Innowacyjne sztancowanie pudełek, metek, zawieszek
24 sty 2023 13:00

Włoska firma SCS AUTOMABERG, której wyłącznym przedstawicielem na Polskę jest krakowska firma EMERGRAF, posiada od niedawna w swojej ofercie innowacyjne rozwiązania do wycinania (sztancowania) pudełek, zawieszek, metek kartonowych i podobnych produktów na zadrukowanych arkuszach o maksymalnym formacie 540x1020 mm. 

Choć maksymalna długość wykrojnika w modelu DCH-200 wynosi tylko 710 mm, to poprzez powtarzalność uderzeń można wyciąć użytki z całego arkusza. I właśnie ta powtarzalność uderzeń jest główną zaletą maszyn z serii DCH, bowiem przy wielu identycznych użytkach na jednym arkuszu nie ma potrzeby przygotowywania wykrojnika na cały arkusz kartonu, a wyłącznie na jeden segment wykrawanych użytków, który to jest powtarzalny na pozostałej części arkusza. 

Jak się można domyślić, ma to wiele zalet, z których najważniejsza to mniejsze koszty wykrojnika częściowego niż całopowierzchniowego. Ponadto jeśli ten sam wykrojnik uderza kilka razy w arkusz i wykrawa z niego kilka lub też kilkanaście użytków, to jakość i dokładność wykrawanych kolejnych użytków są identyczne z poprzednimi, co – jak wiadomo – jest wysoce pożądane. Oba rozwiązania DCH posiadają innowacyjny system separacji odpadów, dla których nie jest wymagane wykonywanie połączeń użytków z odpadem (tzw. wąsów czy też mostków), co sprawia, że brzegi wykrawanego użytku są idealnie gładkie. Wysoka siła nacisku aż 2 MN (200 ton) przy gramaturze 350 g/m2 (w modelu DCH-200) pozwoli na idealne wysztancowanie gotowego użytku. Wymiana wykrojnika odbywa się w bardzo szybki sposób, a intuicyjna obsługa i programowanie maszyny są wykonywane za pomocą dotykowego kolorowego wyświetlacza.

Model DCH-60 oprócz tradycyjnej funkcji wycinania można dodatkowo wyposażyć w moduł złocenia na gorąco (tzw. hot-stamping) z jednym, dwoma lub trzema napędami folii.

Oba rozwiązania – zarówno DCH-60, jak i DCH-200 – dedykowane są tym użytkownikom, którzy potrzebują w szybki i tani sposób wyciąć małe i średnie nakłady zarówno z druków offsetowych, jak i cyfrowych, bowiem maksymalna prędkość robocza w obu przypadkach wynosi 1800 ark./h.

Na targach RemaDays Warsaw w tym roku EMERGRAF wraz z producentem zaprezentują model DCH-60 wyposażony w przystawkę do hot-stampingu. Maszynę będzie można obejrzeć w hali F na stoisku F2.05.

Artykuł sponsorowany