenia graficzne miejsc niebezpiecznych. Układ hydrauliczny pracuje w obiegu zamkniętym.
Maszyna spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa według norm i wytycznych Wspólnoty Europejskiej. Nie wpływa ujemnie na środowisko.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Introzap