Listwy raklowe odporne na zużycie przy druku białą farbą
13 gru 2019 12:48

Zastosowanie białej farby do zadruku opakowań jest nadal dużym wyzwaniem. Problem tkwi w tym, że białe farby charakteryzują się nie tylko wysoką ścieralnością, szczególnie przy zadruku aplowym, ale również wymagają aplikacji dużej ich ilości w celu osiągnięcia wymaganego krycia, uniknięcia problemów takich jak pinhole oraz jednorodnego położenia farby. Ponieważ biała farba jest ważnym elementem w wielu wzorach i rodzajach opakowań, parametry procesu drukowania i odpowiednie używane materiały, jak np. listwy raklowe, muszą być dopasowane do specjalnych warunków druku białą farbą. 

Podwyższona ścieralność białych farb

Wysoka ścieralność białych farb wywodzi się z twardych pigmentów – tlenków tytanu. Przy zastosowaniu tego rodzaju farb we wklęsłodruku osiąga się 85-procentowy stopień pokrycia. W przeciwieństwie do tego we fleksografii naniesienie dużej ilości farby do wytworzenia gładkiej, pełnej powierzchni farbowej – bez błędów jest dużym wyzwaniem.

W procesie tym bardzo często zależy nam na naniesieniu większych ilości farby przez zastosowanie wałka rastrowego o niskiej liniaturze, co w rezultacie prowadzi do jeszcze szybszego zużycia listwy raklowej.

W sektorze zadruku opakowań foliowych metodą fleksograficzną w dużej części stosuje się farby białe solwentowe. Mają one szczególne zastosowanie w szerokowstęgowych maszynach fleksograficznych drukujących z prędkościami od 400 do 600 m/min i wymagających większego docisku listew raklowych, co prowadzi do ich podwyższonej wibracji. Te szczególne warunki procesu drukowania w kombinacji z właściwościami ściernymi farb wymagają zastosowania grubszych listew raklowych, szczególnie w obszarze kontaktu listwy z ekstremalnie twardymi powłokami ceramicznymi wałków rastrowych.

 Redukcja przestojów maszyny

Prowadzone cykliczne techniczne przeglądy i konserwacje stają się stałą częścią planowania produkcyjnego w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości. Cykle te przewidują zwyczajowo od 1 do 2 przeglądów technicznych maszyny tygodniowo. 

Dotyczą one oczywiście również elementów systemów dozowania farb, w tym wymiany listew raklowych oraz czyszczenia uchwytów listew, pomp i węży. Potrafi to zająć czasem nawet do kilku godzin. Aby uniknąć nieplanowanych przestojów maszyn i przedwczesnej wymiany listew raklowych, szczególnie tych szybciej zużywających się – pracujących z białą farbą, istnieje potrzeba zastosowania listew o wyższej odporności na zużycie.

Imponująca wydajność produkcyjna

Z doświadczeń naszej firmy – Swedev oraz naszego dystrybutora w Polsce, firmy GRAW wynika, że w takich sytuacjach stosuje się kombinację rakli zgarniających SWED/CUT H9 – promieniowych o grubości 0,20-0,30 mm z raklami uszczelniającymi SWED/CUT MicroNox II o grubości 0,15-0,20 mm. Po zastosowaniu tej kombinacji w systemie komorowym z listwą zgarniającą i uszczelniającą jw. w ciągu tygodnia na maszynie fleksograficznej Uteco przy zadruku białą farbą osiągnięto wydajność 850 000 mb. Pozwoliło to zredukować czas przestojów maszyny i równocześnie wpłynęło na poprawę jakości druku. 

W innym przypadku – druku brązowych torebek papierowych na szerokowstęgowej maszynie W&H z prędkością 500-600 m/min przy zastosowaniu powyższej kombinacji listwy raklowej promieniowej SWED/CUT H9 o grubości 0,25 i listwy SWED/CUT MicroNox II o grubości 0,15 mm osiągnięto wydajność 1,7-2,7 mln mb wstęgi.

Na koniec jeszcze jeden przykład z USA, gdzie dwie tego samego typu listwy raklowe H9 35x0,25 mm jako zgarniająca i uszczelniająca pozwoliły osiągnąć wydajność 1,3 mln mb dla druku z prędkością 666 m/min.

Zastosowanie przy farbach UV

W druku etykiet do utwardzania wykorzystuje się głównie systemy UV, ponieważ dzięki ich właściwościom możliwe jest osiąganie powłok farbowych o wysokim połysku i dużym kryciu. W związku z tym, niezależnie od prędkości drukowania, stosuje się sztywne listwy raklowe grubości 0,25-0,30 mm. Ponadto farby UV z uwagi na ich ścieralność i wysoką lepkość wymagają listew odpornych na ścieranie z twardymi powleczeniami. Dodatkowo profil listwy powinien być dobrany odpowiednio do liniatury wałka rastrowego. Obserwuje się tendencję do stosowania przez drukarnie wąskowstęgowe listew o wydłużonej wytrzymałości. Wiąże się to nie tylko ze ścieralnością farb UV czy z bardzo częstym drukiem farbami białymi, ale również z możliwością wykorzystania listew powtórnie przy kolejnych zleceniach. Do mycia listew można wtedy skorzystać z automatycznych myjek do części maszyn. Z naszych doświadczeń wyraźnie wynika, że do farby białej coraz częściej stosowana jest zaokrąglona listwa SWED/CUT H9 o grubości 0,30. 

Wklęsłodruk na foliach opakowaniowych

Białe, solwentowe farby stosowane do druku giętkich materiałów opakowaniowych we wklęsłodruku wymagają często kombinacji listew raklowych lamelowych, odpornych na ścieranie i z utwardzonymi powłokami. Prezentowane zdjęcia pokazują powierzchnie stref kontaktu dwóch różnych typów listew raklowych z lamelą i ceramicznymi komponentami w powłoce listwy. Na fot. 1 została zaprezentowana listwa stalowa innego producenta, a na fot. 2 listwa SWED/CUT H9. 

Obie pracowały z farbami solwentowymi i są po takim samym przebiegu. Jak widać na zdjęciach, stal bazowa na fot. 1 jest widocznie zużyta, podczas gdy listwa SWED/CUT posiada nietkniętą powierzchnię i nieuszkodzoną powłokę.

Podsumowanie

Podane wyżej informacje i przykłady mają na celu pokazanie, w jaki sposób nieustanny rozwój i zmiany w procesach drukowania przynoszą nowe wyzwania oraz jak bardzo wcześniej stosowane rozwiązania wymagają ponownej analizy i przemyślenia. Przykładowo zmiana farby, cylindra rastrowego/wklęsłodrukowego, podłoża, prędkości drukowania, poziomu nakładu, a nawet wiek maszyny mogą postawić przed parametrami procesu drukowania nowe wymogi takie jak dobór i stosowanie odpowiedniego rakla. Ponowne przemyślenie oczywistych, jeszcze do niedawna, wyborów może być dobrą inwestycją, zaś drukarze powinni być otwarci na testy, aby z pomocą dostawców rakli wybrać najlepszą z możliwych listew raklowych i wykorzystać ją w celu osiągnięcia najwyższej możliwej wydajności przy najniższym możliwym całkowitym koszcie.

Zachęcamy szczególnie do analizy wydajności procesu w celu zmniejszenia ilości postojów, skrócenia ich czasów i dopasowania rozwiązań do siebie. Dobór listwy raklowej należy rozpatrywać również w odniesieniu do: komory raklowej – czasu zmiany listwy na maszynie, systemu obiegu farbowego – stabilności ciśnienia i przepływu w komorze oraz automatycznego systemu mycia, a nawet uszczelniaczy i ich trwałości. 

Firma GRAW jako dystrybutor firmy TRESU – producenta systemów obiegu farbowego i mycia oraz systemów komorowych – ma doświadczenie i rozwiązania w każdym z powyższych tematów. 

Dystrybucja w Polsce 

Od ponad 20 lat firma GRAW prowadzi dystrybucję w Polsce listew raklowych SWEDEV. Wiedza i doradztwo wraz z profesjonalnym serwisem w języku ojczystym pozwalają od wielu lat nie tylko rozwiązywać problemy w wielu drukarniach, ale również znacznie zwiększyć oszczędności klientów odpowiednio dobierając listwy raklowe do farb, rodzaju druku, długości zleceń czy metodyki przezbrojeń. 

Z ponad 25-letnim doświadczeniem we fleksografii specjaliści firmy GRAW udzielą pełnego wsparcia w doborze optymalnych listew raklowych pilnując, by mogły spełniać oczekiwania jakościowe zleceniodawców. Szeroki zakres ofertowy pozwala firmie GRAW Sp. z o.o. kompleksowo obsługiwać drukarnie w zakresie maszyn i urządzeń, komór raklowych, wałków i tulei rastrowych oraz drukowych, listew raklowych, chemii czy innych produktów i usług uzupełniających.

Opracowanie: Firma SWEDEV we współpracy z firmą GRAW