Jak przygotować złocenie i inne efekty uszlachetniania druku cyfrowego 
17 lis 2017 13:22

Foliarka GMP Qtopic 380 oferowana przez firmę Akonda pozwala na realizację rewelacyjnych projektów uszlachetniania, niedostępnych wcześniej dla technologii cyfrowej. Daje opcje złocenia, srebrzenia, wybłyszczania, nakładania hologramu na druk cyfrowy. 

Kombinacje w zakresie kolejności druku i uszlachetniania lub powtarzanie procesów pozwalają na osiągnięcie efektów, które świetnie sprawdzą się w:

– druku zaproszeń, prestiżowych wizytówek;

– druku opakowań w niskich nakładach lub opakowań prototypowych;

– zabezpieczeniach druków (np. przed skopiowaniem – biletów, kuponów);

– prestiżowych pracach dla klientów VIP – jubilerów, marek odzieżowych i obuwniczych, producentów i dystrybutorów produktów premium.

W procesie uszlachetniania stosowana jest specjalna folia Sleeking, która składa się z nośnika i napylonego materiału – na nośnik napylone jest np. złoto lub srebro. Pod wpływem ciepła toner nabiera właściwości klejących (adhezyjnych), pod wałkiem dociskowym następuje połączenie tonera z folią, do tonera przylepia się napylony materiał (nie przyczepia się do niezadrukowanego papieru), który w ostatnim kroku zostaje oderwany od nośnika. Na wydruku pozostaje warstwa uszlachetnionego materiału.

Obecnie w ofercie firmy Akonda dostępne są folie, które pozwalają na: złocenie, srebrzenie,  uzyskanie efektu hologramu, wybłyszczanie, uzyskanie metalicznego koloru czerwonego, zielonego, fioletowego, białego.

Procedura uszlachetniania

Uszlachetnianie można realizować na kilka sposobów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Złocenie + kolorowe tło. Aby zrealizować najpopularniejszą pracę – złocenie + druk kolorowego tła – należy wykonać następujące kroki: wydruk na maszynie cyfrowej elementów, które mają zostać np. wyzłocone; złocenie, srebrzenie, wybłyszczanie, hologram – realizacja uszlachetnienia na foliarce, np. GMP Qtopic 380; dodruk kolorowego tła na wyzłoconym arkuszu.

Kolorowe tło + złocenie na folii. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć realizując: druk dowolnego, kolorowego tła; foliowanie wydruku po całości folią polipropylenową (PP); nadruk na folii elementów, które chcemy poddać procesowi uszlachetniania; uszlachetnianie – złocenie, srebrzenie, hologram lub wybłyszczanie (wybłyszczanie pozwala na imitację lakierowania UV).

Uszlachetnienie całości wydruku. Sprawdza się szczególnie przy zastosowaniu folii wybłyszczającej (punktowo) lub hologramie.

Tylko jeden przelot przez maszynę drukującą i jeden przez foliarkę – na wydruk kładziemy folię Sleeking.

 Wariant hybrydowy – połączenie technologii offsetowej z cyfrową: druk kolorowego tła na maszynie offsetowej; dodruk np. zmiennych danych (imion na wizytówkach, zaproszeniach) na maszynie cyfrowej; złocenie, srebrzenie, wybłyszczanie.

Właściwości folii powodują, że uszlachetnione zostaną tylko elementy wydrukowane w technologii cyfrowej tonerowej.

Mnogość rodzajów folii uszlachetniających pozwala na realizację ogromnej ilości nietypowych, nietuzinkowych prac.

Jest to doskonała metoda na wyróżnienie Twojej drukarni wśród konkurencji i zapewnienie nowych możliwości Twoim klientom.

Artykuł sponsorowany

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>