Kolejny etap w organicznym rozwoju 
24 kwi 2017 08:12

W lutym br. Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf SA poszerzyły swój park maszynowy o offsetową arkuszową pełnoformatową maszynę drukującą Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P z myślą o zwiększeniu potencjału produkcyjnego drukarni wraz ze stałym napływem nowych zleceń. 

19Do kolejnej inwestycji zmusili nas niejako klienci i rynek – mówi Piotr Ciosk, prezes zarządu OZGraf. – Druga połowa ubiegłego roku okazała się dla nas wyjątkowo trudna. Staliśmy się ofiarami naszego sukcesu i byliśmy zmuszeni odmawiać przyjęcia zleceń nawet od stałych klientów. Teraz już się to nie powtórzy – dodaje z uśmiechem.

Wymagana maksymalna jakość i wydajność 

Inwestycja w maszynę Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P była przemyślaną decyzją. Maszyna z odwracaniem pozwala drukować prace wielokolorowe jednostronnie lub dwustronnie (8/0 lub 4/4/) z maksymalną prędkością 14 000 ark./h. Technologia odwracania Heidelberg Perfecting, zastosowanie nowej generacji płaszczy na cylindry dociskowe PerfectJacket Blue, a także kontrola przejścia arkusza zapewniają najwyższą jakość druku i maksymalną wydajność nawet na bardzo cienkich podłożach w trybie jednostronnym i z odwracaniem.

Uzyskaliśmy wyższą jakość związaną z instalacją najnowszej maszyny drukującej oraz zwiększamy potencjał druku aż o 30 proc., mając w tej chwili 16 zespołów drukujących w kolorze w pełnym formacie, niezależnie od pozostałych maszyn w półformacie i do druku 1/1 – komentuje Mirosław Jachemek, dyrektor ds. produkcji.

Wysoki poziom automatyzacji oraz inteligentne systemy sterowania i monitorowania pracy maszyny czynią jej obsługę bardzo prostą i przyjazną i gwarantują pełną kontrolę oraz stabilność procesów. 

Sterowanie maszyną pracującą w OZGraf jest realizowane poprzez najnowszej generacji system kontroli obsługi maszyny Prinect Press Center XL 2. 

Sprawdzona technologia maszyn Speedmaster

Maszynę Heidelberg Speedmaster SX102 w OZGrafie wyposażono w samonakładak Preset Plus z jedną centralną taśmą ssącą, automatycznym centrowaniem palety, ustawianiem formatu, kontrolą wysokości głowicy przez symultaniczne sprawdzanie wysokości przedniej i tylnej krawędzi stosu, z automatycznym doborem i kompensacją ilości powietrza na głowicy ssącej, stole spływowym oraz marce bocznej zależnie od prędkości i typu podłoża drukowego, a także automatycznym monitorowaniem i regulacją dojścia arkusza do marek przednich. Ponadto samonakładak Preset Plus posiada dynamiczną kontrolę wysokości stosu, system wyrównywania arkuszy oraz mechaniczną i ultradźwiękową kontrolę podwójnych arkuszy. 

Dbałość o ekologię 

OZGraf zamówił maszynę z centralną szafą powietrzną zasilającą wszystkie agregaty nadmuchu i ssania w wersji ekologicznej AirStar Pro w układzie chłodzenia wodą. 

Wysoki poziom automatyzacji oraz inteligentne systemy sterowania i monitorowania pracy maszyny poza zmniejszeniem zużycia energii ograniczają także ilość makulatury.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg Polska