Kompletny pakiet rozwiązań
30 sie 2019 13:21

Firmy Bobst i Mouvent zaprezentują w Brukseli kompletne portfolio rozwiązań do produkcji etykiet, zapewniających produktywność, łączność i zrównoważony rozwój na niespotykanym do tej pory poziomie, a także zapowiadają pionierską światową premierę.

Firma Bobst wraz ze swoim centrum kompetencji w zakresie druku cyfrowego Mouvent pokażą na targach Labelexpo Europe 2019 kompletne, zdigitalizowane procesy produkcyjne na przykładzie maszyny cyfrowej drukującej atramentami wodnymi, nowej, hybrydowej maszyny drukującej UV/Flexo, która w Brukseli będzie miała swoją światową premierę oraz maszyny DigiFlexo.

Cyfryzacja flekso

Podczas kwietniowych dni otwartych we Florencji prezentowaliśmy kilka naprawdę przełomowych innowacji, które ustanowią nowe standardy pomagające przetwórcom i właścicielom marek skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek, zagwarantować spójność kolorów i bezpieczeństwo opakowań żywności – mówi Federico D'Annunzio, szef programu Bobst Hybrid Printing. – Najnowsze innowacje obejmują system Ink-on-Demand (IoD), Highly Automated Liquid (HAL) oraz DigiColor – rozwiązania wyznaczające nowe kierunki w branży, zmniejszające koszty i obciążenia dla środowiska.

Nowy system Ink-on-Demand (IoD) eliminuje tradycyjne kałamarze farbowe oraz rakle komorowe. Do uruchomienia procesu drukowania wystarczy zaledwie 30 gramów farby w zespole drukującym. Pełne mycie i zmiana koloru następują w ciągu kilku minut, przy zużyciu zaledwie kilku gramów farby i środka myjącego. 

System formulacji farby HAL, stworzony we współpracy z firmami X-Rite Pantone, pozwala na druk z jeszcze wyższą i stabilniejszą jakością dzięki elektronicznej symulacji i korekcji każdego koloru na każdym rodzaju podłoża. HAL umożliwia automatyczne uzyskanie precyzyjnego składu każdego koloru specjalnego, dzięki czemu utrzymanie kolorystyki w przypadku dodruków staje się łatwiejsze, a sam narząd – krótszy i obarczony mniejszą ilością makulatury. 

Nowy system DigiColor wykonuje „w locie” zmiany ΔE danego koloru. Każda z siedmiu farb rozszerzonego gamutu barwnego (Extended Color Gamut – ECG; CMYK oraz zielony, pomarańczowy i fioletowy) dzieli się na ciemniejszy i jaśniejszy odcień, które są mieszane liniowo, aby dopasować się do docelowej ΔΔE danego koloru. Zamknięta pętla kontroli koloru DigiColor umożliwia „cyfrowe” dopasowanie barw oraz spójność kolorystyczną przy dowolnej prędkości, na każdym podłożu, dowolnemu operatorowi na całym świecie. Przetwórcy i właściciele marek będą teraz mogli polegać na nowej, cyfrowej technologii w celu ochrony tożsamości ich marki. Drukarnie skorzystają z oszczędności czasu i profitów płynących z poprawy jakości. Jest to ważny krok w kierunku pełnej cyfryzacji w zarządzaniu barwą.

Pierwsza hybryda Bobst/Mouvent

Powyższe innowacje utorowały drogę dla nowego rozwiązania hybrydowego flekso w połączeniu z technologią cyfrową „Mouvent Digital Technology Inside”, która – zdaniem producenta – stanowi najlepszy mariaż druku cyfrowego i technologii DigiFlexo. Rozwiązanie to po raz pierwszy zostanie zaprezentowane na targach Labelexpo Europe 2019. Hybryda słusznie kojarzy się z elastycznością w zakresie produkcji etykiet o wysokiej wartości dodanej, z wyjątkowo krótkim czasem ustawiania zadań i szybkim zwrotem z inwestycji. Zdaniem producenta będzie to najbardziej zautomatyzowana i zdigitalizowana maszyna drukująca w tym segmencie rynku, o najwyższej jakości druku oraz wydajności. Otwiera nową erę w produkcji etykiet samoprzylepnych z zupełnie nowymi standardami wydajności i rentowności – podsumowuje Federico D'Annunzio.

Sprawdzone rozwiązania

Inne prezentowane na targach Labelexpo Europe 2019 maszyny to między innymi:

– M5 IoD/DigiColor, która przekształca druk fleksograficzny w całkowicie zdigitalizowany proces. Odwzorowanie kolorów jest zestandaryzowane i uproszczone zarówno w rozszerzonym gamucie barwnym REVO, jak i w środowisku kolorów specjalnych. Zmiana farby w dowolnej konfiguracji maszyny zajmuje kilka sekund bez kontaktu farby z rękami operatora. Kontrola kolorystyczna w systemie zamkniętej pętli zapewnia doskonałe dopasowanie koloru na każdym podłożu na całym świecie.

– Cyfrowa drukarka etykiet LB702-WB firmy Mouvent, stanowiąca znaczący postęp w produkcji etykiet drukowanych cyfrowo, wykorzystująca wyłącznie atramenty Mouvent na bazie wody, dzięki czemu nie powoduje emisji lotnych związków organicznych i jest w pełni bezpieczna w produkcji opakowań żywności. Maszyna może pracować z prędkością do 100 m/min na szerokiej gamie podłoży, szczególnie w zastosowaniach, w których migracja może być problemem, takich jak w przemyśle spożywczym. Wysoka jakość druku LB702-WB wynosząca 1200 dpi pozwala na osiągnięcie wyjątkowych rezultatów na trudnych podłożach takich jak etykiety do wina z teksturą i wiele innych. Dzięki 6-kolorowej konfiguracji maszyna wąskowstęgowa Mouvent umożliwia druk z rozszerzonym gamutem barwnym i dopasowanie kolorów Pantone. W połączeniu z opracowanym przez firmę Mouvent kontrolerem druku klienci korzystają z łatwego przygotowania plików, doskonałej spójności kolorów i drukowania zmiennych danych w czasie rzeczywistym. 

– Maszyna fleksograficzna M1X inline UV, która zapewnia wysoką wydajność przy konkurencyjnych kosztach. Jest to maszyna o częściowo ustalonej konfiguracji, szerokości wstęgi 370 mm, opracowana z myślą o automatyzacji i łączności, mogąca drukować i konwertować wiele różnych aplikacji w jednym przebiegu.

Nowe standardy

Gwiazdą przestrzeni Flexible Packaging Arena będzie maszyna Bobst M6, stanowiąca połączenie technologii UV Flexo, REVO Digital Flexo i nowego rewolucyjnego zespołu drukującego V-Flower, pozwalającego na zmianę zadań w ciągu jednej minuty, w tzw. locie bez zatrzymywania maszyny i umożliwiająca osiąganie współczynnika wydajności nawet do 95 proc. Jest to najwydajniejsza linia drukująca do ekonomicznej produkcji krótkich i średnich serii. Maszyna M6 będzie wyposażona we w pełni zautomatyzowany system podawania płyt fleksograficznych DigiMount, który wykorzystuje zaawansowaną elektronikę zwiększającą szybkość i dokładność montażu płyt.

Odwiedzający targi Labelexpo Europe dowiedzą się także o usługach Bobst, które dostarczają przetwórcom i drukarniom rozwiązania pomagające zoptymalizować produktywność i jakość, przy jednoczesnej redukcji czasu przestoju i wpływu na środowisko. Usługa 

Helpline Plus umożliwia klientom natychmiastowe nawiązanie kontaktu z ekspertami Bobst, co w praktyce oznacza, że około 80 proc. wszystkich problemów technicznych jest rozwiązywanych zdalnie w ciągu dwóch godzin. Helpline Plus AR (Augmented Reality) i Smart Headset przenoszą usługę na wyższy poziom, umożliwiając klientom założenie specjalnego cyfrowego zestawu słuchawkowego, a technikowi Bobst wirtualne spojrzenie oczami operatorów maszyn klienta i dostarczenie im precyzyjnych instrukcji, co należy zrobić.

To naprawdę kompletny pakiet rozwiązań – podsumowuje Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Grupy Bobst. – Nowe rozwiązania prezentowane na targach Labelexpo wyznaczają zupełnie nowe standardy, które mają pomóc przetwórcom i właścicielom marek skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, zagwarantować spójność kolorów i bezpieczeństwo pakowania żywności. W Bobst nigdy nie ustajemy we wprowadzaniu na rynek innowacji, a tegoroczna edycja Labelexpo Europe będzie bardzo wyraźnym odzwierciedleniem tej 

filozofii.  AN