Na czele cyfrowej transformacji 
20 wrz 2019 11:51

W dniach 10-11 września br. w belgijskiej siedzibie firmy EFI miały miejsce dni otwarte dla wyselekcjonowanej grupy ok. 150 klientów i przedstawicieli prasy branżowej, w czasie których zaprezentowana została najnowsza, wielkoformatowa drukarka hybrydowa EFI VUTEk 32h. Zdaniem producenta jest to najbardziej elastyczne rozwiązanie w branży, oferujące niezrównane możliwości produkcyjne w segmencie maszyn z przedziału cenowego 200-300 tys. USD. 

Amerykański koncern konsekwentnie realizuje strategię „Leading digital transformation”, czyli „Stojąc na czele cyfrowej transformacji”. Choć branża druku wielkoformatowego w zastosowaniach sign&display opiera się przede wszystkim na technologiach cyfrowych i jest postrzegana jako rynek dojrzały, to dostawcy technologii nieustannie muszą dostosowywać portfolio rozwiązań do zmieniających się trendów. Wśród aktualnych wyróżnić można konieczność zwiększenia przychodów, poprawy rentowności i zyskania większego udziału w rynku, co można uzyskać m.in. dzięki zmianie profilu produkcji na aplikacje o wysokiej wartości dodanej. Trendy te znajdują odzwierciedlenie w perspektywie zaprezentowanej przez Messe Düsseldorf. Według organizatora targów drupa w najbliższym czasie rynek kształtować będą m.in. specjalizacja, automatyzacja, zrównoważony rozwój, Przemysł 4.0, big data oraz demografia. Ken Hanulec, wiceprezes ds. marketingu, odpowiedzialny za technologię inkjetową w firmie EFI wyróżnił kilka obszarów w druku wielkoformatowym, charakteryzujących się wysokim potencjałem wzrostu. Należą do nich druk przemysłowy i funkcjonalny, druk na tekstyliach, opakowania, w tym aktywne i inteligentne, dekorowanie oraz aplikacje pozwalające na zaangażowanie większej ilości zmysłów niż tylko wzrok. Jako region, w którym wzrost w obszarze sign&display jest wciąż wysoki, Ken Hanulec wymienił m.in. Europę Wschodnią. 

Wszechstronność i elastyczność

Zorganizowane w dniach 10-11 września br. w siedzibie EFI w Zaventem pod Brukselą dni otwarte były okazją do pierwszej publicznej prezentacji nowej drukarki hybrydowej EFI VUTEk 32h. Jest to model z segmentu entry-level, charakteryzujący się przemysłową konstrukcją, który został zapro- jektowany z myślą o jak najlepszym dostępie do wszystkich części maszyny w celu dokonania ustawień, przeglądów i napraw. System cechują wysoka stabilność i produktywność, duża ekonomika pracy, wysoka jakość druku, wszechstronność oraz przyjazność środowisku dzięki wykorzystaniu technologii utrwalania UV LED. Zdaniem producenta jest to najbardziej elastyczne rozwiązanie w branży, oferujące szerokie możliwości produkcyjne w tym przedziale cenowym (200-300 tys. USD). Posiada możliwość drukowania w trybie 4- lub 8-kolorowym oraz atramentem białym, także wielowarstwowo, z rozdzielczością 600 i 1000 dpi. Technologia UltraDrop pozwala na drukowanie w skali szarości z kroplą 7 pL. W trybie druku ciągłego płaskiego maszyna osiąga wydajność do 60 płyt/h, zaś w druku rolowym do 223 m2/h. Druk w wysokiej jakości spowalnia pracę urządzenia do 22 płyt/h/84 m2/h. Możliwe jest zadrukowywanie podłoży sztywnych i giętkich o szerokości do 315 mm oraz grubości do 50,8 mm. Wysoką jakość nadruku wspierają systemy takie jak IGUS, zapewniający wyższą stabilność transportowanego podłoża, solidna, o 50 proc. grubsza niż w poprzednich modelach rama maszyny, której integralną częścią jest stół. 27-calowy monitor to dodatkowa wygoda dla operatora, który bez przewijania ma podgląd większej części funkcjonalności systemu. Nowością jest również gotowość do pracy w systemie EFI IQ, opartego na chmurze rozwiązania oferującego takie funkcje jak zarządzanie barwą, śledzenie, zarządzanie przepływem prac i synchronizacja, inteligentne analizy, zarządzanie zakupami atramentów czy diagnostyka prewencyjna. Nowe profile EFI Ink Saving dla druku 4- i 8-kolorowego dostępne online pozwalają na oszczędności atramentu nawet do 43 proc. bez zauważalnego spadku jakości nadruku czy nasycenia kolorów. 

100 instalacji serii VUTEk h

EFI VUTEk 32h stanowi ekonomiczne uzupełnienie serii maszyn VUTEk h3/h5, która została zaprojektowana od podstaw w celu ustalenia nowych standardów wydajności i rentowności. Doczekały się one już 100 instalacji na całym świecie oraz zostały wyróżnione prestiżową nagrodą branżową „Printer of the Year 2018” (Drukarka Roku 2018), przyznaną przez organizację SGIA. Drukarki VUTEk h o szerokości 3,2 metra są wyposażone w osiem kolorów plus biały oraz technologię UltraDrop, zapewniającą wyjątkowo płynne przejścia tonalne. Seria jest dostępna w dwóch modelach: VUTEk h5 osiąga maksymalną prędkość 109 płyt na godzinę oraz VUTEk h3, który drukuje do 74 płyt na godzinę i który można rozbudować do modelu h5. Oba systemy zapewniają wyjątkową produkcyjność dzięki technologii X4, która daje użytkownikom możliwość szybkiego i automatycznego wykorzystania ośmiu kanałów atramentu w konfiguracji CMYK x 2. Dzisiejsza technologia głowic drukujących i dokładność podawania kropli atramentu są na tak wysokim poziomie zaawansowania, że duża część naszych klientów może przejść na druk 4 kolorami w technologii X4 i odejść od jasnego cyanu i jasnej magenty – uważa Ken Hanulec. – Oznacza to znacznie niższe koszty produkcyjne i znacznie wyższą produktywność. W przeszłości druk czterokolorowy sprawdzał się jedynie w przypadku prac do oglądania z dużych odległości, dziś – również w aplikacjach POP/POS, bez kompromisu w kwestii jakości. 

Większe możliwości zastosowania w konkurencyjnej cenie

We wrześniu br. komercyjnej dostępności doczekał się prezentowany na Fespa Global Print Expo jako prototyp model EFI Pro 30f, który był kolejnym bohaterem dni otwartych w Zaventem. W odpowiedzi na oczekiwania rynku ta nowa, płaska drukarka została zaprojektowana ze stołem o wymiarach 3,05x2,05 m i jest pierwszą drukarką EFI, która umożliwia użytkownikom drukowanie na nośnikach o grubości do 10 cm. Zapewnia ona drukarniom komercyjnym i internetowym większe możliwości zastosowania dzięki ośmiu kolorom oraz czterem kanałom druku białego i wielowarstwowego. 

Jest to w pewnym sensie unikalny model w naszej ofercie, idealnie dopasowany do oczekiwań rynku europejskiego – mówi Ken Hanulec. – Dzięki podwójnej konfiguracji CMYK oraz czterem kanałom druku białym atramentem osiągamy niezwykłą produktywność, prędkość oraz jakość wydruków, a także doskonałe krycie i saturację koloru białego. Drukarka obsługuje media o grubości do 10 cm, co jest dla nas zmianą strategiczną, pozwalającą na wykorzystanie systemu w aplikacjach niszowych jak drewno, płyty cementowe, szklane, kamień itp.

Drukarka jest również wyposażona w technologię EFI UltraDrop ze zmienną skalą szarości obrazu w skali 7-21 pikolitrów, co zapewnia precyzyjne rozmieszczenie punktów, lepsze gradienty kolorów i bardziej płynne przejścia tonalne. 

EFI Pro 30f charakteryzują przemysłowa konstrukcja, precyzja i niezawodność dzięki zastosowaniu napędu liniowego zamiast paska zębatego, regulowanej płaskości stołu +/- 50 mikronów, większej ilości komór próżniowych, które przekładają się na większą kontrolę i mniejszy pobór mocy. Inną wyróżniającą cechą Pro 30f jest – zdaniem producenta najlepszy w swojej klasie – biały atrament oraz druk wielowarstwowy, który pozwala użytkownikom m.in. na:

– drukowanie na podłożach innych niż białe, w tym na nośnikach przezroczystych i kolorowych, jak również na nośnikach specjalnych takich jak drewno, metal czy szkło;

– produkcję podświetlanych wydruków i aplikacji dwustronnych;

– drukowanie punktowe kolorem białym, zwiększające nasycenie barw;

– podawanie białego atramentu we wszystkich rozmiarach kropli w skali szarości. 

Najnowszy członek rodziny maszyn hybrydowych VUTEk 32h w tym miesiącu został zainstalowany w dwóch amerykańskich firmach i – podobnie jak Pro 30f – jest już dostępny komercyjnie.  AN