Możliwości bez końca
3 lut 2017 13:52

Doroczna konferencja EFI Connect była miejscem światowych premier wielkoformatowych rozwiązań amerykańskiego koncernu – najszerszej w ofercie firmy maszyny do drukowania oznakowań miękkich oraz rolowego systemu wykorzystującego technologię UV LED. 

Maksymalizacja parametrów

Nowa platforma rolowych systemów drukujących EFI Vutek 5r (o szerokości 5 m) i EFI Vutek 3r (o szerokości 3 m) to zdaniem amerykańskiego koncernu najbardziej zaawansowane maszyny na rynku graficznym wykorzystujące technologię utrwalania UV LED. Drukują z prędkością 450 m2/h i rozdzielczością 1200 dpi, maksymalizując kluczowe dla drukarek wielkoformatowych parametry takie jak jakość, wydajność i produktywność. Seria EFI Vutek 5r/3r wykorzystuje technologię EFI UltraDrop, która łączy najmniejszą pojemność kropli atramentu dostępną w tej klasie urządzeń (7 pikolitrów) z wysoką jakością obrazu i niezrównaną prędkością drukowania. Dzięki możliwości nakładania na podłoże tak małych kropli atramentu i równoczesnego korzystania z czterostopniowej skali szarości oraz dwóch poziomów gęstości atramentu uzyskiwana jest wyjątkowo wysoka rozdzielczość obrazu. Technologia UltraDrop zapewnia gładkie przejścia tonalne i wyraźny tekst już przy wielkości 4 punktów. Dzięki połączeniu technologii LED i UltraDrop nowe systemy rolowe EFI Vutek gwarantują nie tylko najwyższą jakość i produktywność, ale także niższy koszt eksploatacji.

15Przypomnijmy, że zastosowanie „zimnej” technologii utrwalania UV LED umożliwia druk na znacznie szerszej gamie podłoży niż w przypadku technologii UV, także tych wrażliwych na wysokie temperatury. W praktyce oznacza to, że można drukować na tańszych, cieńszych podłożach o grubości już od 0,79 mm, co daje tej drukarce istotną przewagę konkurencyjną. Oceny energetyczne przeprowadzone przez Instytut Fogra potwierdziły, że wielkoformatowe systemy drukujące EFI Vutek z utrwalaniem LED pozwalają na redukcję zużycia energii aż do 82 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi lampami rtęciowymi. Nawet w trybie gotowości do drukowania drukarki z zimnym utrwalaniem oszczędzają do 77 proc. energii elektrycznej, przede wszystkim dzięki temu, że lampy LED są wyłączone, kiedy maszyna nie pracuje, podczas gdy konwencjonalne rtęciowe wciąż zużywają energię podczas zmiany pracy. Kalkulacje przeprowadzone w ramach Fogra Energy Efficiency Project (Projekt Efektywności Energetycznej Fogry) wykazały, że użytkownicy technologii LED mogą zaoszczędzić do 16 tys. EUR rocznie na kosztach energii elektrycznej, co jest istotną pozycją przy wycenie prac zarówno na sztywnych, jak i giętkich podłożach. 

Jednym z pierwszych użytkowników EFI Vutek 3r jest izraelska drukarnia Rishon LeZion, która ostatnio zastąpiła dwie 2-metrowe drukarki solwentowe i jedną sublimacyjną nowym systemem rolowym amerykańskiego koncernu. Dzięki tej inwestycji czas realizacji zleceń skrócił się z 2-3 dni do jednego dnia – cieszy się Rami Cohen, dyrektor generalny Rishon LeZion. – EFI Vutek 3r jest bardziej produktywny niż wcześniej wykorzystywane przez nas systemy łącznie. Dodatkowo nie musimy już ręcznie przenosić zadrukowanych ról do dalszej obróbki; teraz cięcie odbywa się równolegle z drukiem, w jednym przebiegu.

Oznakowania miękkie w super-szerokości

Zdaniem producentów systemów wielkoformatowych oznakowania miękkie mają przed sobą świetlaną przyszłość. Aby wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom rynku soft signage, firma EFI uzupełniła swoje portfolio o nową, super-szeroką maszynę EFI Vutek FabriVu 520 o szerokości 5,2 m. To najszersze rozwiązanie w ofercie producenta, pozwalające użytkownikom na udział w lukratywnym rynku zadrukowywania murali, kurtyn teatralnych i innych aplikacji tzw. bez końca. Prędkość urządzenia to 446 m2/h przy rozdzielczości do 2400 dpi. EFI Vutek FabriVu 520 zadrukowuje tkaniny bez-pośrednio lub metodą transferową przy szybkiej zmianie trybu i wykorzystaniu tego samego zestawu atramentów. Opatentowany system odzyskiwania atramentu redukuje jego straty do 95 proc. w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Firma Image Options z Kalifornii, specjalizująca się w komunikacji marketingowej, jest jednym z pierwszych użytkowników systemu EFI Vutek FabriVu 520. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w system EFI Vutek FabriVU 340 i widząc jego potencjał oraz zapotrzebowanie rynku szybko doposażyliśmy się w system FabriVU 540 – mówi Tim Bennett, CEO Image Options. – Technologia ta pozwala nam na wejście w nowe obszary działalności z największą szerokością i najwyższą wydajnością dostępną obecnie na rynku. Nowa maszyna o szerokości 5,2 m pozwala nam na produkcję w wysokiej jakości grafik bez końca, które coraz częściej stosowane są w nowoczesnych systemach wystawienniczych.

Obie innowacje firmy EFI wykorzystują najnowszą wersję EFI Fiery proServer DFE, który pozwala na najszybsze na rynku operacje RIP, wierne odwzorowanie kolorów i efektywne zarządzanie produkcją.  AN

error: Kopiowanie zabronione!
cript>