Amerykański koncern EFI postanowił nie czekać do drupy ze wszystkimi premierami i już na targach Fespa Digital 2016 w Amsterdamie zaprezentował 6 nowych maszyn drukujących.
Wysoka jakość z jeszcze wyższą prędkością
Targi Fespa Digital 2016 były miejscem europejskiej premiery systemu EFI Vutek LX3 Pro, hybrydowej (czyli przystosowanej zarówno do zadrukowywania roli, jak i podłoży sztywnych) drukarki wykorzystującej technologię UV LED, pracującej z prędkością do 318 m2/h. System ten drukuje w skali szarości o wysokiej rozdzielczości, co zapewnia najwyższą jakość, a utrwalanie „na zimno” umożliwia pracę z podłożami wrażliwymi na wysoką temperaturę. Pracą wszystkich 3,2-metrowych maszyn Vutek na stoisku firmy EFI w Amsterdamie zarządzała najnowsza wersja oprogramowania EFI Fiery proServer, pełniąca – zdaniem producenta – o wiele więcej funkcji niż klasyczny RIP. Jak zapewnia firma EFI, nowa platforma pozwala drukarniom na przetwarzanie plików o 60 proc. szybciej niż poprzednia wersja proServer i nawet do 170 proc. szybciej niż konkurencyjne oprogramowanie.
System EFI Vutek HS125 Pro również miał swoją europejską premierę w Amsterdamie. Powstał na bazie platformy HS100, która doczekała się już ponad 100 instalacji na całym świecie i jest najszybszą jak dotychczas wyprodukowaną maszyną serii Vutek. Zdaniem koncernu EFI dzięki wysokiej jakości i wydajności pozwala na zastąpienie technologii analogowych. Zadrukowuje do 125 tablic o wymiarach 1,2x2,4 m/h, utrwala w technologii UV LED i oferuje liczne możliwości automatyzacji podawania oraz odbierania druków, w tym również przeznaczone specjalnie dla przetwórców tektury falistej.
Powrót serii FabriVu
Na ubiegłorocznych targach ITMA w Mediolanie firma EFI Reggiani zaprezentowała model Next 180, dedykowany m.in. segmentowi soft signage, który od targów Fespa Digital jest dostępny w barwach linii Vutek i pod nazwą EFI Vutek FabriVu 180. Charakteryzuje się szerokością 1,8 m i drukuje z prędkością w zakresie 100-400 m2/h, w konfiguracji 4-8 kolorów i rozdzielczości 300x600 dpi. Unikalny system odzyskiwania atramentu pozwala na jego oszczędność rzędu 15 proc. Atramenty proponowane przez EFI Reggiani charakteryzują się stosunkowo wysoką lepkością w związku z dużą koncentracją pigmentów, dzięki czemu zawierają mniej koniecznej do odparowania w procesie suszenia wody. Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzają się w druku na papierze transferowym. Jak podaje firma EFI Reggiani, średnie zużycie atramentu wynosi 4,6 g/m2, podczas gdy konkurencyjne systemy zużywają 8-12 g/m2, co nie tylko znacząco obniża koszty, ale również o połowę skraca czas suszenia. Na targach Fespa Digital 2016 firma EFI zaprezentowała nowy model EFI Vutek FabriVu 340 o szerokości 3,4 m. Nowa rodzina drukarek EFI serii FabriVu drukuje z maksymalną prędkością 464 m2/h i rozdzielczością 600 dpi. Przy kompromisie w kwestii prędkości pracy możliwa jest również ultrawysoka rozdzielczość 2400 dpi, dzięki 4-poziomowej skali szarości oraz drukowaniu zmienną kroplą w zakresie 4-72 pl. Nowa seria EFI FabriVu pozwoli naszym klientom z rynku sign&display na korzystanie z technologii firmy EFI Reggiani i jej know-how w zadrukowywaniu tekstyliów także w dynamicznie rozwijających się aplikacjach soft signage – uważa Frank Mallozzi, wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i marketingu w firmie EFI.
Dla rynku przemysłowej produkcji tekstyliów przeznaczone są odpowiedniki serii FabriVu. Na targach Fespa Digital w Amsterdamie prezentowany był model Reggiani ReNoir NEXT 180, z uproszczonym (tzw. bezpasowym) systemem transportu tkaniny, dostępny obecnie w bardziej przystępnej cenie, co czyni go – zdaniem EFI Reggiani – idealnym systemem tzw. wejściowym dla rynku dekoracji wewnętrznych i odzieży. Drukarka może współpracować z atramentami wodnymi, kwasowymi, reaktywnymi oraz pigmentowymi, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo elastyczne.
Dla mniej zasobnych portfeli
Na stoisku firmy EFI nie zabrakło również innych, bardziej przystępnych cenowo rozwiązań z tzw. poziomu wejściowego, oferujących jednak – zdaniem firmy EFI – jakość i wydajność modeli wyższej klasy. Należą do nich:
n EFI H1625-SD, drukarka hybrydowa o szerokości 1,65 m, drukująca w technologii UV, wykorzystująca wielokrotnie nagrodzony atrament UV EFI SuperDraw, przeznaczony do reprodukcji z jakością zbliżoną do fotograficznej na podłożach przeznaczonych do termoformowania. Drukarka drukuje w kolorach CMYK oraz białym, z wykorzystaniem skali szarości wysokiej jakości.
n EFI Matan Quantum LXr LED – drukarka rolowa o doskonałej – zdaniem producenta – relacji cena/prędkość/jakość, umożliwiająca zadrukowywanie bardzo szerokiej gamy podłoży i oferująca najniższy koszt użytkowania w swojej klasie. Jak twierdzi firma EFI, jest to ekonomiczna alternatywa dla drukarek lateksowych; charakteryzują ją kropla o wielkości 7 pl, rozdzielczość do 1200 dpi oraz druk w czterech kolorach z białym atramentem w opcji. Dodatkowe zalety tego systemu to efektywne zużycie atramentów i podłoży, zaawansowane technologie podawania roli, wyższa produktywność, łatwość obsługi oraz znacząco niższe zużycie energii.
Kompletna oferta systemów workflow, technologii Fiery oraz wszechstronnych rozwiązań druku inkjetowego, którą zaprezentowaliśmy na targach Fespa Digital 2016 to innowacje, których profesjonaliści branży sign&display potrzebują do zdystansowania konkurencji, wykorzystującej mniej wydajne lub oferujące niższą jakość technologie – podsumowuje Scott Schinlever, wiceprezes EFI Inkjet Solutions. AN