Inteligencja biznesowa dla każdego
28 lut 2019 10:07

Podczas 20. edycji Connect, dorocznej konferencji firmy EFI, profesjonalistom z branży poligraficznej i opakowaniowej z całego świata zostały przedstawione nowe rozwiązania techniczne i biznesowe, które mogą zapewnić im przewagę konkurencyjną w zakresie efektywności operacyjnej i pomóc w rozwoju dzięki nowym możliwościom rynkowym. Szeroki wachlarz innowacji zaprezentowany podczas konferencji Connect obejmuje rozszerzone wersje pakietów oprogramowania EFI Productivity Suites, wiodącą w branży poligraficznej i opakowaniowej ofertę kompleksowych rozwiązań z zakresu inteligencji biznesowej i przepływu pracy w produkcji.

Realna wartość EFI Connect 

Dla uczestników EFI Connect takich jak Heeter – drukarnia komercyjna z siedzibą w Pensylwanii, od wielu lat uczestnicząca w dorocznej konferencji amerykańskiego koncernu i korzystająca z oprogramowania EFI Midmarket Print Suite MIS/ERP oraz EFI Fiery, Connect jest wydarzeniem obowiązkowym, stanowiącym wyzwanie dla pracowników i menedżerów, aby opracować kreatywne rozwiązania w celu usprawnienia produkcji i zwiększenia rentowności. Co roku Heeter deleguje kilku pracowników na Connect – wydarzenie, które odzwierciedla strategiczne cele firmy w zakresie innowacji. Zachęcamy naszych pracowników, aby myśleli i rzucali wyzwanie standardowym praktykom biznesowym – aby nie stali się ofiarą ustalonych procesów – mówi Kirk Schlecker, wiceprezes Heeter ds. operacyjnych. – Pojedź, dowiedz się, wymyśl lepsze sposoby działania i wyprzedź konkurencję dzięki nowym wersjom oprogramowania. Prosimy również pracowników, aby szukali sposobów na pełne wykorzystanie dostępnych nam rozwiązań, a Connect jest do tego świetnym miejscem. Po powrocie z konferencji pracujemy nad tym, aby stworzyć dokumentację najlepszych praktyk i działać w oparciu o nie przez resztę roku. EFI Connect to dla nas realna wartość. 

Kompleksowe procesy biznesowe i produkcyjne dla każdego segmentu rynku

Podczas 20. edycji konferencji EFI Connect premierę miała wersja 7. pakietu EFI Packaging Suite, zawierająca usprawnioną procedurę ponawiania zamówień przez internet oraz ulepszone narzędzia do zarządzania produkcją opakowań giętkich, w tym rejestrowanie masy zwojów surowca w ramach komponentu pakietu Suite odpowiedzialnego za gromadzenie danych z hali produkcyjnej. Nowa wersja pakietu EFI Corrugated Packaging Suite zawiera interfejs konstruktora produktu do szacowania produktów wielokomponentowych, interfejs przeglądarki do planowania produkcji oraz narzędzia do kalkulacji druku cyfrowego i preprintów, harmonogramowania oraz zbierania danych.

EFI Enterprise Commercial Print Suite, czyli pakiet oprogramowania dla dużych i wielozakładowych drukarń komercyjnych oferuje nowe, łatwe w imporcie narzędzia specyfikacji produktów, które znacznie skracają czas potrzebny na kalkulację i zaplanowanie nowych zadań. Ponadto wersja 7. pakietu EFI Publication Print Suite upraszcza proces zamiany kalkulacji na zlecenia. Użytkownicy pakietu Publication Print Suite mogą teraz korzystać z kompleksowej technologii komponentów EFI do zarządzania ekspedycją.

Firma EFI zaprezentowała również najnowszą wersję zintegrowanej platformy do angażowania klientów końcowych i generowania przychodów EFI MarketDirect, oferującej nowe media społecznościowe, wizualizację 3D oraz możliwości zarządzania ma- gazynem. Oprogramowanie MarketDirect zawiera również wielokrotnie nagradzane oprogramowanie web-to-print EFI Digital Store- Front, obecnie przemianowane na Market-Direct StoreFront.

Wsparcie produkcji etykiet i opakowań

W ubiegłym roku firma EFI podpisała kilka kontraktów z wiodącymi polskimi drukarniami i producentami opakowań, które będą realizowane w najbliższych miesiącach. Firma Dunapack Eurobox z Ujazdu pod Tomaszowem Maz., producent opakowań z tektury falistej z nadrukiem, w ubiegłym roku zdecydowała się na zakup oprogramowania EFI Escada Profile, wysoce zaawansowanego systemu do kontroli procesów w obiegu zamkniętym, umożliwiającego osiągnięcie wyższej i bardziej jednolitej jakości oraz ogólnego wzrostu wydajności produkcji.

Od kilku lat stosujemy system Escada Syncro 7 do kontroli mokrej i suchej części naszej tekturnicy, zaś po konsultacjach z firmą EFI na temat dodatkowych opcji, które mogłyby wspomóc nas w nieustających staraniach o poprawę jakości, zdecydowaliśmy, że Escada Profile będzie dla nas idealnym rozwiązaniem – wyjaśnia Jakub Wojtko, dyrektor ds. produkcji w należącej do Dunapack Packaging spółce Eurobox Polska. – Wierzymy, że EFI Escada to najlepszy wybór spośród zintegrowanych systemów do kontroli tekturnic pracujących w obiegu zamkniętym, który – mam taką nadzieję – zapewni nam wiele korzyści w rodzaju zwiększenia jakości dzięki osiągnięciu wyższych prędkości produkcyjnych. Oczekujemy, że efektem tego będą oszczędności oraz dalsze podnoszenie stopnia zadowolenia naszych klientów z poprawionej i powtarzalnej jakości naszych produktów.

EFI Escada ma zagwarantować zwiększenie stopnia kontroli i możliwości raportowania błędów, a tym samym zoptymalizować produkcję realizowaną przez Dunapack Packaging.

Dodanie Escada Clarity, a także poprawa raportowania pozwolą nam skoncentrować się na tych obszarach produkcji, które należy usprawnić i zoptymalizować. Nieustające inwestycje w nasze urządzenia oraz możliwości mają pomóc nam w osiągnięciu celów rozwojowych na przyszłość. Satysfakcja klientów dzięki poprawionej jakości produktów to ważny krok, który ma nam w tym pomóc – dodaje Wojtko.

W ubiegłym roku na inwestycję w pakiet Productivity Suite oparty na MIS Radius zdecydowała się polska drukarnia opakowaniowa. 

Radius jest programem skrojonym na potrzeby drukarń zarówno opakowaniowych, produkujących pudełka kartonowe i z tektury falistej oraz opakowania giętkie, jak i drukarń etykietowych. Jedno z tegorocznych wdrożeń odbędzie się właśnie u producenta etykiet. 

Oprogramowanie dopasowane do wyzwań

Interak to pierwsza drukarnia w Europie, która ponad piętnaście lat temu zdecydowała się oprzeć kulturę informatyczną firmy na rozwiązaniach EFI. Oprogramowanie oparte na modułach Monarch, PrintFlow i Auto-Count to systemem rozwijany od kilkudziesięciu lat. Fundamentem tego rozwoju jest wiedza o rynku, którą EFI – globalny dostawca rozwiązań dla branży – łączy z dialogiem z użytkownikami. 

Dzięki temu wraz ze zmianami zachodzącymi na rynku oprogramowanie EFI staje się coraz bardziej dopasowane do nowych wyzwań, jakie klienci stawiają przed drukarniami. Przykładem może być moduł iQuote, którego główną funkcją jest szybka kalkulacja zarówno prostych produktów, jak i skomplikowanych wycen dla klientów drukarń wydawniczych.

Monarch i PrintFlow w połączniu z iQuote to w mojej ocenie system z najwyższej półki – mówi Bartosz Krzewina, prezes zarządu Drukarni Interak – Jesienią ub.r. zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasze rozwiązanie o zaawansowany moduł iQuote. Umożliwia nam on nie tylko błyskawiczne ofertowanie, ale także kontrolę wycen z uwzględnieniem kosztów produkcji. Kalkulacje są precyzyjne, niezależne od osoby, która je wykonuje, co jest bardzo istotnym czynnikiem w przypadku drukarni przygotowującej setki wycen dziennie.

MIS kluczową inwestycją

Bardzo cieszy mnie zmiana świadomości wśród członków kadry zarządzającej firmami poligraficznymi – mówi Monika Nojszewska, która od jesieni 2017 pełni funkcję kierownika rozwoju biznesu EPS na polskim rynku. – Zauważam, że coraz częściej postrzegają oni implementację systemu MIS jako kluczową inwestycję w firmie, przynoszącą wymierne korzyści. W przypadku zakupu tego typu oprogramowania nigdy nie można mówić o stracie – nietrafiony może być co najwyżej wybór dostawcy lub rodzaju oprogramowania. Korzyści są zawsze – od lepszej kontroli nad materiałami i magazynem, przez kalkulacje oparte na realnych kosztach, planowanie produkcji pozwalające na optymalne wykorzystanie parku maszynowego, kontrolę jakości, po logistykę i bardzo rozbudowane raporty, które umożliwiają podejmowanie słusznych, popartych realnymi danymi w czasie rzeczywistym, decyzji. Na każdym z tych etapów inteligencja biznesowa przynosi wymierne oszczędności. Do firmy EFI przylgnęła łatka drogiego dostawcy, moim zdaniem niesłusznie, ponieważ zawsze przygotowujemy ofertę szytą na miarę, dopasowując się do budżetu klienta przeznaczonego na inwestycję, a ostatnie kontrakty świadczą o tym, że nasze systemy są kupowane przez firmy różnej wielkości. Wraz z naszymi konsultantami przygotowujemy szczegółową analizę wszystkich procesów zachodzących w firmie, obrazowo ją mapujemy i robimy symulację oszczędności, jakie mogą być poczynione na każdym etapie. Klient przed podpisaniem kontraktu wie zatem dokładnie, ile za system będzie musiał zapłacić i ile dzięki niemu zarobi. Od 30 lat EFI jest dostawcą stabilnym, oferującym proste i przejrzyste oprogramowanie, które wyrosło i jest stale udoskonalane na podstawie potrzeb klientów.  AN