Japońska firma Miyakoshi rozpoczyna właśnie nowy etap w swoim europejskim rozwoju wchodząc na rynek polski dzięki współpracy z firmą Grafikus – Systemy Graficzne Sp. z o.o. To właśnie obecny od 30 lat na polskim rynku maszyn, materiałów i oprogramowania dla poligrafii Grafikus został dystrybutorem wąskowstęgowych maszyn japońskiego producenta. Grafikus posiada duże doświadczenie w instalacji maszyn zarówno dla fleksografii (Comexi), jak i offsetowych. Firma Miyakoshi jest producentem maszyn do druku etykiet w technologii offsetowej z zespołami flekso i sitodruku rotacyjnego, foliowania, złocenia, tłoczenia i wykrawania, uszlachetniania, rola-rola oraz rola-arkusz.
Maszyny semirotacyjne Miyakoshi MLP i MWL
Podczas OpenHouse, zorganizowanego 22 lutego br. przez firmy Miyakoshi i Grafikus, już pierwsi klienci mieli okazję zapoznać się z najszybszą drukarką w swojej kategorii – semirotacyjną maszyną Miyakoshi MLP13H do produkcji wysoko przetworzonych etykiet z prędkością przewyższającą konkurencyjne rozwiązania.
– Maks. prędkość: 300 odbitek na minutę (niezależnie od długości odbitki)
– Zakres szerokości drukowania: od 100 do 330 mm (dostępna wersja również 406 mm MLP16H)
– Długość raportu: od 215,9 mm do 406,4 mm (8,5”-16”)
– Zespół sztancujący Kocher+Beck
– System kontroli pasowania BST AR4000
– System inspekcji druku BST TubeScan
– Automatyczne pasowanie registrów
– Hybryda: możliwość druku klasycznego offset UV oraz bezwodnego waterless offset
Semirotacyjne maszyny Miyakoshi serii MLP mogą być konkurencją dla druku cyfrowego i flekso w zakresie nakładów od 500 do 30 000 metrów, oferując przy tym jakość druku nieosiągalną dla ww. technik drukowania, w technologii offset UV oraz waterless UV offset (seria MWL).
Semirotacyjna MLP została specjalnie przygotowana dla krótkich nakładów etykiet o wysokich wymaganiach jakościowych (wysoko przetworzonych). MLP to krótki czas narządu i zredukowana ilość odpadów przy ustawianiu druku.
Wysoka jakość druku
Technologia offsetowa pozwala producentom etykiet osiągać najwyższą jakość druku, z dokładnym odwzorowaniem punktu i idealnymi przejściami tonalnymi, bez zerwań punktu i podobnych ograniczeń charakterystycznych dla innych technologii drukowania. Offset to wysokie liniatury bez wyrzeczeń, fotograficzna jakość obrazów i reprodukowanych zdjęć, szeroki gamut barwny, często nieosiągalny w druku cyfrowym, to również mniejsza liczba zespołów drukujących.
Szeroka gama podłoży drukowych, etykiety na wina i alkohole
Proces przenoszenia obrazu pomiędzy matrycą a podłożem w technologii offsetowej pozwala drukować na powierzchniach szorstkich. Stwarza też możliwość druku na podłożach z fakturą, używanych do produkcji etykiet na wino i wyroby alkoholowe, otwierając zupełnie nowe rynki zbytu dla producentów etykiet korzystających dotychczas z innych technik druku jak flekso czy cyfra.
Niskie koszty druku
Technologia offsetowa to nie tylko wysoka jakość, ale również niskie koszty matryc drukowych w porównaniu z fleksografią. To również zautomatyzowane, elektroniczne sterowanie procesem ustawiania, kontroli i korekty druku – automatyczne ustawienie registrów, balansu woda/farba, ilości prowadzonej farby.
Automatyzacja
Wysoka automatyzacja i digitalizacja obsługi pozwalają osiągać krótkie czasy przezbrojenia maszyny i uruchomienia w pełni spasowanego oraz zgodnego kolorystycznie druku.
Jeden format obciągów
MLP pozwala na druk wielu formatów przy użyciu jednego tylko rozmiaru obciągu, bez konieczności jego zmiany przy każdej kolejnej pracy. Daje to wymierne oszczędności czasu narządu maszyny i kosztów wymiany obciągów.
Wysoka produktywność
Zmiany prac są dokonywane szybko dzięki w pełni elektronicznie sterowanemu procesowi zmiany raportów. Operacja ta nie wymaga dodatkowego osprzętu (brak sleevów) – zmiany cylindrów, sleevów i obciągów. Ogranicza się do wprowadzenia przez drukarza nowego raportu za pomocą dotykowego ekranu komputera, a cały proces ustawienia registrów i przestawienia raportów odbywa się w pełni automatycznie.
Wymiana płyt offsetowych jest niezwykle prosta i błyskawiczna. Wszystko to sprawia, że czas przezbrojenia maszyny jest krótki, co daje mierzalne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów czy możliwość zaoferowania lepszej ceny etykiety.
Przykładowo: wymiana matryc na wszystkich 6 zespołach farbowych (6 kolorów) trwa 2 min, rozprowadzenie nowej farby w zespołach – 1 min, wymiana rolki na odwijaku – 2 min.
Maszyny mogą być wyposażone we wszystkie niezbędne systemy kontroli wstęgi, naprężenia, prowadzenia, pasowania, inspekcji obrazu, czujniki zerwania i wiele innych.
Duże pole zadruku
Raporty w maszynach MLP osiągają do 406,4 mm, zwiększając produktywność oraz pozwalając na druk bardzo dużych etykiet.
Szerokie możliwości postpressu w linii
Maszyny Miyakoshi MLP i MWL są wyposażane w linii w 2 dodatkowe zespoły flekso, stacje hot foil, tłoczenia, złocenia, wykrawania, ażurowania, w rotacyjne sito do lakierowania wybiórczego, laminowania. Jest również możliwość (jako opcja) arkuszowania na wykładaniu.
Wysokie prędkości
Zastosowanie opatentowanego przez Miyakoshi systemu prowadzenia wstęgi opartego na najnowszych technologicznie serwonapędach Bosch Rexroth zapewnia bardzo precyzyjny przesuw wstęgi (do przodu i wstecz), zachowując optymalne naprężenie wstęgi w maszynie. Dzięki temu możliwe jest drukowanie z nieosiągalnymi dla konkurencji prędkościami przy zachowaniu idealnego pasowania i stabilnego napięcia wstęgi.
Prędkości dostępne dla maszyn MLP w zależności od wybranej wersji i konfiguracji:
– dla maszyny MPL-C są to 120, 200 aż do 250 odbitek/min dla raportów od 5” do 14” (do 16” jako opcja);
– dla maszyny MLP-H prędkość do 300 odbitek/min przy raportach od 8,5 do 16”.
Analogicznie dla maszyn serii MWL drukujących w technologii waterless UV offset prędkość wynosi 200 odbitek/min.
O firmie Miyakoshi
Miyakoshi to japoński producent z ponad 70-letnią historią sięgającą roku 1946, z siedzibą w miejscowości Chiba w Japonii. Maszyny powstają w 5 nowoczesnych fabrykach w Japonii. Liczba pracowników zatrudnionych w grupie Miyakoshi przekracza 500 osób. W 2015 roku europejska siedziba firmy została zlokalizowana w Madrycie i od tego roku rozpoczęła się wzmożona ekspansja firmy na rynek europejski.
Semirotacyjne maszyny Miyakoshi MLP pracują już w Europie od kilku lat; zrealizowano kilkadziesiąt instalacji, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii, we Francji oraz w Bułgarii. W ubiegłym roku można było odwiedzić stoisko firmy na targach drupa i obejrzeć zainstalowane maszyny.
Pozostałe maszyny Miyakoshi w ofercie firmy Grafikus
Maszyna serii MVF do produkcji ulotek i instrukcji farmaceutycznych, formularzy biznesowych i druków firmowych, biletów i druków zabezpieczonych. W pełni rolowa offsetowa maszyna z ponad 1000 instalacji na całym świecie. Zespoły offsetowe kasetowe, fleksograficzne, możliwość obracania wstęgi, zespoły do obróbki po druku – szeroka oferta rozwiązań m.in. dziurkowania, perforowania, wykrawania rotacyjnego, arkuszowania i składania ulotek.
Maszyny serii MHL rotacyjne, sleevowe, offset LED UV lub offset UV przeznaczone do produkcji opakowań giętkich, z możliwością zadruku folii już o grubościach od 15 mikronów (również shrink slee-vów). Dostępne w trzech wersjach, różniących się przede wszystkim szerokością wstęgi; do wyboru: 470 mm, 570 mm, 670 mm. Możliwe różne konfiguracje obróbki w linii.
Jacek Janosz