Iwasaki alternatywą dla średnich i niskich nakładów
20 sie 2021 09:29

Druk semirotacyjny z Iwasaki to sprawdzone rozwiązania w konfiguracji offsetowej,  fleksograficznej oraz hybrydowej z pełnym finiszingiem i uszlachetnianiem w linii lub off-line.

Wyróżnikami technologii druku semirotacyjnego są:

– kompaktowa wielkość maszyny;

– prowadzenie wstęgi na płasko i jej krótki przebieg (ma to istotny wpływ na redukcję odpadu);

– jeden rozmiar cylindra drukującego, umożliwiający pracę w pełnym zakresie formatowym, bez potrzeby wymiany na inny (redukcja kosztów związanych z zakupem różnych średnic cylindrów, jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązań); 

– krótki czas narządu i stabilna jakość druku;

– wielkość płyty polimerowej i wykrojnikowej odpowiada wielkości druku, co optymalizuje koszty materiałów;

– możliwość ukończenia zlecenia w jednym przebiegu dzięki systemom do obróbki po druku w wersji in-line i off-line. Tym samym wydajność w stosunku do innych rozwiązań może być wyższa przy niższych kosztach zakupu, porównując do technologii druku cyfrowego czy flekso w pełni rotacyjnych.

Powyższe aspekty pozwalają tej technologii druku skutecznie konkurować z technologią cyfrową w obszarze nie tylko średnich, ale nawet krótkich nakładów.

Czołowym producentem maszyn semirotacyjnych jest japońska firma Iwasaki Tekko Co. Ltd. Historia przedsiębiorstwa sięga początku lat 50. ubiegłego wieku, gdy Jitsuo Iwasaki uruchomił swój pierwszy mały warsztat do produkcji płaskich maszyn typograficznych. W latach 90. XX w. firma rozszerzyła swoją ofertę o semirotacyjne maszyny do druku etykiet w technologii offset UV, natomiast kilka lat temu rozpoczęła produkcję maszyn w technologii fleksograficznej. 

Obecnie firma Iwasaki koncentruje się na produkcji maszyn nisko- i średnionakładowych w następujących modelach: 

TR3 – następca znanego i sprawdzonego modelu maszyny TR 2 do druku offsetowego, dostarczonego na rynki całego świata w liczbie 1000 zespołów drukujących.

Nowy model TR3 ma większy obszar zadruku 310x320 mm przy tej samej długości maszyny.

Wyróżnikiem maszyn Iwasaki jest możliwość zastosowania druku offsetowego UV w wersji „waterless” oraz z nawilżaniem, czego nie oferują inni producenci. Wielu klientów preferuje druk offsetowy bezwodny z powodu wysokiej jakości produktu końcowego i braku problemów z utrzymaniem równowagi farba-woda. Choć wejście w tę technologię może być nieco droższe, długoterminowe korzyści wynikające ze stabilnej jakości i krótkiego czasu narządzania maszyny zachęcają do coraz częstszego wyboru właśnie takiej opcji. Druk offsetowy świetnie sprawdza się w produkcji wysoko uszlachetnionych etykiet na wina i alkohole, szczególnie przy zastosowaniu papierów ze strukturą dających spektakularne efekty, trudne do osiągnięcia przy innych technologiach drukowania. Model TR3 oferuje szybkie narządzanie dzięki nowemu systemowi pasowania cylindra drukowego oraz ulepszonej konfiguracji wałków farbowych i automatycznemu systemowi farbowemu. Maszyna może być wyposażona w temperowanie wałków w celu uzyskania lepszej stabilności prowadzenia i utrzymania wysokich parametrów farby. Jeśli chodzi o suszenie, dostępne są systemy UV oraz UV LED.

IF330 to pierwsza maszyna semirotacyjna flekso UV na rynku. Pozwala na niskonakładową produkcję z wykorzystaniem standardowych płyt polimerowych oraz odpowiednich farb UV, gwarantując drukarniom pracującym w tej technologii zachowanie spójności w systemach prepress w zakresie wykorzystywania surowców.

Ze względu na technologię semirotacyjną IF330 pracuje z cylindrami w jednym rozmiarze i nie wymaga ich wymiany przy realizacji prac o różnej długości powtórki. Ponadto IF330 wykorzystuje polimery i płyty wycinające jedynie w rozmiarach produktu końcowego (np. w rozmiarze etykiety) znacznie ograniczając koszty produkcji. Maszyna IF330 daje możliwość zadruku i wykańczania etykiet samoprzylepnych i bezklejowych, opakowań, tagów, małych pudełek kartonowych itp. z materiałów takich jak: papiery samoprzylepne, papiery etykietowe bezklejowe, PE, PP, PET, YUPO, Tyvek, karton o rozmiarach 310×320 mm (bo to już standard również IF330) i grubości od 50 µm do 300 µm (opcjonalnie do 400 µm).

Przedstawione rozwiązania drukujące mogą być wyposażone w szereg urządzeń do wykańczania. Są to: 

– wycinarki rotacyjne i płaskie,

– płaskie automaty do złocenia na gorąco, wytłaczania oraz sitodruku, 

– rotacyjne do złocenia na gorąco i foliowania na zimno,

– jak również zespoły delam relam (do delaminacji i ponownej laminacji). 

Systemy do uszlachetniania i obróbki końcowej mogą pracować zarówno w wersji in-line, włączone w ciąg z drukiem, jak i off-line. W takim wypadku procesy obróbki po druku można wykonać w niezależnym procesie, zapewniając użytkownikom dodatkową wartość. 

Maszyny Iwasaki znajdują zastosowanie głównie w produkcji dla branż: przemysłowej, spożywczej, napojów, środków czystości, produktów ochrony zdrowia i farmaceutycznej. 

Warto dodać, że indywidualne podejście do potrzeb przetwórców umożliwia zaprojektowanie maszyny o unikalnej konfiguracji łączącej różne technologie druku w kompaktowej wersji. 

Wsparcie sprzedażowe i serwisowe marki Iwasaki w Polsce zapewnia firma Technograph z Krakowa.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph