W dniu 6 czerwca br. na Cmentarzu Komunalnym w Łodzi odbyło się pożegnanie doc. dr. inż. Kazimierza Stępniewskiego, długoletniego nauczyciela akademickiego, działacza Sekcji Poligrafów SIMP, szczególnie zasłużonego dla rozwoju polskiej poligrafii i kształcenia specjalistów w tej dziedzinie.
Kazimierz Jan Stępniewski urodził się 4 czerwca 1931 r. Ukończył Gimnazjum Mechaniczne oraz Technikum Budowy Maszyn (1952), a następnie studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Bezpośrednio po studiach w 1957 r. rozpoczął pracę w Drukarni Wojskowej w Łodzi jako główny mechanik. Od 1962 r. pracował w Zjednoczeniu Przemysłu Poligraficznego w Warszawie, a następnie w Zakładach Remontu Maszyn Poligraficznych w Łodzi jako z-ca dyrektora ds. technicznych. W roku 1966 rozpoczął pracę w Zespole Szkół Papierniczo-Poligraficznych w Łodzi na stanowisku z-cy dyrektora ds. dydaktycznych.
W 1969 r. podjął studia doktoranckie w Politechnice Łódzkiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1973 r. na podstawie rozprawy doktorskiej z zakresu techniki drukowania wklęsłego.
1 września 1972 r. został zatrudniony w Instytucie Papiernictwa i Maszyn Papierniczych PŁ. W tym samym roku został powołany na stanowisko kierownika Działu Wydawnictw Naukowo-Dydaktycznych Politechniki Łódzkiej; funkcję tę pełnił do roku 1978, a następnie był redaktorem serii „Rozprawy Naukowe” w tym wydawnictwie. W Instytucie Papiernictwa i Maszyn Papierniczych zorganizował od podstaw Pracownię Maszyn Poligraficznych, a następnie Zakład Maszyn Poligraficznych, którego był długoletnim kierownikiem.
W 1977 roku został mianowany na stanowisko docenta. W czasie pracy w Instytucie wypromował ponad 50 inżynierów i magistrów inżynierów o specjalności „Budowa i eksploatacja maszyn poligraficznych”, w tym pierwszego absolwenta Wydziału Mechanicznego PŁ o tej specjalności. Opublikował jako autor lub współautor 50 artykułów naukowych i 5 opracowań książkowych oraz uzyskał 4 patenty. Przez wiele lat prowadził zajęcia dydaktyczne również w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej. W roku 1989 został powołany na członka Międzynarodowego Stowarzyszenia Wyższych Szkół Poligraficznych z siedzibą w Lozannie, a od 1995 r. w Wuppertalu.
Miał wybitne osiągnięcia w zakresie swojej specjalności jako racjonalizator i konstruktor urządzeń poligraficznych. Kierował na zlecenie przemysłu wieloma pracami naukowo-badawczymi i rozwojowymi, których wyniki w większości wdrożono do praktyki przemysłowej.
Przez całe swoje dorosłe życie Kazimierz Stępniewski był również aktywnym i niezwykle zaangażowanym działaczem Sekcji Poligrafów SIMP. Wstąpił do SIMP w 1958 roku, kiedy jako młody, 27-letni inżynier podjął pracę w Wojskowej Drukarni w Łodzi. Od początku włączył się energicznie w działalność stowarzyszeniową, początkowo w zakładowym kole SIMP, a od lat 60. do roku 1998 również we władzach Oddziału Łódzkiego SIMP, w tym głównie w łódzkim oddziale Sekcji Poligrafów SIMP, gdzie w latach 1972-1980 przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa. Począwszy od 1995 roku, w najtrudniejszych latach dla organizacji pozarządowych w Polsce, Kazimierz Stępniewski podjął się trudnej funkcji prezesa zarządu Sekcji Poligrafów przy Zarządzie Głównym SIMP w War-szawie. Był to czas, kiedy – podobnie jak w przypadku większości zawodowych organizacji pozarządowych – wraz z restrukturyzacją przemysłu liczne terenowe jednostki organizacyjne Sekcji rozwiązywały się. Zapał i nieugięta wola Kazimierza Stępniewskiego pozwoliły nie tylko na wyhamowanie niekorzystnych zjawisk, ale także przyczyniły się do powstania nowych i uaktywnienia istniejących kół i oddziałów Sekcji Poligrafów.
Kiedy w roku 2007, po trzech kadencjach, postanowił nie kandydować w wyborach na prezesa Sekcji Poligrafów, koleżanki i koledzy powierzyli mu funkcję Honorowego Prezesa.
Kazimierz Stępniewski był również bardzo aktywny na polu działalności rzeczoznawczej. Tytuł Dyplomowanego Rzeczoznawcy SIMP uzyskał w 1972 roku, w latach 1973-1995 zasiadał w Radzie Technicznej Ośrodka Rzeczoznawstwa i Postępu Technicznego w Łodzi, a od 1995 roku aż do swojej śmierci był członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców przy Zarządzie Głównym SIMP.
Walny Zjazd Delegatów SIMP, obradujący w październiku 2010 roku, przyznał Kazimierzowi Stępniewskiemu najwyższe wyróżnienie: godność Członka Honorowego SIMP, którego nie zdążył już osobiście odebrać.
Z jego inicjatywy w 1999 r. została utworzona spółka Alfa-Print, wydawca miesięcznika Poligrafika, której był pierwszym prezesem. Był również inicjatorem i współorganizatorem I Kongresu Poligrafów Polskich we Wrocławiu w roku 1999 oraz Ogólnopolskiej Konferencji Poligrafów w Inowrocławiu w 2002 roku.
Do końca działał aktywnie na rzecz polskiej poligrafii i pozostawał w stałym kontakcie z macierzystą uczelnią, pomimo że od roku 1996 był na emeryturze. W 1999 r. zainicjował powołanie Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych w Łodzi, a następnie został członkiem Rady tej Fundacji. Był obecny na ostatnim posiedzeniu Rady, które odbyło się 22 lutego br.
W 2005 r. został członkiem Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Jego osiągnięcia na rzecz rozwoju poligrafii jako dziedziny kształcenia umożliwiły powołanie w kraju w 1998 roku kierunku studiów technicznych „Papiernictwo i Poligrafia” oraz uruchomienie go w Politechnice Łódzkiej. Znalazło to również wyraz w zmianie nazwy Instytutu Papiernictwa i Maszyn Papierniczych na Instytut Papiernictwa i Poligrafii.
Za swoją działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, organizacyjną, racjonalizatorską i wydawniczą został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Krzyżami: Orderu Odrodzenia Polski – Kawalerskim i Oficerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodami ministrów Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Kultury i Sztuki, Obrony Narodowej, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, a także licznymi nagrodami Rektora Politechniki Łódzkiej oraz odznakami: Zasłużony dla PŁ, Zasłużony Drukarz, Honorową Odznaką im. Prof. Henryka Mierzejewskiego oraz Medalem 500-lecia Drukarstwa w Polsce.
***
Redakcja PoligrafikI dziękuje prof. Barbarze Surma-Ślusarskiej, dyrektorowi Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, oraz prezesowi SIMP Andrzejowi Ciszewskiemu za udostępnienie tekstów przemówień pożegnalnych