Lakiery *metalure w maszynie ROLAND 700
6 gru 2016 14:42
Lakiery metalopigmentowe *metalure (TopStar aqua) zostały zaprezentowane po raz pierwszy na targach DRUPA 2000 przez firmę Eckart w kooperacji z jednym z producentów maszyn offsetowych. Podlegajšce całkowitej utylizacji, o wysokiej jakoci lakiery promowano wówczas jako korzystnš cenowo alternatywę w stosunku do papierów metalizowanych, wklęsłodruku i tłoczenia foliš na goršco.
Po wyganięciu umowy wyłšcznoci pomiędzy producentami powyższa technologia stała się dostępna dla wszystkich użytkowników offsetowych maszyn drukujšcych. Testy przeprowadzono m.in. na maszynie Roland 700 z podwójnym modułem lakierujšcym.
Lakiery *metalure sš produkowane na bazie wodnej i Đ w przeciwieństwie do lakierów wklęsłodrukowych Đ całkowicie wolne od znakowanych rozpuszczalników. Odpada w zwišzku z tym skomplikowany proces dopalania tego typu substancji.
W celu objanienia specjalnych efektów lustrzanych lakierów *metalure pomocne będzie rozważenie zasad działania oraz wpływu właciwoci pigmentów na powyższe efekty. W przypadku powierzchni gładkich, o wysokim połysku (np. lustra) działa prawo odbicia: kšt padania równa się kštowi odbicia. Idealnie matowe powierzchnie powodujš rozpraszanie wiatła we wszystkich kierunkach. Pigmenty metalowe umożliwiajš tworzenie kombinacji złożonej z promieni prawidłowo odbitych od idealnie gładkiej powierzchni pigmentów oraz promieni rozproszonych, których przyczynš powstawania sš krawędzie i uszkodzenia powierzchni pigmentów. W celu podwyższenia metalicznego połysku niezbędne stajš się maksymalizacja prawidłowego odbicia i redukcja promieni rozproszonych.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych pigmentów metalowych, pigmenty *metalure sš wytwarzane w wyniku próżniowego naparowywania bardzo cienkiej powłoki aluminiowej na folię nonš (proces PVD). Tego typu proces umożliwia produkcję bardzo cienkich i lekkich pigmentów o jednorodnej gruboci, mniejszych 5-10 razy od konwencjonalnych pigmentów metalowych. Ze względu na niskš wagę i gruboć pigmenty *metalure znacznie szybciej osišgajš równoległe ustawienie do powierzchni substratu niż pigmenty konwencjonalne.
Wymienione własnoci pigmentów umożliwiajš tworzenie się równomiernej, gładkiej powierzchni, z niewielkš ilociš rogów i krawędzi, na których mogłoby dojć do załamania się promieni wietlnych. Do tego typu załamań może dochodzić również w obszarach uszkodzonych powierzchni pigmentu. Konwencjonalne pigmenty metalowe podczas procesu produkcji zostajš poddane działaniu dużych sił mechanicznych, które prowadzš do powstawania pigmentów o zróżnicowanej gruboci i jednoczenie z dużš ilociš uszkodzeń mechanicznych.
Zdaniem producenta pigmenty *metalure gwarantujš maksimum prawidłowego odbicia promieni wietlnych, zapewniajšc jednoczenie najwyższy połysk wszystkim specjalnym lakierom pigmentowym. Dlatego też często nazywane sš ămikrolustramiÓ.
Tego typu lakiery mogš być również korzystnš ekonomicznie alternatywš w stosunku do metalizowanych papierów i tłoczenia foliš na goršco, szczególnie w sytuacjach, gdy chodzi o wybiórcze efekty z połyskiem metalicznym. W przypadku drukowania na papierach metalizowanych częć powierzchni musi zostać pokryta białš farbš. Tego typu działanie, często skomplikowane technicznie ze względu na zastosowanie farby pokrywajšcej, jest zbędne w przypadku pracy z pigmentami *metalure.
Zdaniem firmy MAN Roland maszyna Roland 700 z nowymi modułami lakierujšcymi i raklami komorowymi daje możliwoć uzyskania najwyższej jakoci prac przy wykorzystaniu lakierów metalopigmentowych *metalure.
Maszyna Roland 700 jest wyposażona w urzšdzenie do szybkiej wymiany lakieru (Quick Change Coating), w którym wszystkie elementy obiegu lakieru wchodzšce w bezporedni kontakt z lakierem, takie jak rakiel komorowy czy przewody transportujšce i odpływowe, mogš zostać wymienione bez użycia narzędzi. Umożliwia to niezwykle szybkš i czystš wymianę różnego rodzaju lakierów w zależnoci od struktury zleceń.
Zastosowanie urzšdzenia do szybkiej wymiany lakieru zapobiega mieszaniu nietolerujšcych się wzajemnie lakierów oraz ich wzajemnemu zanieczyszczaniu, np. przez resztki pigmentów metalowych pozostałych w przewodach.
Dzięki zastosowaniu pomp perystaltycznych ubytek materiałowy jest minimalny Đ co jest ważne przy wysokim poziomie cen lakierów *metalure. Zwrotny transport tych lakierów umożliwia zasysanie resztek lakieru przed procesem mycia. Do lakierowania natomiast potrzeba niewielkiej iloci lakieru obiegowego; pojemnoć obiegowa systemu wynosi ok. 3 litrów.
Testy wykazały, iż także obróbka większych nakładów odbywa się bez istotnego wzrostu lepkoci lakieru, zwišzanej z pienieniem. Z tego względu zastosowanie specjalnego cinieniowego rakla komorowego nie jest konieczne. Jak zapewnia producent maszyny, nowoczesne moduły lakierujšce MAN Roland Đ przy uwzględnieniu warunków brzegowych tolerancji lakierów *metalure Đ umożliwiajš precyzyjne i efektywne ich zastosowanie. Umożliwia to użyt-kownikowi Đ bez dodatkowych inwestycji Đ ewentualne podjęcie decyzji w sprawie wykorzystania papieru metalizowanego lub lakieru *metalure.
Jak twierdzi MAN Roland, innym argumentem przemawiajšcym za zastosowaniem maszyny 700 jest cylinder formowy charakteryzujšcy się dużš sztywnociš i możliwociš regulacji, gwarantujšcy równomierne polakierowanie całej powierzchni zadrukowanej także w przypadku zastosowania niewielkiego docisku. Jest to tym ważniejsze, im mniejsze i delikatniejsze sš elementy przeznaczone do polakierowania.
Opracowano na podstawie informacji prasowej firmy MAN Roland