Jedna drukarka, dwa atramenty
23 mar 2017 13:46

Firma Mimaki ogłosiła, że urządzenia Tx300P-1800 oraz Tx300P-1800B umożliwiające bezpośrednie drukowanie na tekstyliach zostały zmodernizowane, aby umożliwiać równoczesne ładowanie obu tekstylnych atramentów pigmentowych oraz atramentów z barwnikiem sublimacyjnym. 

17Pozwala to na wykorzystanie jednej drukarki do bezpośredniego drukowania na szerokiej gamie tkanin bez potrzeby wymiany systemów atramentowych. Ta nowa technologia, która do tej pory była nieosiągalna, stanowi przełom pozwalający poprawić produktywność i zwiększyć elastyczność drukarek do tekstyliów firmy Mimaki.

Ostatnio na rynku tekstylnym i odzieżowym coraz ważniejsze stają się szybkie dostawy i krótkie serie tworzonych na zamówienie produktów. Ten nowy system został zaprojektowany właśnie z myślą o potrzebie ekonomicznego nadruku w krótkich seriach na tkaninach, które są przeznaczone na produkty lub próbki – powiedział Ronald van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – Oznacza to, że producenci mogą szybko i łatwo zmieniać typy tkanin, wybierając odpowiedni system atramentowy do każdej tkaniny. Atramenty nie wymagają wykorzystania wody lub parowania w procesie dodatkowej obróbki, co sprawia, że są również przyjazne dla środowiska.

Mimaki oferuje pięć różnych typów atramentu do druku na tkaninach, włączając w to atrament z barwnikiem sublimacyjnym, atrament z barwnikiem zawiesinowym, tekstylny atrament pigmentowy, atrament z barwnikiem reaktywnym oraz atrament z barwnikiem kwasowym. W przypadku normalnego wykorzystania należy wybrać jeden atrament na drukarkę, jednak teraz producenci tekstyliów będą mogli korzystać z dwóch najpopularniejszych typów atramentu w jednej drukarce. Drukarki Tx300P-1800 oraz Tx300P-1800B, umożliwiające bezpośrednie drukowanie na tekstyliach, będą mogły równocześnie ładować tekstylny atrament pigmentowy TP400 do materiałów bawełnianych i konopnych oraz atrament z barwnikiem sublimacyjnym Sb420 do materiałów poliestrowych. Ponieważ żaden z tych typów atramentu nie wymaga parowania lub prania w procesie dodatkowej obróbki, nie ma również potrzeby przeznaczania dużej przestrzeni, ilości wody lub wykazywania specjalnej wiedzy w obchodzeniu się z zadrukowanymi tkaninami. Wszystko, czego potrzeba, to drukarka i sprzęt do utrwalania kolorowych nadruków, dzięki czemu te drukarki klasy podstawowej są odpowiednie dla projektantów, warsztatów tekstylnych oraz instytucji edukacyjnych i badawczych.

Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem – dodaje van den Broek. – Rozumiemy potrzebę stworzenia dla użytkowników niedrogiej drukarki o kompaktowych rozmiarach i dlatego płynnie przekierowaliśmy nasze działania na zaspokojenie tej potrzeby przy wykorzystaniu niezwykle unikalnego podejścia. W miarę jak druk cyfrowy na tekstyliach będzie zyskiwał coraz większe znaczenie, umieszczenie tych drukarek w środowiskach projektowych i edukacyjnych pomoże informować więcej osób na temat możliwości, jakie niesie ze sobą druk na żądanie na tekstyliach, oraz jeszcze bardziej napędzać popyt na tekstylia zadrukowane cyfrowo.

Szczegóły

– Dzięki wykorzystaniu tekstylnego atramentu pigmentowego TP400 nie ma potrzeby stosowania dużego sprzętu do dodatkowej obróbki. Atramenty te, które składają się z rozpuszczalnika, pigmentu oraz środka wiążącego, są utrwalane termicznie bez pogarszania właściwości związanych z przepuszczalnością powietrza i absorpcją wody przez tkaninę. Efektem tego jest piękny nadruk na materiałach bawełnianych i konopnych, a samo rozwiązanie jest rekomendowane do wykorzystania w przypadku materiałów do wystroju wnętrz, koszulek oraz różnych elementów zdobiących odzież.

– Atrament z barwnikiem sublimacyjnym Sb420 został zaprojektowany specjalnie do wykorzystania na poddawanych wstępnej obróbce tkaninach, w tym zwłaszcza na tkaninach poliestrowych. Kolor jest termicznie utrwalany po drukowaniu. Drukowanie na materiałach poliestrowych za pomocą tych atramentów zapewnia znakomitą dokładność oraz odwzorowanie kolorów.

– Drukarka Tx300P-1800 umożliwia druk bezpośrednio na niemal każdego rodzaju naturalnych lub stworzonych przez człowieka tkaninach i doskonale pasuje do grubych i tkanych tekstyliów. W połączeniu z przystępną ceną, szybkością oraz wysoką jakością jest to świetne rozwiązanie do tworzenia krótkich partii produktów lub próbek spersonalizowanych i jeszcze innych wzorów. 

– Drukarka Tx300P-1800B korzysta z innowacyjnego, zautomatyzowanego systemu przenoszenia wykorzystującego taśmę, który jest szczególnie skuteczny podczas drukowania na nowoczesnych, elastycznych materiałach. Pozwala drukować na różnego rodzaju naturalnych i stworzonych przez człowieka tkaninach oraz jest doskonałym rozwiązaniem w branży odzieżowej, przy produkcji ubrań i miękkich materiałów do wystroju wnętrz.

Hybrydowy system atramentowy do drukarek Tx300P-1800 oraz Tx300P-1800B umożliwiających bezpośrednie drukowanie na tekstyliach będzie dostępny w sprzedaży już latem 2017 roku. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Mimaki