Magia książek w magicznym Krakowie 
15 wrz 2017 08:49

„Czytam i staję się wolny” – napisał w jednej ze swoich powieści portugalski pisarz Fernando Pessoa. Te słowa stały się hasłem przewodnim tegorocznych książkowych spotkań targowych w Krakowie (26-29 października). Wolność tę możemy mnożyć, udając się w podróż z bohaterami każdej branej do ręki książki. Możemy przeżywać zdarzenia, sytuacje, emocje, których być może nigdy nie doświadczymy we własnym życiu. Przy czytaniu książki nasza wyobraźnia jest niczym nieograniczona, wolna od scenografii, postaci aktorów odgrywających swoje role. 

Czytając stajemy się więc wielokrotnie wolni…

I właśnie po to drugie, trzecie i kolejne życie tłumnie do Krakowa przybywają miłośnicy czytania. Nikogo nie powinno to dziwić, gdyż z roku na rok atrakcji, konkursów, wystawców, autorów i książek na stoiskach przybywa. To sprawia, że Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stały się przedsięwzięciem kulturowym na międzynarodową skalę. Książkoholicy jak zawsze zawitają do stolicy Małopolski jesienią, a ta pora roku w szczególny sposób łączy się z Gościem Honorowym 21. edycji Targów. Podobno najlepsze w tym czasie kasztany są tylko na placu Pigalle… 

Francja to nie tylko Paryż z kultowym placem Pigalle i wieżą Eiffla, Marsylianka czy znakomite wina i sery, ale także wybitna i popularna na całym świecie literatura. Każdy miłośnik książek z pewnością zna publikacje klasyków literatury francuskiej: Antoine de Saint-Exupéry'ego, Aleksandra Dumasa, Marcela Prousta czy Victora Hugo. Kto w tym roku będzie reprezentował Francję na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie? Przekonamy się już niebawem. Dodatkowe atrakcje przygotowuje nie tylko Instytut Francuski w Polsce wraz z partnerami projektu, ale również wydawcy. Zaangażowane w promocję literatury francuskiej w Polsce instytucje i oficyny wydawnicze zaprezentują bogatą ofertę publikacji. Dzięki temu każdy zwiedzający znajdzie coś dla siebie i z pewnością nie wróci do domu z pustymi rękami. 

Od soboty 28 października na terenie Targów pojawi się specjalna Strefa Autorów, gdzie będzie można otrzymać autografy od niezwykle popularnych twórców oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wielbiciele komiksów również powinni być zadowoleni – dla nich po raz trzeci zostanie zorganizowany Salon Komiksu, gdzie powiększająca się z każdym rokiem liczba wydawnictw zaprezentuje swoją niezwykle barwną ofertę. 

Już znamy pierwsze nazwiska autorów, którzy pojawią się na tegorocznych Targach. Jesteście ciekawi? Swoją obecność potwierdzili m.in.: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Camilla Läckberg, Andrzej Maleszka, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Michał Rusinek, Éric-Emmanuel Schmitt.  

W tym roku czeka nas również niezwykły jubileusz. Będziemy świętować 20. edycję Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Celem programowym konkursu jest nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Zgodnie z założeniem Konkurs ma promować publikacje poważne i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się 

bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym, wnosząc jednakże istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Spośród zgłoszonych do Konkursu publikacji jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego wyłoni grono 10 nominowanych, którzy będą walczyć o pierwsze miejsce. Laureat otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie odbędzie się podczas uroczystej Gali, w pierwszy wieczór tegorocznych Targów.

Więcej informacji na www.ksiazka.krakow.pl

oraz na fanpage’u https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie/

Godziny otwarcia Targów w EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9):

– 26 października 2017 r. (czwartek) godz. 10:00-17:00

– 27-28 października 2017 r. (piątek, sobota) godz. 10:00-19:00

– 29 października 2017 r. (niedziela) godz. 10:00-17:00

Sprzedaż biletów: https://ekobilet.pl/targiwkrakowie

Opracowano na podstawie materiałów organizatora