Jedno urządzenie – jeden proces drukowania
25 sie 2017 09:36

Dynamiczne zmiany, jakie można zaobserwować w segmencie etykiet, to rezultat z jednej strony oczekiwań klientów, w tym producentów opakowań, a z drugiej – starań wykonawców oraz dostawców urządzeń, by tym oczekiwaniom sprostać.

Etykieta już dawno przestała być naklejką informacyjną na produkcie; stała się formą komunikacji z klientem, ma prowokować do interakcji, dawać poczucie dedykowania, indywidualnego dopasowania produktu do potrzeb nabywcy, wreszcie jest próbą wytworzenia poczucia lojalności czy utożsamiania się z daną marką.

Świadczą o tym zarówno różnorodność zadrukowywanych etykiet, jak i coraz bardziej unikalne i jednostkowe rozwiązania. Cały nurt personalizacji etykiet, tworzenia indywidualnego tekstu, zmiana wzoru lub numeru na niej, wdrukowywanie rekomendacji, postów z portali społecznościowych, wykorzystywanie wzorów przesłanych przez samych klientów podnoszą wartość etykiety jako skutecznego marketingowo środka. Równie istotne stały się możliwość drukowania w jak najkrótszym czasie krótkich serii, produkcja just-in-time, bez konieczności magazynowania, a z możliwością dodrukowania w identycznej jakości wcześniejszych prac, uzyskania ściśle określonego nakładu, wreszcie optymalizacja kosztów na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Żeby takie podejście było wykonalne, należy zastosować urządzenie posiadające odpowiednie możliwości. Dwie uznane i niezawodne marki Durst i Omet wyszły naprzeciw obecnym trendom, dając znakomite, wszechstronne i bardzo wydajnie pracujące, hybrydowe urządzenie, wykorzystujące zalety płynące z zastosowania dwóch technologii druku: fleksograficznego (Omet XFlex X6) oraz cyfrowego (Durst Tau 330). Zestaw pozwalający wydrukować gotową etykietę w jednym cyklu produkcyjnym zawiera: stację prepress, jednostkę drukującą oraz stację postpress.

Zastosowanie stacji prepress Omet XFlex X6 do przygotowania druku jako stacji primerują̨cej dla UV i/lub na bazie wodnej znacząco poszerza zakres możliwych do zastosowania materiałów. Przynosi to wymierne korzyści w postaci dostępności materiałów do zadruku i oczywiście pozwala na osią̨gnię̨cie realnej obniż̇ki kosztów.

Jednostką drukującą w tym zestawie jest sprawdzona i w pełni zasługująca na pozytywne komentarze płynące od użytkowników cyfrowa, inkjetowa drukarka od Durst Tau 330 mogąca drukować w 7 kolorach, pracująca z prędkością do 48 m/min i osiągająca niespotykaną wydajność produkcji do 950 m2/h, posiadająca tryb druku wysokiej jakości. Interesująco przedstawia się również możliwość zastosowania różnych systemów tuszów: standardowe, HD wysokopigmentowe, przynoszące oszczędności w konsumpcji 

sięgające 25 proc. zużycia tuszu, wreszcie tusze niskomigracyjne, szczególnie pożądane przez producentów opakowań żywności czy dla przemysłu farmakologicznego.

Za stacją drukującą znajduje się stacja postpress do finishingu – ponownie Omet XFlex X6 – która kompleksowo zaspokaja potrzeby produkcji etykiet. Ten moduł fleksograficzny można zastosować wielokrotnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bogatych możliwości finishingu, m.in. uszlachetnienia druku takiego jak: nanoszenie warstw, zdobień, cold stamping, laminowanie, lakierowanie oraz tłoczenie i wykrawanie. Możliwa jest również produkcja łączona – realizacja dwóch i więcej zleceń w tym samym czasie optymalizuje wykorzystanie materiału, a redukuje do minimum odpady produkcyjne.

Koncentracja na oczekiwanych przez klienta funkcjonalnościach, innowacyjne rozwiązania oraz perfekcja przy produkcji przemysłowej dwóch doświadczonych i dbających o detale producentów, firm Durst i Omet, z pewnością pozwolą potencjalnym klientom na wykorzystywanie w pełni następujących atrybutów:

– modułowość budowy, dająca możliwość idealnego dopasowania zestawu do potrzeb i pomysłów klienta, poszerzony obszar produkcyjny, serwis i wsparcie z jednego źródła;

– wydajność pracy w systemie 24/7, system wygodny w utrzymaniu i konserwacji, przyjazny w użytkowaniu, bogaty w funkcjonalne aplikacje;

– obniżenie ryzyka inwestycyjnego, znaczące zwiększenie szans biznesowych, gwarancja długotrwałego użytkowania.

Reasumując: każdy, komu zależy na znaczących oszczędnościach czasu realizacji zlecenia oraz jego kosztów, zwiększeniu zakresu wykorzystywanych podłoży bez konieczności stosowania materiałów drogich lub dedykowanych i osiąganiu na nich stałej, wysokiej jakości i trwałości druku, przyjmowaniu do realizacji niewielkich nakładów z koniecznością znacznej personalizacji danych na wydruku, zdecydowanie powinien rozważyć możliwość inwestycji w zestaw od Durst/Omet, pozwalający na kompleksową produkcję etykiet w jednym procesie, w jednej linii produkcyjnej.

Hybrydowe rozwiązanie Durst/Omet będzie zatem doskonałym pomysłem dla wszystkich tych, którzy zamierzają za pomocą jednej inwestycji wejść dynamicznie w stale rosnący segment etykiet, a jednocześnie alternatywą dla tych, którzy już drukują etykiety, lecz proces produkcyjny stanowi czasochłonny i złożony zestaw pojedynczych czynności z wykorzystaniem różnych technologii. 

Krzysztof Fedorowicz

Project Manager

LFP Industrial Solutions Sp. z o.o.