Integralny element procesu rozwoju produktu
14 gru 2018 11:12

Zrównoważony rozwój to kluczowa wartość dla firmy hubergroup. 

„Jako producent farb do druku ponosimy ogromną odpowiedzialność za ochronę zarówno ludzi, jak i środowiska – i zamierzamy realizować ją poprzez nasze produkty – powiedział Heiner Klokkers, członek zarządu hubergroup. 

– Z tego powodu byliśmy szczególnie usatysfakcjonowani otrzymaniem srebrnego certyfikatu Cradle to Cradle w kategorii Material Health Assessment (ocena bezpieczeństwa materiałowego). W tym modelu odpady pozostałe po zużytym produkcie stają się „podstawą” nowego produktu, czy to w drodze kompostowania, czy też przetwórstwa. Tworzy to gospodarkę obiegową, która wykracza znacznie poza standardowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni z bycia aktywnym uczestnikiem w tym dziele.

Bezpieczeństwo produktu spełniające wymogi dokumentów takich jak lista wykluczeń EuPIA, rozporządzenie szwajcarskie (Swiss Ordinance) czy przepisy Nestlé guidance obecnie stało się standardem dla producentów farb do zadruku opakowań. hubergroup idzie o krok dalej: poprzez integrację łańcucha dostaw firma zwiększa przejrzystość oraz oferuje dogłębną wiedzę na temat wszystkich rodzajów surowców, a swoje procesy produkcyjne realizuje z myślą o zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa farb do druku. 

hubergroup dba o ograniczenie wpływu produkowanych przez siebie farb drukarskich na środowisko. Istnieją wyspecjalizowane organizacje, które nadają certyfikaty poświadczające, że firmy ograniczyły lub wyeliminowały negatywne oddziaływanie ich produktów na otoczenie. Jednym z nich jest certyfikat C2C nadawany przez instytut EPEA z Hamburga, który stanowi dla hubergroup idealne narzędzie służące do monitorowania i pojmowania wpływu firmowych produktów na środowisko. Sam proces oceny dostarcza jasnych wskazówek, w których obszarach i w jaki sposób można zminimalizować ich negatywne oddziaływanie, pomagając hubergroup w stawaniu się z dnia na dzień coraz bardziej proekologiczną firmą.

W połowie 2017 r. hubergroup stał się pierwszym producentem farb do druku, który otrzymał certyfikat Cradle to Cradle dla swoich produktów do druku arkuszowego. Obecnie firma dostarcza szeroką gamę farb offsetowych do druku opakowań oraz druku komercyjnego, certyfikowanych znakiem C2C. Jej produkty spełniają wszelkie wymogi w zakresie bezpieczeństwa żywności stawiane przed opakowaniami na produkty spożywcze do kontaktu pośredniego i bezpośredniego. Certyfikat obejmuje również wodne lakiery do nadruków.

W ostatnim czasie srebrny certyfikat Cradle to Cradle w zakresie bezpieczeństwa materiałów otrzymała seria farb Gecko firmy hubergroup (a konkretnie Gecko Green Line Premium – farby do zadruku opakowań giętkich w technologiach wklęsłodrukowej i fleksograficznej). 

Lutz Frischmann, globalny dyrektor ds. opakowań giętkich, wyjaśnia: Zrównoważony rozwój stanowi integralny element procesu rozwoju produktu w firmie hubergroup. Zmotywowana przez naszego klienta, firmę Töpfer Kulmbach, a także projekt Carlsberga „TogetherTowardsZero”, hubergroup rozszerzyła swe wysiłki na rzecz stworzenia szczególnego portfolio produktów na bazie rozpuszczalników. Jestem dumny, że nasze wysiłki przyniosły owoce i że obecnie możemy zaoferować pierwsze farby rozpuszczalnikowe do druku flekso i wklęsłodruku, posiadające srebrny certyfikat w zakresie bezpieczeństwa materiałowego. Już teraz cieszą się one dużym zainteresowaniem klientów.

Oprócz certyfikatu bezpieczeństwa materiałów produkty z serii Gecko posiadają certyfikaty i spełniają wymogi belgijskiej organizacji VINCOTTE, właściciela znaku towarowego „OK compost” oraz „OK compost home”. 

Na podstawie informacji hubergroup opracował TK