LED UV dla każdego
18 paź 2019 08:47

Na targach Labelexpo Europe 2019 firma GEW – producent wysokowydajnych, energooszczędnych systemów utwardzania UV dla przemysłu poligraficznego – zaprezentowała swoją ostatnią innowację: system utwardzania promieniami UV LeoLED.

LeoLED reprezentuje następną generację systemów utrwalania LED UV i będzie miał znaczący wpływ na ten wysoce konkurencyjny rynek. Technologia LeoLED została przeprojektowana i udoskonalona pod kątem prostoty i oferuje doskonały stosunek wartości do ceny, dostarczając jednocześnie maksymalną moc oraz dawkę energii UV. Kaseta LeoLED jest w pełni kompatybilna z hybrydowym systemem ArcLED firmy GEW i zapewnia branży szeroki dostęp do diod LED UV w przystępnej cenie.

Nowe korzyści

Najnowocześniejsza konstrukcja LeoLED przynosi kilka nowych korzyści: okno o szerokości 50 mm zapewnia długi czas oddziaływania i jest wodoodporne, co ułatwia czyszczenie. Kaseta LeoLED jest również odporna na kurz i wnikanie atramentu. Matryca LED dostarcza energię elektryczną o imponującej mocy 88 W/cm i intensywności 25 W/cm2, z minimalną utratą światła dzięki bezpośredniemu promieniowaniu UV. Zintegrowany system chłodzenia wodą zapewnia LeoLED najwyższą wydajność operacyjną i niezawodność w swojej klasie. Nowa głowica lampy została zbudowana zgodnie ze standardami GEW, przy użyciu najnowocześniejszych technik produkcji, w celu zapewnienia solidnej wydajności i niezawodności. Jest również oferowana w alternatywnej, bardziej kompaktowej konfiguracji dla bardzo ograniczonych przestrzeni oraz dla offsetowych maszyn arkuszowych. Wszystkie formaty maszyn mogą zostać w łatwy sposób wyposażone w nowy system utwardzania LeoLED, dostępny z 5-letnią gwarancją GEW.

Hybrydowa kompatybilność ArcLED 

System LeoLED wykorzystuje hybrydową technologię ArcLED UV, która pozwala na zastosowanie konwencjonalnej lampy łukowej UV lub matrycy LED na tej samej jednostce drukującej. Zarówno kasety łukowe, jak i LED są kompatybilne z tym samym zasilaczem i mieszczą się w tej samej obudowie, co ułatwia ich wymianę. Sterowanie RHINO firmy GEW umożliwia stosowanie dowolnej kombinacji technologii utrwalania w tej samej maszynie. 

ArcLED pozwala drukarzowi na przełączanie się pomiędzy utrwalaniem UV a utrwalaniem LED UV w zależności od wymagań procesu i receptury farby. Oprócz LeoLED, GEW będzie wykorzystywać najnowszą technologię lampy rtęciowej, w tym jej kompaktowy system E4C. E4C to głowica o najwyższej mocy lampy rtęciowej GEW, która może dostarczyć energię do 200 W/cm, aby wspierać najbardziej wymagające operacje utrwalania promieniami UV. E4C spełnia najsurowsze wymagania dotyczące utrwalania i nadaje się do farb o niskiej migracji. System jest również w pełni kompatybilny z hybrydowym systemem ArcLED firmy GEW. 

Na targach Labelexpo 2019 GEW prezentował również system wielopunktowego monitorowania UV (mUVm), który jest coraz częściej wykorzystywany w celu uzyskania 100 proc. kontroli UV i wygenerowania certyfikatu utrwalania UV dla każdej drukowanej partii poprzez rejestrowanie wyników na żywo dla każdej lampy. Monitory stanowią wysoce niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie eliminujące ryzyko dotarcia niedoutwardzonego produktu do klienta w ramach procedury Dobrej Praktyki Wytwarzania. 

Wyłącznym dystrybutorem produktów GEW na polskim rynku jest firma Profex Elektronik, obchodząca w sierpniu br. 10-lecie współpracy z GEW (EC) Limited UK. 

Opracowanie: AN