Jak ciąć, to z Perfectą
6 gru 2016 14:53
Avargraf od wielu lat reprezentuje na polskim rynku m.in. firmę Perfecta, której sprzęt można znaleźć w licznych rodzimych drukarniach.
Ostatnio miało miejsce kilka instalacji urządzeń Perfecta. Jedną z nich była instalacja krajarki Perfecta 115 TS w drukarni Drukpol z Warszawy. Jej właściciel Adam Huszczyński po raz kolejny zdecydował się obdarzyć Avargraf – firmę, z którą współpracuje od wielu lat – zaufaniem i wymienić 12-letnią krajarkę Perfecta TVC na nowoczesną Perfecta 115 TS. Ten sam model urządzenia z dwoma podnośnikami do stosu Perfecta z platformą (model BSH 5-1200) rozpoczął w ubiegłym miesiącu pracę w drukarni Opolgraf SA z Opola. Krajarka Perfecta 115 TS, utrząsarka Perfecta SA 110A oraz podnośnik Perfecta BSH 5-1200 pracują również od niedawna w Zakładzie Poligraficzno-Wydawniczym Pozkal z Inowrocławia.
Krajarka Perfecta 115 TS, która pracuje we wszystkich wymienionych zakładach, wyposażona jest w sterowanie TS z monitorem dotykowym typu „touch screen”. Zastosowana tu nowa technologia spowodowała, że po raz pierwszy wszystkie funkcje służące do obsługi urządzenia zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcji siodła obrotowo-uchylnego (tzw. krzywienie) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie. W celu zapewnienia większego komfortu obsługi istnieje możliwość pracy w trzech poziomach obsługi.
Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania dodatkowego komputera. Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB, przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie za pomocą napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża szybkość pracy, wzrost wydajności maszyny, a dodatkowo znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania i ciągle rosnące wymagania klientów.
Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje również (oprócz większej niezawodności) niższy poziom hałasu.
Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf