Maszyny RMGT zdobywają rynek
18 cze 2019 10:06

RMGT 9, czyli maszynę produkcji Ryobi – Mitsubishi, drukującą w formacie A1+, można uznać za popularną obecnie w Polsce maszynę drukującą. Jej dystrybutor – firma Derya rozpoczęła przygodę z tym modelem sprzedając pierwsze dwie maszyny podczas targów drupa 2012: do drukarń Viper w Częstochowie oraz PB Media w Olsztynie. Obaj klienci w późniejszym czasie dokupili kolejne maszyny Ryobi tej serii. 

Do dnia dzisiejszego Derya zainstalowała w Polsce już 20 maszyn RMGT serii 9, w tym 6 ośmiozespołowych. Z ostatnich informacji wynika, że do końca roku 2019 zostaną zainstalowane jeszcze 3 maszyny tej serii, w tym jedna ośmiokolorowa.

Czemu zawdzięczają one swoją popularność? Maszyny RMGT serii 9 zaprojektowane są do błyskawicznych przezbrojeń tak, aby druk na nich był jak najbardziej opłacalny. Cztery elektroniczne registry pasujące, automatyczne wydruki odcisków wałków farbowych i wodnych, równoczesne procesowania podczas przezbrajania – nafarbianie w tym samym czasie, gdy maszyna się myje, zmiana płyt Direct Drive, dzięki której wszystkie płyty na maszynie są zmieniane w czasie 90 sekund – właśnie takie funkcje umożliwiają osiągnięcie najwyższej efektywności ekonomicznej druku, szczególnie w obecnych czasach krótkich nakładów, gdzie ważny jest każdy arkusz makulatury.

Oddajmy jednak głos użytkownikom 

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad poprawą efektywności procesu druku w naszej drukarni. Czas realizacji wykonywanych zleceń, pomimo posiadanych dotychczas 13 zespołów drukujących w różnych formatach, wciąż nie był zadowalający. Uwagę skupiłem właśnie na maszynie RMGT 920 i po jednym spotkaniu doszedłem do wniosku, że firma DERYA oferuje mi to, czego szukałem – mówi Janusz Skowroński, współwłaściciel drukarni Virgo w Radomiu, gdzie pracuje 4-kolorowa maszyna RMGT drukująca w technologii olejowej, wyposażona w wieżę lakierującą. – Bibuła, cienkie papiery offsetowe czy gruby karton do produkcji opakowań nie stanowią dla tej maszyny żadnego problemu. Szesnaście stron A4, które możemy ułożyć na jednym arkuszu, zdecydowanie podniosło wydajność. Bardzo krótki narząd nowej pracy, precyzyjne i stabilne nafarbienie istotnie obniżają ilość niezbędnej makulatury.

Od pierwszego dnia po oddaniu maszyny zasypaliśmy ją różnego rodzaju pracami i powiem szczerze, że jedynymi zaskoczonymi jakością i płynnością pracy jesteśmy chyba my, bo RMGT 920 nie jest zaskoczona niczym – dodaje żartobliwie nasz rozmówca. 

Maszynę chwalą także nabywcy jej wersji wyposażonej w technologię LED UV, uznając to za jedną z jej licznych zalet. Do takich zadowolonych użytkowników należy Greg Print z Gliwic, gdzie także zastanawiano się nad wymianą poprzedniej maszyny drukującej w formacie B2. Zestawienie produkcji za poprzednie lata pokazało większe zapotrzebowanie na format C1, jakim dysponuje maszyna RMGT 920. Przy okazji nowej inwestycji zaczęliśmy się też zastanawiać nad uatrakcyjnieniem naszej oferty produktowej. Z analizy rynku wynikało, że warto zainteresować się nowymi możliwościami utrwalania farb za pomocą lamp UV LED – przyznaje Jerzy Brudny, dyrektor zarządzający. 

Inwestycja w 4-kolorową maszynę RMGT 920-4-LED okazała się dobrą decyzją. Maszyna RMGT w procesie druku offsetowego na materiałach chłonnych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w porównaniu z dotychczasową, konwencjonalną technologią. Jej zastosowanie znacznie przyspiesza procesy postpress, skracając czas wykonania usługi. W druku na papierach offsetowych lub ozdobnych otwiera ona nowe możliwości zadruku pełnych powierzchni o intensywnym nasyceniu barw. Minimalizuje również ryzyko zarysowania lub odciągania farby w stosie. Praca na maszynie jest czysta, nie używa się zabezpieczeń w postaci pudrowania druków. 

Dzięki nowej maszynie nasza oferta została poszerzona o wiele nowych produktów, których do tej pory nie mogliśmy realizować. Przede wszystkim chodzi tu o druk na podłożach niechłonnych różnego typu takich jak: PP, PET, PVC, folie elektrostatyczne, folie samoprzylepne, papier syntetyczny, papier metalizowany. Także przy produkcji tradycyjnych wyrobów – naklejek, etykiet, opakowań, okładek, teczek, wizytówek – zastosowanie nowych materiałów wzbogaciło naszą ofertę co do różnorodności form i zastosowań oraz wydłużyło żywotność produktów.

Pięciokolorowa maszyna RMGT 920-5+CC-LED z wieżą lakierującą drukująca w technologii LED UV pracuje w firmie Edytor Drukarnia-Wydawnictwo z Dzierżoniowa. Zakup maszyny został podyktowany bieżącymi potrzebami, przewidywaniami odnośnie do trendów w poligrafii i poparty analizą rynku ze szczególnym naciskiem na potrzeby stałych odbiorców naszych usług i produktów – mówi Tomasz Ligięza, właściciel firmy. – Dodatkowo wzięliśmy pod uwagę energooszczędność.  W rezultacie tych analiz zakupiliśmy właśnie maszynę RMGT 9, drukującą w formacie A1 farbami utwardzanymi LED UV lub konwencjonalnymi i systemem suszenia IR. W związku z niejako podwójnym systemem druku maszyna jest bogato wyposażona, m.in. w: mieszacze farb, temperacje wałków, podniesione nakładanie i wykładanie umożliwiające załadunek oraz odbiór całej palety. Wszystko to sprawia, że jest ona bardzo uniwersalną konstrukcją umożliwiającą druk na cienkich podłożach z tworzyw sztucznych, druk opakowań z lakierem typu drip off, druk na podłożach metalizowanych i wiele innych.

Istotne dla nas jest to, że drukowanie farbami LED UV skraca znacząco proces produkcyjny dzięki temu, że farby utwardzane LED UV są prawie natychmiast suche po nałożeniu i utwardzeniu, a więc umożliwiają prawie natychmiast dalszą obróbkę. Maszyna w naszej firmie ma szerokie zastosowanie: od druku gazet, poprzez druk opakowań produktowych i etykiet, ale również, dzięki pełnemu formatowi, druk wydawnictw dziełowych.

Tomasz Ligięza nie kryje zadowolenia z faktu, że postawił na markę RMGT. Pomimo krótkiego czasu użytkowania maszyny w naszej firmie możemy powiedzieć, że energooszczędność, uniwersalność i niskie koszty eksploatacji, uzyskane chociażby przez bardzo efektywny rozmiar matryc drukarskich, są najbardziej widocznymi cechami, które zaskoczyły nas pozytywnie. Cały czas odkrywamy zalety i przewagi nowej technologii i znajdujemy dla niej nowe zastosowania, m.in. w celu ulepszania naszych produktów i usług oraz ich dywersyfikacji. Doceniają to nie tylko nasi klienci, ale i pracownicy, ponieważ maszyna jest przyjazna w eksploatacji i posiada wiele ciekawych rozwiązań, np.: odłączany napęd nieużywanych zespołów farbowych, odłączanie napędu wieży lakierującej, co umożliwia narząd (wymianę gumy) pod następną pracę w trakcie pracy maszyny i wiele innych użytecznych opcji – podkreśla.

Nie brak też życzliwych słów pod adresem dostawcy maszyn. 

Jeśli chodzi o samego dostawcę maszyny, czyli firmę DERYA, to jak dotychczas – pełen profesjonalizm – przyznaje Janusz Skowroński. 

– Współpracujemy od kilkunastu lat z racji zakupu kilku maszyn introligatorskich. Od chwili podpisania kontraktu na RMGT zostaliśmy otoczeni opieką i zyskaliśmy pełne wsparcie: koordynacja projektu, profesjonalny rozładunek, montaż i uruchomienie przez przesympatyczne ekipy; bardzo skrupulatne i rzeczowe szkolenie przez Pana Grzegorza, instruktora druku – i ta dbałość o detale...

Maszyna RMGT 920, zgodnie ze wszystkimi zaletami przedstawionymi przez dyrektora Piotra Gabrylewicza z firmy DERYA, jak najbardziej spełnia nasze oczekiwania. 

W warszawskiej drukarni MuruGumbel od blisko dwóch lat drukuje 5-kolorowa maszyna RMGT 920-5+ CC, z technologią olejową i wieżą lakierującą, wyposażona w system automatycznej kontroli barwy in-line. Obecnie właściciel drukarni Paweł Gmitruk podjął decyzję o zakupie maszyny w formacie B1 tego samego producenta: sześciozespołowej RMGT 1050 skonfigurowanej do produkcji kartonaży. Trudno o wyraźniejszy sygnał, że poprzednia inwestycja doskonale się sprawdziła.

Instalacja zaplanowana jest na październik br. W lutym 2020 roku Derya i MuruGumbel wspólnie zorganizują dni otwarte, podczas których zostaną zaprezentowane możliwości pierwszego w Polsce, najnowszego modelu RMGT 1050 LX. Patronat medialny nad tym wydarzeniem obejmie m.in. Poligrafika. Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w tym pokazie, prosimy o przesłanie informacji na adres e-mail derya@derya.com.pl lub poprzez facebook fanpage Ryobi – Pasja Drukowania. Na tym profilu na bieżąco publikowane są reportaże z instalacji maszyn RMGT i innych ciekawych wydarzeń na polskim rynku poligraficznym.

Opracowanie: IZ