Jak połączyć aspekty środowiskowe z wysoką jakością i atrakcyjnością wizualną 
12 wrz 2023 13:41

Rynek produkcji opakowań i etykiet odnotowuje w ostatnich latach, pomimo zawirowań natury geopolitycznej i gospodarczej, dalsze wzrosty. Stymulowane są one przez globalne megatrendy, które – m.in. w obliczu zmian, jakie nastąpiły na świecie w minionych latach – nabierają coraz większego znaczenia. Jednym z nich jest rosnąca świadomość względem dbałości o naszą planetę, a co za tym idzie – coraz częstsze wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym zarówno przez firmy, instytucje rządowe i lokalne, stowarzyszenia branżowe, jak i przez konsumentów. Firma API Foilmakers, jako wiodący producent i dostawca wysokiej jakości folii metalizowanych oraz pigmentowych (przeznaczonych m.in. do uszlachetniania opakowań i etykiet), podjęła stosowne działania w szeroko rozumianym obszarze „eko” już wiele lat temu. O ich efektach, wpływie na obecną sytuację firmy i jej działalność mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska.

Dynamiczny rozwój pod skrzydłami nowego właściciela

W roku 2020 firma API Foilmakers stała się częścią Aldus Group – australijskiego holdingu zrzeszającego przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, działające w segmencie opakowań i etykiet. Nowy właściciel zadbał o nasz dalszy rozwój, a warto zauważyć, że wejście w struktury Aldus Group nastąpiło w okresie obostrzeń i ograniczeń pandemicznych – mówi Katarzyna Kozińska. – Poczynione zostały inwestycje, m.in. w polskim oddziale, co umożliwiło modernizację parku sprzętowego i zwiększenie powierzchni produkcyjno-magazynowej. Dzięki rozbudowie sieci własnych europejskich oddziałów sprawnie dostarczamy klientom dowolne folie z naszej oferty, zgodne z ich oczekiwaniami i wymaganiami, wytwarzane – co istotne – również w Europie. Skrócony łańcuch dostaw stał się dużym atutem API Foilmakers i stworzył dużą przewagę konkurencyjną. Wielu klientów zwraca bowiem coraz większą uwagę na aspekty nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne.

Proekologiczna produkcja zgodna z zasadami GOZ

Produkcja wszystkich folii API Foilmakers jest realizowana w europejskim zakładzie, zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii. Wraz ze wspomnianą wcześniej siecią własnych oddziałów tworzy on – jak podkreśla Katarzyna Kozińska – spójny system pozwalający dostarczyć na czas najwyższej jakości produkty, wytwarzane zgodnie ze współczesnymi normami środowiskowymi i według standardu ISO 9001. W kontekście ochrony środowiska podjęto w naszej fabryce szereg działań, obejmujących m.in. kwestie surowcowe, zużycie energii czy emisję dwutlenku węgla – mówi Katarzyna Kozińska – Aby zredukować zużycie gazu, znacząco zwiększona została wydajność procesów produkcyjnych. Wprowadzony został program oszczędzania energii, a ciepło – generowane podczas produkcji folii – jest odzyskiwane. W efekcie mamy do czynienia z bardzo proekologiczną produkcją, generującą ograniczony ślad węglowy, co przekłada się również na asortyment oferowany przez API Foilmakers i jego zminimalizowany wpływ na środowisko naturalne.

Biodegradowalne i przetwarzalne

Proekologiczne działania i procedury wdrożone w brytyjskiej fabryce API Foilmakers przełożyły się w naturalny sposób na cechy wytwarzanych tu folii. Zadbano m.in. o to, by zgodne były one z właściwymi pozwoleniami środowiskowymi. Już w 2016 roku nasze folie dekoracyjne do cold i hot stampingu zostały poddane badaniom PIRA/FSEA („Repulpability of Foil-Decorated Paper”) pod względem ich recyklingu. Weryfikowano ich odzyskiwalność i biodegradowalność, tj. możliwość pełnego przetworzenia – mówi Katarzyna Kozińska. – Wyniki badań potwierdziły, że aplikowana na podłoże, bardzo cienka folia API Foilmakers może zostać skutecznie usunięta, co umożliwia wykorzystanie odzyskanego i przetworzonego pokrytego nią kartonu np. do produkcji proekologicznego papieru. Co więcej, zużyte kartony z ww. folią można utylizować w standardowych liniach do recyklingu dedykowanych odpadom papierowym i kartonowym. 

Ekologia, jakość, atrakcyjność wizualna

Grubość folii produkowanych przez API Foilmakers wynosi 2-3 mikrony, co – jak podkreśla Katarzyna Kozińska – jest zbieżne z obecnymi normami przemysłowymi i ma wpływ na kwestie odzysku oraz utylizacji odpadów powstałych po wykorzystaniu danego materiału. Co istotne, proekologiczność folii w naszym przypadku idzie w parze z ich najwyższą jakością i atrakcyjnością wizualną. Udowodniliśmy tym samym, że oznaczenie „eko” wcale nie musi oznaczać odejścia od bogatej kolorystyki czy wysublimowanych uszlachetnień. Łączymy zatem w jednym produkcie wszystkie aspekty, na które zwracają uwagę właściciele marek, a także klienci i konsumenci – mówi dyrektor zarządzająca API Folie Polska. 

Produkcja w Europie, skrócony łańcuch dostaw, niski ślad węglowy

Zwiększenie efektywności łańcucha dostaw i jego jak największe ograniczenie do obszaru Europy były jednym z priorytetów API Foilmakers w kontekście podejmowanych przez nią działań środowiskowych. Skoncentrowanie produkcji w Europie i baza surowcowa w dużej mierze zlokalizowana na Starym Kontynencie znacząco wpłynęły na sprawność naszych działań, poprawę wydajności całej firmy, ale też – na obniżenie śladu węglowego i dalsze wdrażanie zasad GOZ – mówi Katarzyna Kozińska. – Poprzeczkę zawiesiliśmy tu bardzo wysoko, również w odniesieniu do dostawców czy firm zajmujących się recyklingiem folii. Cele w tym obszarze wskazuje „mapa drogowa” działań środowiskowych API Foilmakers, tworzona i na bieżąco modyfikowana przez The Green Team – dedykowany zespół odpowiadający za kreowanie i nadzór nad polityką zrównoważonego rozwoju realizowaną przez firmę. 

API Foilmakers – produkcja, dystrybucja, doradztwo

Jak zatem widać, nasza firma – zarówno w kontekście samego procesu produkcyjnego, jak i powstających w jego wyniku materiałów – podchodzi bardzo poważnie do kwestii środowiskowych. W efekcie możemy zaproponować drukarniom opakowań i etykiet, jak też przetwórcom tego typu asortymentu, folie o bardzo wysokiej jakości: trwałe, umożliwiające zwiększenie atrakcyjności wizualnej produktu poprzez zaawansowane uszlachetnienie, a zarazem – uwzględniające szereg aspektów środowiskowych – mówi Katarzyna Kozińska. – Poza materiałami, dostarczanymi w wymaganej przez klienta kolorystyce i szerokości, oferujemy też kompleksową formę współpracy, obejmującą m.in. pomoc przy doborze i wdrożeniu folii, profesjonalne doradztwo czy szkolenia technologiczne. Zapraszamy zatem do kontaktu wszystkich, którzy oczekują folii do uszlachetniania spełniających wszystkie powyższe parametry – podsumowuje Katarzyna Kozińska. 

Więcej informacji na temat środowiskowych działań API Foilmakers i dedykowanego im zespołu The Green Team można znaleźć na stronie https://www.apifoilmakers.com/sustainability/

Opracowano na podstawie materiałów firmy API Foilmakers