Lepsza jakoć wałków rastrowych
6 gru 2016 14:42
Holenderska firma Apex Europe, zajmujšca się produkcjš wałków rastrowych, opracowała nowš technologię ich laserowego grawerowania. Za pomocš tej technologii, nazwanej Ultra-Melt, nie tylko osišga się znaczšcš poprawę jakoci przenoszenia farby, lecz ma ona także pozytywny wpływ na inne właciwoci wałków rastrowych.
Nowa technologia Ultra-Melt jest szczególnie interesujšca dla drukarzy fleksograficznych, którzy przy dużej prędkoci maszyny chcš uzyskać dobrš jakoć drukowania, np. przy drukowaniu opakowań czy druków do kaszerowania na tekturę falistš. Użytkownicy, którzy w czasie testów stosowali nowe wałki, informujš o takich ich zaletach, jak: znacznie lepsze przenoszenie farby, podwyższona wytrzymałoć na tworzenie się pršżków i na mechaniczne uszkodzenia, właciwoci samoczyszczenia się, dłuższa żywotnoć i mniejsze zużywanie się rakla.
Podstawš technologii Ultra-Melt jest stopniowane oddziaływanie promienia lasera, za pomocš którego kałamarzyki farbowe sš wypalane w wałku. Proces grawerowania rozpoczyna się pierwszym, bardzo silnym uderzeniem lasera, które okrela formę i głębokoć kałamarzyka. Kałamarzyki sš jednak jeszcze porowate, a progi między nimi sš cienkie, niestabilne. W przeciwieństwie do poprzedniej technologii grawerowania Đ technologii YAG, która na tym etapie już się kończyła, Apex wprowadził w nowej technologii jeszcze jeden krok. Z pomocš drugiego, słabszego promienia lasera ceramiczna powierzchnia zamyka się i utwardza, przez co kałamarzyki stajš się gładkie, a progi twardsze i bardziej odporne na zużycie.
Ograniczenie tworzenia się pršżków
Wielu drukarzy narzeka na tworzenie się pršżków, szczególnie przy stosowaniu wałków rastrowych o drobnych liniaturach. Na skutek działania małych czšstek brudu i innych obcych ciał w farbie, ăszlifujšcychÓ powierzchnię wałka przy styku z raklem, powstajš pršżki i zarysowania. Przy wysokim stopniu zanieczyszczenia mogš powstać takie uszkodzenia, które spowodujš lady na drukach.
Wałki grawerowane metodš YAG sš bardziej podatne na tworzenie się pršżków, gdyż progi między kałamarzykami sš miększe i podatniejsze na uszkodzenia. Jeżeli przy wałku wykonanym technologiš Ultra-Melt wystšpiš w czasie drukowania pršżki, to z reguły można maszynę zatrzymać i usunšć zanieczyszczenie, zanim wałek zostanie uszkodzony. Natomiast wałki grawerowane technologiš YAG sš z reguły już uszkodzone, gdy pokażš się pršżki.
Przenoszenie farby i czyszczenie
Metoda Ultra-Melt wygładza powierzchnię kałamarzyka, dzięki czemu powstaje wyższe napięcie powierzchniowe na całej szerokoci wałka. Poprawia to oddawanie farby, także przy postępujšcym zużyciu wałka.
Wysokie napięcie powierzchniowe nadaje wałkowi pewnego rodzaju właciwoć samoczyszczenia. Przy każdym obrocie wałka kałamarzyki sš prawie całkowicie opróżniane i napełniane nowš farbš. W przeciwieństwie do tego w wałkach z grawerowaniem YAG w kałamarzykach pozostaje ok. 10% farby. Może ona wniknšć w pory powierzchni kałamarzyków i tam zaschnšć, co tworzy zanieczyszczenie. Przy wałkach grawerowanych metodš Ultra-Melt okresy między kolejnym czyszczeniem sš dłuższe, a więc postoje maszyny krótsze.
Wyższa wytrzymałoć, niższe zużycie rakla
Technologia Ultra-Melt zwiększa także wytrzymałoć wałków, gdyż utwardzona warstwa na grzbietach progów może wynosić, w zależnoci od liniatury, do 4 mm. Inna zaleta utwardzonych i nieco poszerzonych progów polega na tym, że lepiej wytrzymujš one nacisk rakla lub noży raklowych w systemie rakla komorowego.
W zależnoci od liniatury rastra progi między kałamarzykami sš, dzięki systemowi Ultra-Melt, szersze o 1-2 mm. Powiększa się przez to powierzchnia styku z nożem raklowym, a więc wystarczy niższa siła docisku. Prowadzi to do mniejszego zużycia, czyli większej trwałoci wałka.
Na podstawie artykułu ăDoppelt gelasert hlt besserÓ z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 1/2002 opracował ZZ