Mouvent obiecuje rewolucję
14 lip 2017 12:15

6 lipca br. w Wetzikon (Szwajcaria) firmy Bobst oraz Radex (start-up należący do osób z dużym doświadczeniem w zakresie inkjetowego druku na żądanie) ogłosiły joint venture o nazwie Mouvent, które stanie się centrum kompetencji Bobst Group w zakresie druku cyfrowego oraz dostawcą rozwiązań dla rynków m.in. tekstylnego, etykietowego i opakowaniowego. Mouvent, zatrudniający obecnie 80 osób w 5 lokalizacjach w Szwajcarii, ma się specjalizować w opracowywaniu i dostarczaniu „przyszłości druku cyfrowego”. 

Firma Radex powstała w 2013 roku – jej założycielami były osoby związane z firmą Graph-Tech AG, która rok wcześniej została przejęta przez firmę Domino. Jej celem było opracowanie technologii inkjetowej DoD, która mogłaby być wykorzystywana na każdym rynku i na każdym podłożu. W czerwcu 2017 roku firmy Radex i Bobst podjęły decyzję o współpracy na zasadzie joint venture i powołały do życia spółkę Mouvent, wchodzącą w skład Bobst Group, do której należy 50,1 proc. udziałów. Do Radex oraz kluczowych osób pracujących nad konstrukcją maszyn i opracowywaniem atramentów należy pozostałe 49,9 proc. udziałów. 

Naprawdę wierzymy, że to przełomowy moment dla przyszłości druku cyfrowego, niezależnie od rynku, do którego jest kierowany – powiedział Jean-Pascal Bobst, CEO Bobst Group SA. – Aktualne trendy branży, takie jak digitalizacja, spadek nakładów, coraz krótszy czas realizacji zleceń, wersjonizacja, personalizacja i serie okazjonalne oraz coraz większa waga przykładana do kosztów i ekologii kreują coraz większe zapotrzebowanie na przystępne cenowo maszyny drukujące w technologii cyfrowej z wysoką jakością. Poprzez Mouvent chcemy dokonać przełomu w tym obszarze, dostarczając rynkowi to, czego najbardziej potrzebuje – niezawodnego, przemysłowego druku cyfrowego na różnorodnych podłożach w konkurencyjnej cenie.

Autor, nie integrator

Mouvent AG oferuje w pełni zintegrowane, kompletne rozwiązanie oparte na Mouvent Cluster, czyli innowacyjnej technologii jednoprzebiegowego i wieloprzebiegowego drukowania inkjetowego, wykorzystującej głowice drukujące Samba firmy Fujifilm. Tym samym Bobst nie będzie już kontynuował współpracy z firmą Kodak w zakresie technologii Prosper. Jak powiedział Jean-Pascal Bobst, firma Bobst nie chce być już integratorem rozwiązań poszczególnych producentów, tylko autorem innowacyjnych rozwiązań do druku cyfrowego: Oferując jedynie integrację dostępnych już na rynku technologii trudno osiągnąć wystarczająco atrakcyjny zwrot z inwestycji dla klienta. W tym celu powołaliśmy do życia nową firmę, skupiającą najlepszych ekspertów w danej dziedzinie, będącą połączeniem siły i ducha innowa-cji. Mouvent AG jest również autorem oprogramowania do sterowania pracą maszyn oraz producentem atramentów i powłok dla różnych podłoży drukowych. Będzie także oferować kompletne usługi serwisowe. 

Wszechmogące klastry

Podstawą technologii opracowanej przez Mouvent jest specjalna głowica zwana klastrem (Mouvent Cluster), oparta na głowicy Samba firmy Fujifilm, mogąca zadrukowywać szerokie spektrum podłoży – tekstylnych, etykietowych, tekturę falistą, laminaty i folie do opakowań giętkich itd. Każdy klaster składa się z 4 segmentów: elektronicznego, odpowiedzialnego za podawanie atramentu, mechanicznego oraz drukującego, który z kolei składa się z 4 głowic Samba, czyli 8192 dysz. Każdy kolor posiada dedykowany klaster. Jeden klaster może drukować na szerokości 170 mm, zaś trzy – 517 mm. Maksymalna szerokość zadruku określona jest na razie na 3290 mm. 

W 4-kolorowym druku jednoprzebiegowym (single-pass) podłoże przesuwane jest pod 4 klastrami, które pozostają nieruchome. W druku wieloprzebiegowym (multi-pass) klastry przesuwają się po szerokości podłoża. W obu przypadkach możliwa jest konfiguracja do 8 kolorów. Klastry charakteryzują się „bionicznym designem” i powstają przy wykorzystaniu technologii druku 3D. Oferują niski koszt integracji (taki klaster może być zainstalowany na dowolnej maszynie produkcyjnej), wysoką prędkość drukowania do 100 m/min w rozdzielczości 1200x1200 dpi (a optyczną nawet 2000 dpi), charakteryzują się niską wagą poniżej 2 kg oraz kompaktowym rozmiarem. Jest to więc naprawdę uniwersalna i skalowalna konstrukcja. Klastry Mouvent są sercem naszych maszyn, gwarantując bardzo wysoką jakość druku, niespotykaną wcześniej elastyczność i możliwości rozbudowy – zapewnia Piero Pierantozzi, współzałożyciel Mouvent AG. – Prostota jest filozofią naszej inżynierii.

Na początek tekstylia i etykiety

Pierwszą maszyną Mouvent, której premiera miała miejsce 6 lipca br., jest system do druku na tekstyliach TX801 o szerokości 180 cm, wysoko produktywne rozwiązanie drukujące z rozdzielczością 1200x1200 dpi w 8 kolorach i z trójstopniową skalą szarości. Dostępne będzie w 3 wersjach: Textile Pro, oferującej prędkość drukowania do 200 m2/h, Textile Extra – 800 m2/h oraz Textile Ultra – 6000 m2/h. System może drukować 4 rodzajami atramentów, w tym pigmentowymi i sublimacyjnymi, w konfiguracji 8-kolorowej dla rozszerzonego gamutu barwnego.

Pierwsze rozwiązanie do produkcji etykiet Mouvent LB 701 zostanie zaprezentowane na targach Labelexpo Europe 2017. Firma obiecuje nowy standard w inkjetowym druku etykiet, jeśli chodzi o jakość, cenę atramentu, wytrzymałość głowic drukujących, jakość i wydajność maszyn. Maszyna drukuje z prędkością 100 m/min w maksymalnie 6 kolorach plus białym i przeznaczona jest do produkcji do 1,8 mln m2 podłoży rocznie. Szerokość roli to 170 mm, rozdzielczość 1200x1200 dpi. System LB 702 ma możliwość zadruku materiału do szerokości 340 mm, a jego roczna produktywność rośnie do 3,8 mln m2. Oba urządzenia mogą drukować zarówno atramentami wod-nymi, jak i UV. Maszyny Mouvent są najmniejszymi urządzeniami na rynku druku cyfrowego. Dzięki kompaktowej konstrukcji maszyna zajmuje niewielką powierzchnię w zakładzie produkcyjnym, jej zaletami są także proste wprowadzanie modyfikacji przy zmianie zadania, łatwa instalacja i niskie koszty eksploatacji.

W przyszłym roku możemy spodziewać się systemu do produkcji opakowań składanych i z tektury falistej.  AN