Innowacyjnie, energooszczędnie, proekologicznie
24 wrz 2018 10:26

Drukarnia Chroma stała się kolejnym polskim użytkownikiem rozwiązań z programu ECO3, oferowanego klientom przez firmę Agfa. Od kilku miesięcy realizowane tu prace bazują w 100 proc. na energooszczędnych płytach termoczułych Energy Elite Eco, których finalna obróbka odbywa się w dwóch proekologicznych wywoływarkach Arkana. Niespełna pół roku temu w drukarni wdrożone zostało również oprogramowanie PressTune, pozwalające ustabilizować i kontrolować proces drukowania.

Współpraca drukarni Chroma z firmą Agfa trwa nieprzerwanie od połowy 2015 roku, gdy zostały tu wdrożone termoczułe płyty drukowe oraz pierwszy system CtP tego producenta. Z czasem dołączyło do niego drugie rozwiązanie CtP, bazujące na naświetlarce Avalon. Obecnie cała produkcja realizowana przez Chromę – lidera w zakresie druku online w Polsce – jest wykonywana przy użyciu płyt marki Agfa, którymi od pierwszego kwartału tego roku są termoczułe Energy Elite Eco.

Wraz z ich implementacją w drukarni pojawiły się dwie proekologiczne wywoływarki Arkana. Były to pierwsze, sprzętowo-materiałowe elementy programu ECO3, wdrożone przez drukarnię Chroma – mówi Michał Śliz, dyrektor zarządzający polskiego oddziału firmy Agfa. – Cieszymy się, że udało nam się przekonać jej kierownictwo do wdrożenia innowacyjnych, energooszczędnych, a przy tym proekologicznych rozwiązań, zapewniających czystszą produkcję form drukowych oraz oszczędzających czas i koszty, związane z tym etapem procesu produkcyjnego.

Krzysztof Raczkowski – prezes zarządu drukarni Chroma dodaje: Agfa jest dla nas na tyle wiarygodnym i stabilnym partnerem biznesowym, że bardzo szybko zostaliśmy namówieni na wdrożenie płyt Energy Elite Eco i wywoływarek Arkana. Kwestia zrównoważonego rozwoju jest dla naszej firmy bardzo ważna. Od lat inwestujemy w maszyny drukujące bazujące na technologii H-UV, więc proekologiczne rozwiązania Agfa w obszarze prepressu bardzo dobrze wpisują się w ten trend. Co więcej – przynoszą nam też wymierne oszczędności ekonomiczne i czasowe.

Arkana i Energy Elite Eco to jedne z głównych elementów programu ECO3, skierowanego do klientów firmy Agfa, mającego umożliwić im bardziej ekonomiczną, proekologiczną i wygodniejszą pracę z jej rozwiązaniami. Arkana jest wywoływarką bazującą na tzw. budowie kaskadowej, co – jak zapewnia producent – znacząco redukuje ilość wody i energii niezbędnych do jej działania. Co więcej, umożliwia ona produkcję znacznie czystszych form drukowych, a proces jej mycia i konserwacji jest o wiele prostszy i krótszy niż w przypadku standardowych urządzeń. Maszyna zajmuje też mniej miejsca – podkreśla Michał Śliz.

Arkana została zoptymalizowana przez producenta pod kątem zastosowania w niej płyt Energy Elite Eco. Oba rozwiązania pojawiły się w ofercie firmy Agfa na ostatnich targach drupa. Korzyści wynikające z ich wdrożenia powodują, że coraz więcej drukarń, także tych wciąż użytkujących konwencjonalne wywoływarki, decyduje się na konwersję na Energy Elite Eco – kontynuuje Michał Śliz. – Są to niewymagające wypalania, pozytywowe płyty termoczułe, pokryte specjalną, podwójną powłoką, która czyni je niezwykle odpornymi. To ważne w kontekście choćby zastosowania technologii UV czy H-UV, jakie w codziennej produkcji stosuje drukarnia Chroma. Co więcej, są one kompatybilne ze wszystkimi powszechnie dostępnymi naświetlarkami i z wywoływarkami, także od dostawców zewnętrznych. Spełniają tym samym założenia programu ECO3, który ma zapewnić naszym klientom dowolność wyboru i otwartość na rozwiązania różnych producentów.

Jak zaznacza Krzysztof Raczkowski, wdrożenie innowacyjnego, kompleksowego rozwiązania firmy Agfa miało też zwiększyć przepustowość przygotowalni offsetowej: Z uwagi na specyfikę produkcji zależało nam na możliwości wykonania jeszcze większej liczby form drukowych w tym samym czasie. Wykonujemy bowiem około 1500-2000 zleceń dziennie, realizując nawet 25-30 przyrządów na jednej 8-kolorowej maszynie B1 w czasie 7-godzinnej zmiany. A maszyn pełnoformatowych posiadamy w sumie osiem, w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Stąd, by sprawnie i bezproblemowo „nakarmić” je wszystkie, najpierw zrealizowaliśmy inwestycje w wysokowydajne naświetlarki CtP marki Agfa oraz niedawne – w równie szybkie, proekologiczne wywoływarki Arkana.

Kolejnym etapem wdrażania poszczególnych elementów programu ECO3 w drukarni Chroma była instalacja licencji na oprogramowanie PressTune, mające optymalizować i stabilizować proces drukowania. System ten zbiera w czasie rzeczywistym dane z maszyn drukujących, poddaje je analizie i tworzy raporty dla osób zarządzających produkcją. Zapewnia on z jednej strony kontrolę jakości realizowanych prac, z drugiej – dostarczając na bieżąco informację o produkcji – umożliwia wprowadzanie natychmiastowych korekt – mówi Maciej Baur, product manager w polskim oddziale Agfa, odpowiedzialny za wdrożenie rozwiązań software’owych w drukarni Chroma. – Pozwala też na tworzenie raportów, a zatem – wgląd w historię realizowanych prac. Przy tak olbrzymiej ich liczebności, jak w przypadku firmy Chroma, jest on zatem bardzo przydatnym narzędziem.

W naszym przypadku wdrożenie Press-Tune miało przede wszystkim zapewnić stabilną, przewidywalną i bezpieczną produkcję – mówi Krzysztof Raczkowski. – To się udało, gdyż nie otrzymuję ze studia CtP żadnych niepokojących sygnałów, co jest laurką dla firmy Agfa samą w sobie. Nadrzędnym celem była kontrola jakości i – w razie potrzeby – błyskawiczne reagowanie operatorów prepress i te założenia system PressTune spełnia.

Staramy się współpracować z wiarygodnymi i stabilnymi partnerami biznesowymi. Na podstawie kilkuletnich już doświadczeń mogę powiedzieć, że Agfa jest jednym z nich. Mam tu na myśli nie tylko wysoki poziom jej rozwiązań – sprzętowych, materiałowych czy software’owych, ale też profesjonalizm obsługi posprzedażowej. Jej wsparcie techniczne i serwis, także online, to kluczowy element współpracy – podsumowuje Krzysztof Raczkowski. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>