Kolorowe farby do „zielonych” druków
14 lip 2017 11:59

Ekologiczne oznakowanie Cradle to Cradle opiera się na koncepcji, że certyfikowane produkty po upływie ich cyklu użytkowania mogą być przywrócone w obieg biologiczny lub techniczny. W procesie drukowania oznacza to, że gotowe produkty mogą być włączone w procesy recyklingu lub jako odpad przeznaczone do kompostowania i tym samym włączone wstecznie w obieg biologiczny.

Producent farb graficznych hubergroup opracował szeroki asortyment produktów, który został sprawdzony wg standardów Cradle to Cradle i pozytywnie zaopiniowany. Aby wydać tego typu certyfikat, niezależny instytut środowiskowy EPEA oceniał proces produkcji farb, zarządzanie środowiskiem przez firmę w zakresie odpowiedzialnego wykorzystywania energii i wody, a także odpowiedzialność społeczną.

Poddane ocenie farby drukarskie bazują na olejach roślinnych, nie zawierają w recepturze kobaltu i spełniają kryteria odfarbiania wg metody badawczej INGEDE 11 oraz zalecenia Europejskiej Rady Makulatury (ERPC). Certyfikowany asortyment obejmuje farby zarówno triadowe, jak i specjalne do konwencjonalnego druku offsetowego.

Farby drukarskie hubergroup certyfikowane wg metody Cradle to Cradle umożliwią drukarniom zoptymalizowaną ekologicznie produkcję – podkreśla Bernd Groh, Head of Product Management Commercial Sheetfed Europe hubergroup Niemcy. – Nasza oferta umożliwia klientom zdobywanie nowych rynków, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na produkty drukowane o wysokim stopniu ekologiczności.

Opracowano na podstawie informacji hubergroup