Korzyści cyfrowej transformacji
28 lut 2019 10:06

Firma Durst, producent zaawansowanych technologii druku cyfrowego o przemysłowej charakterystyce, poinformowała o sprzedaży swej inkjetowej, drukującej w jednym przebiegu maszyny Durst Tau 330 RSC kolejnym europejskim firmom: Printeos Group oraz The Label Makers. 

Printeos Group, europejski specjalista w dziedzinie produkcji etykiet samoprzylepnych wybrał ten system, aby umożliwić przekształcenie produkcji w Adhesivos del Segura, firmie w Murcji, w południowo-wschodniej Hiszpanii, którą nabył 3 lata temu. Założona w 1986 r. Adhesivos del Segura odnotowywała rok po roku wzrost, który odzwierciedlał rozwój przemysłu spożywczego Murcji. Obecnie zatrudnia 154 osoby i współpracuje z wiodącymi markami z branż: spożywczej, kosmetycznej, przemysłowej i wellness.

Druk cyfrowy będzie odgrywał kluczową rolę w Printeos Group w średnio- i długoterminowej strategii na rynku etykiet, dlatego też Adhesivos del Segura została wybrana na lidera wzrostu na rynku hiszpańskim. Carlos Coll, manager segmentu etykiet w Printeos Group wyjaśnił, że pierwszym krokiem po przejęciu było rozpoczęcie procesu digitalizacji. Przeprowadzono ankietę i oceniono 15 opcji. Od razu zdaliśmy sobie sprawę, że technologia atramentowa inkjet była najodpowiedniejszą opcją ze względu na jej wydajność produkcyjną i niższe koszty operacyjne – stwierdził.

Wybrano Durst Tau 330 RSC, ponieważ wspierał on podejście przemysłowe, wysokonakładowe. Coll dodał: Naszym pierwszym celem było osiągnięcie możliwości cyfryzacji na poziomie co najmniej 10 proc. produkcji Adhesivos del Segura już w pierwszym roku. Aby osiągnąć ten cel, potrzebowaliśmy systemu o bardzo wysokiej wydajności. Ponadto wymagające rynki, na których działamy, oczekiwały wyższego poziomu jakości, a obecnie nie wszystkie rozwiązania inkjetowe są w stanie to zaoferować. System Durst Tau RSC wyprzedza propozycje konkurentów i był jedynym, który mógł równocześnie spełniać obydwa wymagania.

Carlos Espinosa, odpowiedzialny za dział prepress i szef projektu cyfrowego, potwierdził, że instalacja poszła dobrze. Etap rozruchu był szybki i prosty, a maszyna pracuje już na dwie zmiany – powiedział. – Przejścia kolorów oraz zarządzanie światłami i cieniami są niesamowite. Maszyna oferuje również żywe, intensywne kolory, które nasi klienci naprawdę uwielbiają.

Wszystkie zamówienia poniżej 2000 metrów są od razu przypisane do Durst Tau, ale po dodaniu opcji Jumbo, umożliwiającej użycie rolek podłoża o długości 4000 metrów, maksymalna wielkość realizowanego zlecenia zostanie znacznie zwiększona.

Coll podsumowuje: W przyszłości konkurencja będzie coraz większa, a branża etykiet będzie nadal rosła w tempie od 4 do 6 proc. Printeos Group zakłada ambitne cele i oczekuje wzrostu na poważnym poziomie. Wiemy jednak, że aby to osiągnąć, musimy robić wszystko, co w naszej mocy i najlepiej jak się da oraz być przygotowanymi na spełnienie wszelkich wymagań, również tych, które dopiero pojawią się od naszych klientów w przyszłości.

Helmuth Munter, manager segmentu etykiet i opakowań w firmie Durst, powiedział: Wartościowy rozwój, którego oczekuje Printeos Group, idzie w parze z naszą własną wizją świetnej perspektywy dla branży. Cieszymy się, że po tak gruntownej analizie rynku Printeos Group wybrała nasze Tau 330 RSC, które w znaczący sposób przyczynia się do rynkowego sukcesu. Drukowanie etykiet cyfrowych w przystępnych cenach jest teraz dostępne dla coraz większej liczby producentów i dostawców etykiet.

Z kolei firma The Label Makers zainwestowała w drugą drukarkę do etykiet Tau 330 RSC po zauważalnym wzroście popytu ze strony klientów i właścicieli marek dzięki wykorzystaniu cyfrowej technologii inkjet UV firmy Durst.

Maszyny produkcyjne Durst Tau 330 RSC, zainstalowane w styczniu, przyniosły kolejny skok jakości oraz 60-procentowy wzrost możliwości produkcyjnych The Label Makers, znanej jako Labmak, z siedzibą w Bradford w W. Brytanii, w której późną jesienią ub.r. zostały pomyślnie ukończone testy beta pierwszego na świecie systemu RSC.

Kolejny raz otrzymujemy niesamowitą jakość fotograficzną – powiedział David Webster, dyrektor zarządzający firmy Labmak, która zainwestowała blisko 2,5 mln funtów w technologię Durst w ciągu ostatnich 6 lat. – Potrzebujemy elastyczności, zapewnienia ciągłości oraz przemysłowej skali produkcji, aby sprostać naszym wymaganiom i oczekiwaniom naszych klientów. Durst Tau 330 RSC zapewnia nam to wszystko, a nawet więcej: dostarcza drukowanie z prędkością 78 m/min. 

Wymagania klientów stale się zmieniają. W segmencie etykiet standardem jest obecnie, że daty dostawy są zmieniane co godzinę – już nawet nie odbywa się to z dnia na dzień. Dlatego musimy zapewnić elastyczność drukowania na obu maszynach, a czasem nawet przenosić prace z maszyn flekso. Oprogramowanie Durst Workflow umożliwia nam swobodną obsługę plików po naszej stronie, aby zadania mogły być natychmiast modyfikowane bez konieczności wysyłania pliku z powrotem do studia, co może zabrać nawet 20 minut. Wszelkie zmiany są teraz wykonywane w ciągu 5 minut – to realne oszczędności czasu.

Webster dodał: Jakość druku jest fenomenalna. Teraz obsługujemy sieci supermarketów, które żądają zleceń drukowanych w technologii inkjet zamiast fleksografii ze względu na żywe, intensywne kolory, efekt sita i perfekcyjne pasowanie wydruków. Inwestycja w drugie Tau 330 RSC daje nam możliwość realizacji prac dla większej liczby klientów oraz ułatwia obsługę tych obecnych. Wcześniej używaliśmy maszyn Durst Tau głównie w segmencie produktów pielęgnacji osobistej. Teraz, z nowymi możliwościami, produkujemy wszystko od etykietowania żywności po etykiety na wina i alkohole wysokojakościowe, wykorzystując do tego systemy Durst Tau 330 RSC.

Helmuth Munter z firmy Durst skomentował: The Label Makers z Wielkiej Brytanii daje najlepszy przykład realizacji naszego hasła: „Skonfiguruj swoją cyfrową przyszłość” i pokazuje, co można osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii Durst. Tau 330 RSC może obsługiwać szeroki zakres podłoży dla bardzo szerokiego spektrum opcji i aplikacji. Pokazana po raz pierwszy na Labelexpo 2017, maszyna jest teraz zainstalowana w ponad 25 lokalizacjach w całej Europie. Jest to najnowocześniejsza, zmieniająca reguły gry technologia, oferująca najwyższe prędkości drukowania, dostępna również w wersji ekonomicznej, w przystępnej cenie na globalną skalę dla szerokiej gamy klientów, w tym także dla małych i średniej wielkości dostawców etykiet.

Durst Tau 330 RSC oferuje szerokość druku 330 mm w połączeniu z prędkością drukowania do 78 m/min w rozdzielczości 1200x1200 dpi. Dzięki temu maszyna osiąga wydajność produkcyjną na poziomie 1448 m² na godzinę. Drukuje w 8 kolorach (CMYK + W + OVG) wykorzystując nowe, wysokopigmentowe tusze, zapewniające wyjątkową jakość druku zbliżoną do flekso, pozwalające osiągnąć blisko 95 proc. kolorów z przestrzeni Pantone.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Durst