Na targach Hunkeler Innovationdays w Lucernie (24-27 lutego 2025 r.) firmy Müller Martini i Hunkeler zaprezentowały kompleksowe rozwiązania do produkcji książek w miękkiej oprawie, z papieru podawanego z roli lub w arkuszach. Goście imprezy mieli okazję poznać innowacyjne narzędzia, które mogą zrewolucjonizować ich procesy produkcyjne.
Gotowe książki z roli…
Pierwszą z ofert był kompleksowy system all-in-one dla produktów w miękkiej oprawie, od maszyny drukującej do robota przycinającego z linią sortującą, prezentowany zgodnie z mottem „Od czystej roli do gotowej książki”. Dzięki produkcji ośmiu różnych książek w procesie 3-up-rolls i 2-up-rolls na żywo zademonstrowane zostały automatyczna zmiana formatów książkowych oraz długości odcięcia.
Jak tłumaczył przed targami Ronald Reddmann, Product Manager Softcover Systems w Müller Martini: Producenci książek stoją obecnie przed wieloma wyzwaniami. Spadające nakłady druku, aż do pojedynczych egzemplarzy, wymagają wysokiego stopnia automatyzacji, bardzo krótkich czasów konfiguracji i wysoce elastycznych systemów produkcyjnych.
Ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników potrzebne są kompletne, samoregulujące się systemy inline kontrolowane przez system workflow, taki jak sprawdzony Connex firmy Müller Martini, który minimalizuje ręczną interwencję i obsługę pośrednią. Rosnące koszty energii i przestrzeni wymagają obniżenia kosztów poprzez zastosowanie najnowocześniejszych energooszczędnych napędów i komponentów sterujących, zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych (poprzez unikanie produkcji wadliwych produktów na początku) oraz kompaktowych wymiarów maszyny.
Odpowiedzią firm Müller Martini i Hunkeler na wspomniane wyzwania jest kompleksowe rozwiązanie w wyjątkowej konfiguracji. Składa się ono z wysokowydajnej cyfrowej maszyny zwojowej HP Advantage 2200 o prędkości 244 m/min i szerokości wstęgi do 558 mm (22 cali), składarki Hunkeler Starbook Plowfolder o wydajności do 2000 pojedynczych książek lub stosów na godzinę, oklejarki Vareo PRO z wyrzutnikiem okładek (w rzadkich przypadkach, gdy okładki drukowane na HP Indigo i zawartość nie pasują do siebie), ścieżki suszenia, robota przycinającego InfiniTrim i linii sortującej, gdzie gotowe książki są sortowane i układane w stosy.
To, co naprawdę wyróżnia nasz system all-in-one na tle konkurencji – podkreśla Marco Kunz, Product Manager w firmie Hunkeler – to fakt, że każde z trzech podrozwiązań (maszyna drukująca / Starbook Plowfolder / Vareo PRO z InfiniTrim) może zostać bardzo szybko przestawione na nowe zadanie i jest bardzo elastyczne pod względem formatu i materiału.
Starbook Plowfolder, przeznaczony do pojedynczych książek i średnich nakładów, charakteryzujący się wyjątkową jakością bloku książki, szybką produkcją bez przerw i maksymalną elastycznością formatu, został zaprezentowany jako światowa premiera przez firmę Hunkeler na targach HID 2023. Teraz po raz pierwszy pokazano go na żywo w połączeniu z maszyną drukującą i dwoma systemami wykańczającymi.
Na stoisku Müller Martini rozwiązanie to było wykorzystywane naprzemiennie w produkcji ośmiu różnych książek w miękkiej oprawie: czterech książek A5 o objętości od 368 do 396 stron i grubości od 23 do 24,75 mm w procesie 3-up-rolls oraz czterech książek A4 o objętości od 232 do 267 stron i grubości od 14,5 do 16,7 mm w procesie 2-up-rolls. Opracowana przez firmę Hunkeler funkcja DynaCut dynamicznie zmieniała długość cięcia i formaty, a za impozycję i monitorowanie odpowiadał system workflow Müller Martini Connex.
… oraz z arkusza
Targi HID były również okazją do zaprezentowania światowej premiery systemu inline do produkcji książek w miękkiej oprawie z dociętych arkuszy, w którego skład wchodzą: maszyna do druku arkuszowego, falcerka, oklejarka, ścieżka suszenia, robot przycinający i linia sortująca.
„Powinienem, czy jeszcze nie?” – to ważne pytanie zadaje sobie wielu producentów książek, którzy do tej pory produkowali wyłącznie przy użyciu procesów offsetowych, gdy rozważają wejście na rynek druku cyfrowego. Zdaniem Ronalda Reddmanna obecna sytuacja na rynku – zwłaszcza gwałtownie spadające nakłady jednostkowe książek oraz wzrost popytu na spersonalizowane produkty drukowane – odpowiedź musi brzmieć: „zdecydowanie tak”. Nie jest to kwestia czy, ale kiedy introligatorzy zechcą zacząć korzystać z druku cyfrowego i z jakiego rozwiązania – twierdzi. Ponieważ systemy zwojowe wymagają znacznych inwestycji, maszyny arkuszowe są na początek idealne, zwłaszcza, że Müller Martini wraz z Hunkeler mają doskonałe rozwiązanie typu „wszystko w jednym” do finishingu.
Wspomniana linia składa się z: Jetfire 50, ultrawszechstronnej i niezawodnej maszyny do druku cyfrowego Heidelberga, która może drukować zarówno składki, jak i okładki, a także dodatkowe produkty, takie jak mailingi i ulotki; Starbook Sheetfolder, najnowszej innowacji firmy Hunkeler do produkcji bloków książkowych, opracowanej specjalnie dla segmentu ciętych arkuszy; oklejarki Vareo PRO z wyrzutnikiem okładek; ścieżki suszenia dostosowanej do potrzeb klienta; robota przycinającego InfiniTrim i linii sortującej, na której gotowe książki są wyprowadzane już posortowane i ułożone w stosy.
Ten unikalny, wysoce zautomatyzowany system inline eliminuje potrzebę stosowania wózków transportowych między maszyną drukującą a sekcją wykańczania. Innymi słowy, produkuje praktycznie bez żadnych ręcznych interwencji. W Hunkeler Starbook Sheetfolder poszczególne składki są złamywane do czterech stronic, które są następnie klejone punktowo i zbierane. Te pomocnicze sklejone bloki książek są obracane o 90 stopni na rozecie, a następnie, dzięki wstępnemu sklejeniu czterech stron jako stabilnych bloków książek, przemieszczają się grzbietem do przodu przez automatyczny podajnik bloków książkowych w linii do Vareo PRO.
Wykonująca 1350 cykli na godzinę, trójzaciskowa oklejarka Müller Martini wraz z idealnie dopasowanym InfiniTrim zapewnia kolejną innowację. Bloki książkowe mogą być przygotowywane do produkcji rozkładanych broszur na Vareo PRO. Robot przycinający jest teraz wyposażony w opcję przycinania z przodu, umożliwiając produkcję zeszytów w miękkiej oprawie ze skrzydełkami na okładkach w jednym przejściu. Na Hunkeler Innovationdays nie będziemy produkować żadnych rozkładanych broszur w ramach naszych standardowych demonstracji – zapowiadał przed targami Ronald Reddmann. – Pokażemy jednak, jak działa obcinanie na niedociętej rozkładanej broszurze i szczegółowo podkreślimy zalety tego rozwiązania.
Demonstracje na żywo koncentrowały się na produkcji jednostkowych zeszytów, ale na małych seriach od 15 do 20 sztuk na zamówienie. Oprócz dwóch produktów A5 z różną liczbą stron (48 i 64) i grubością książki (3 mm i 4 mm), produkowano również notatnik A4 z 48 stronami i grubością książki 3 mm. Za impozycję i monitorowanie odpowiadał system workflow Müller Martini Connex.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini
Tłumaczenie: TK