2 kwietnia w firmie DMK Studio w Lublinie odbyła się uroczysta instalacja nawietlarki do płyt Agfa :Xcalibur 45 i tym samym firma ta dołšczyła do grona nawietlarni usługowych, których w naszym kraju jest coraz więcej. Firma działa już od 8 lat na rynku, głównie lubelskim. Jej poczštki to nawietlanie klisz, którš to usługę ma w swojej ofercie również obecnie. Od marca br. w DMK Studio pracuje wspomniany system CtP firmy Agfa. Jak twierdzi Piotr Maciejewski, jeden ze współwłacicieli firmy: system pracuje od niedawna, a już 10% klientów przekonało się do jego zalet i tendencja ta jest wyranie wzrostowa Đ ci, którzy spróbowali, decydujš się na pracę w tym systemie, choć cišgle znaczšca jest kwestia ceny. Chcielibymy, aby do końca tego roku 70% naszych klientów korzystało z nawietlania płyt. O wyborze systemu Agfy zadecydował fakt, że według naszych opinii jest to system najbardziej przyjazny naszej firmie Đ szybki, jakociowo bardzo dobry, a poza tym prosty w obsłudze. Mocnš stronš był software Agfy Đ jako jedna z pierwszych firm w Polsce mamy system Apogee X.
Warto wspomnieć, że na zakup tego systemu firma po wielomiesięcznych staraniach otrzymała fundusze z Unii Europejskiej (z funduszu Phare 2000). Było to bardzo trudne i mocno walczylimy o tę dotację, ale udało się i traktujemy to jako nasz wielki sukces, bo otrzymalimy 25% kosztów inwestycji Đ mówi żona Piotra Maciejewskiego Beata, również współwłacicielka.
W planach firmy na najbliższš przyszłoć jest jej kolejny oddział oraz, o czym na razie bez szczegółów poinformował nas Piotr Maciejewski, udział w tworzonym włanie systemie usług poligraficznych, który obejmie całš Polskę. MD
***
Jak widać, mnożš się ostatnio instalacje systemów CtP; większoć z nich instalowana jest w firmach, które wiadczš usługi w tej dziedzinie, a firm tych również wcišż przybywa. Zdecydowanie dobrš passę ma firma Agfa, która tylko w kwietniu uruchomiła trzy systemy Đ :Xcalibur 45 w Lublinie, :Acento w Warszawie i :Xcalibur 45S w Bydgoszczy, w firmie Wers Design. Oficjalne otwarcie tej ostatniej instalacji odbyło się 16 kwietnia w studio przy ul. Ołowianej.
Firma Wers Design działa na rynku od roku 1998; powstała jako przedstawicielstwo handlowe kilku drukarń Đ zarówno zwojowych, jak i arkuszowych Đ z województwa kujawsko-pomorskiego. Zajmuje się doradztwem technicznym oraz zarzšdzaniem produkcjš od projektu graficznego poprzez przygotowalnię, druk i dystrybucję. Główna siedziba firmy znajduje się w centrum Bydgoszczy Đ tam mieszczš się m.in. agencja reklamowa i marketing, natomiast o lokalizacji studia w strefie przemysłowej, przy ul. Ołowianej zadecydował, jak mówi prezes zarzšdu Wers Design, Grzegorz Meier, oprócz niższej ceny wynajmu przede wszystkim fakt, iż w okolicy znajduje się ok. 10 drukarń będšcych potencjalnymi klientami studia. Z drukarniš Orkli (a właciwie dwiema Đ gazetowš i magazynowš) studio sšsiaduje dosłownie przez płot.
Studio Wers Design w ulotce reklamowej zostało okrelone jako ănajnowoczeniejsze w BydgoszczyÓ Đ nie bez kozery. Dotychczas pracowało w technologii CtF wykorzystujšc kompletny system sterowania produkcjš :Apogee serii 3. Po zainstalowaniu nowego nabytku, czyli nawietlarki :Xcalibur 45S sprzężonej w systemie :Apogee z nowoczesnym prooferem :AgfaJet Sherpa 44M oferuje także usługi w technologii CtP, co oznacza wyższš jakoć i krótszy czas realizacji zleceń. Wykorzystywana jest technologia termiczna; maksymalny format płyt to 1160x820 mm, rozdzielczoć 1200 lub 2400 dpi.
Uczestniczšcy w uroczystoci otwarcia Bogusław Decowski, dyrektor handlowy Działu Systemów Graficznych Agfy, podkrelał m.in. zalety systemu :Apogee, który pozwala nie tylko na automatyzację pracy, ale także na łšcznoć z klientami i dostarczanie materiałów na odległoć, co umożliwi firmie Wers Design pozyskiwanie klientów również spoza rynku bydgoskiego.
Potwierdzeniem takiej możliwoci była wypowied przedstawicieli Drukarni Księży Werbistów: kierujšcej działem przygotowalni Justyny Peplińskiej i technologa Roberta Szycha, którzy nie kryli zadowolenia z uruchomienia w Bydgoszczy nowej usługowej nawietlarni CtP, dotychczas bowiem korzystali w tej dziedzinie z usług studia w Warszawie. Do Bydgoszczy jest zdecydowanie bliżej (drukarnia mieci się w Górnej Grupie), prócz tego oboje znajš włacicieli Wers Design, co również nie jest bez znaczenia. Większoć klientów drukarni korzysta już z technologii CtP, ponieważ, jak powiedziała Justyna Peplińska: dzi dla klientów liczš się przede wszystkim jakoć i czas; tak więc na pewno będziemy współpracować z bydgoskim studiem.
O współpracy mówił też Andrzej Szaefer, z-ca dyrektora ds. produkcji Orkla Media Magazines, drukarni sšsiadujšcej ze studiem i Đ według prezesa Meiera Đ jednego z najpoważniejszych klientów firmy. Na razie w procesie drukowania magazynów stosowane sš filmy, jednak już wkrótce dojdš płyty. Poczštkowo, jak mówi dyrektor Szaefer, stosowane będš do drukowania na maszynie Harris 1000; drugi Harris to wielki format, więc współpraca będzie możliwa w miarę ewentualnego rozwoju studia. Płyty używane w drukarni Orkli majš nietypowš gruboć 0,4 mm, co sprawia, że nie mogłaby ona korzystać z usług działajšcej już w Bydgoszczy usługowej nawietlarni CtP przy Zakładach Graficznych KEN, tam bowiem maksymalna gruboć nawietlanych płyt wynosi 0,3 mm. :Xcalibur 45S nie ma takiego ograniczenia. Andrzej Szaefer ma więc powody do zadowolenia z nowego sšsiedztwa, uważa bowiem technologię CtP za lepszš od tradycyjnej: widziałem rezultaty jej stosowania w innych drukarniach, m.in. u Winkowskiego; wszyscy jš chwalš. Tutaj już kilka firm próbowało zajšć się tym tematem, ale udało się dopiero firmie Wers Design.
Prezentację nawietlania płyt ăna żywoÓ demonstrujšcš możliwoci nowego urzšdzenia przeprowadził Andrzej Kaczmarek, dyrektor ds. graficznych Wers Design. Póniej, przy poczęstunku, gocie wymieniali uwagi i zadawali rzeczowe pytania pracownikom firmy. Jak widać z cytowanych wypowiedzi, na brak klientów studio nie powinno narzekać. IZ