Na kłopoty… ŁAPIŃSKI
17 lis 2017 13:19

Właśnie mija 2,5 roku od założenia firmy ŁAPIŃSKI. To dobry moment na podsumowanie dotychczasowej działalności. Chciałbym podzielić się z Państwem pierwszymi wnioskami, zaprezentować aktualną ofertę mojej firmy i opowiedzieć o biznesowych planach na przyszłość.

Minione 30 miesięcy było wypełnionych intensywną i ciężką pracą. Podjąłem się trudnego zadania utworzenia niezależnej firmy handlowo-doradczo-szkoleniowej, która specjalizuje się we wszystkim, co dotyczy uszlachetniania powierzchni w technologii złocenia na gorąco. Nim rozpocząłem własną działalność, nie było na polskim rynku żadnego przedsiębiorstwa o podobnym profilu i nie miałem pewności, czy będzie zapotrzebowanie na tego typu usługi, choć głęboko w to wierzyłem. Teraz, po upływie dwóch i pół roku, mogę stwierdzić, że moje obawy były nieuzasadnione. Firma dynamicznie rozwija się we wszystkich kierunkach, oferując klientom coraz szerszy wachlarz produktów i usług. Wzbogacenie oferty ŁAPIŃSKI było możliwe między innymi dzięki nawiązaniu współpracy z większością liczących się na rynku polskim i światowym dostawców maszyn, folii oraz narzędzi. Korzystają na tym nasi wspólni klienci, jakimi są polskie drukarnie i firmy usługowo oferujące uszlachetnianie w technologii złocenia na gorąco.

Obecnie na portfolio firmy ŁAPIŃSKI składają się:

– Profesjonalne maszyny do złocenia i sztancowania

– Szkolenia teoretyczne i praktyczne na różnych poziomach zaawansowania z technologii hot-stampingu 

– Szkolenia sprzedażowe uwzględniające specyfikę branży poligraficznej

– Serwis i doradztwo z dziedziny hot-stampingu

– Matryce mosiężne grawerowane cyfrowo i patryce dla szczególnie wymagających klientów

– Sprzedaż kalibrowanych materiałów pomocniczych typu płyty epoksydowe, Pertinax, Preszpan (i wiele innych) do technologii hot-stampingu

– Audyt procesu hot-stampingu

Maszyny do hot-stampingu

Podczas targów DRUPA 2016 rozpoczęliśmy współpracę z dwiema znanymi i cenionymi na świecie firmami: niemiecką spm Steuer oraz amerykańską Brandtjen & Kluge.

SPM STEUER, której jesteśmy wyłącznym przedstawicielem w Polsce, produkuje maszyny cylindryczne do złocenia na gorąco nowej generacji. Nie mają one sobie równych na rynku i zostały już docenione, szczególnie w najlepszych drukarniach zachodniej Europy. Cylindry firmy SPM STEUER charakteryzuje wiele nowatorskich rozwiązań będących efektem jej długoletniego doświadczenia w produkcji tego typu urządzeń.

KLUGE od blisko 100 lat (!) produkuje maszyny, w tym tygle do złocenia i sztancowania z automatycznym podawaniem. Maszyny te, ze względu na ich trwałość, niezawodność, siłę docisku, dokładność i powtarzalność pasowania, są uznawane za klasykę w swoim gatunku. Maszyna KLUGE to doskonała propozycja dla drukarń cyfrowych, producentów materiałów reklamowych, kart okolicznościowych i zaproszeń.

Szkolenia z technologii hot-stampingu

Wiedza, kultura organizacyjna i umiejętności pracowników to istotne czynniki w procesie produkcyjnym. Mógłbym przytoczyć wiele przykładów obrazujących, jak ogromne straty ponoszą te drukarnie, które nie doceniają konieczności ciągłego podnoszenia umiejętności swoich pracowników. Poprzestanę jednak na zacytowaniu klasyka: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. To prawda: każdy, kto ma ambicję być liderem w swojej branży na rynku, powinien dbać o własny rozwój i rozwój swojej kadry pracowniczej. 

Dodatkowym bodźcem do inwestowania w szkolenia jest obecna sytuacja na rynku pracy. Z informacji, jakie zebrałem podczas wizyt u klientów wynika, że wiele drukarń cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników, szczególnie znających się na 

uszlachetnianiu w technologii złocenia na gorąco. Technika poligraficzne oraz szkoły branżowe kształcące w zawodach typowo poligraficznych nie przygotowują specjalistów w technologii hot-stampingu. 

ŁAPIŃSKI krok po kroku wypełnia tę lukę. Do dziś certyfikaty ukończenia naszych szkoleń otrzymało już prawie 60 osób. 

Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, z początkiem nowego, 2018 roku planujemy zintensyfikować działania, rozpoczynając cykl szkoleń w ramach AKADEMII HOT-STAMPINGU (nazwą przedsięwzięcia nawiązujemy do serii naszych artykułów publikowanych na łamach Poligrafiki od lipca 2015 roku do lutego 2016, pod wspólnym tytułem: „AKADEMIA HOT-STAMPINGU”). Ofertę kierujemy zarówno do początkujących, jak i chcących pogłębić swoją wiedzę z tej me-tody uszlachetniania druku. Startujemy w Warszawie, 5 stycznia. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszą firmą (uwaga: liczba miejsc ograniczona!). 

Szkolenia sprzedażowe

Firmy zaciekle rywalizują między sobą o zdobycie każdego klienta lub wręcz pojedynczego zamówienia. Często dysponują podobną technologią i parkiem maszynowym, dlatego też szansą na zdobycie lepszej pozycji na rynku jest ustawiczne szkolenie pracowników w obsłudze klienta oraz poprawa ich umiejętności sprzedażowych. Oferujemy szkolenia na ten temat, które (co nas wyróżnia na tle innych firm szkoleniowych) dodatkowo uwzględniają specyfikę branży poligraficznej.

Serwis i doradztwo

Pomagamy klientom w realizacji trudnych projektów wykonywanych w technologii hot-stampingu. O pomoc zwracają się do nas nie tylko firmy z branży poligraficznej, lecz również stosujące tę technologię do dekoracji elementów z tworzyw sztucznych, wykorzystywanych w produkcji sprzętu AGD, a także działające w przemyśle motoryzacyjnym czy kosmetycznym. Pomagamy również firmom w poszukiwaniach partnerów biznesowych, tj.: 

– drukarniom rozglądającym się za rzetelnym podwykonawcą (niebędącym ich konkurencją), który byłby gotowy wesprzeć je w realizacji projektów w technologii hot-stampingu; 

– firmom poszukującym producenta maszyny do złocenia na gorąco, która ma spełnić niestandardowe wymagania;

– drukarniom, które chcą odsprzedać używane maszyny poligraficzne (nie tylko do hot-stampingu) – szukamy dla nich nabywcy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Matryce mosiężne dla wymagających klientów

Na rynku jest wiele firm dostarczających matryce mosiężne dobrej jakości, jednak rzadko która, prócz samych narzędzi, zapewnia swoim klientom doradztwo i serwis. Nasza firma przywiązuje wagę także do tego etapu realizacji projektu. Klienci zwracają się do nas o poradę w przypadku trudnych czy wręcz „ryzykownych” prac. 

Pochylamy się nad całym tematem i analizujemy podłoże, maszynę, rekomendujemy odpowiednią folię i parametry tłoczenia, na koniec dobieramy właściwe oprzyrządowanie. Wykorzystujemy do tego własne doświadczenie oraz wsparcie i wiedzę naszego partnera należącego do światowej czołówki producentów narzędzi. W efekcie dostarczamy matryce spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. 

W ten sposób kompleksowo rozwiązujemy problemy, z którymi do nas przychodzą.

Sprzedaż materiałów pomocniczych

Kalibrowane materiały pomocnicze do hot-stampingu to znakomite uzupełnienie naszej oferty. Proponowane przez nas artykuły są z powodzeniem stosowane przez drukarnie na całym świecie i odpowiadają wymogom procesu złocenia na gorąco. Płyty epoksydowe, Pertinax, Preszpan, Gummituch, taśmy klejące do matryc i patryc, bibułki do wyklejania „piramidki” czy zamki do mocowania matryc – wszystko to i wiele innych akcesoriów do hot-stampingu można zamówić w naszej firmie.

Usługa audytu/przeglądu procesu hot-stampingu

Pomysł na tę usługę zrodził się z potrzeb naszych klientów, którzy zwracali się do nas z prośbami o ocenę, czy proces hot-stampingu w ich firmie przebiega prawidłowo.

W ramach usługi audytu hot-stampingu analizujemy wszystko, co wpływa na jakość i wydajność tego procesu w danej firmie. W raporcie, jaki sporządzamy po przeglądzie, zwracamy szczególną uwagę na miejsca, które naszym zdaniem wymagają poprawy. W ten sposób osoba zarządzająca przedsiębiorstwem otrzymuje informację, co należy zrobić, by proces hot-stampingu w jej firmie przebiegał według najlepszych standardów. Często lekarstwem na jego „uzdrowienie” jest ukierunkowane, specjalistyczne szkolenie dla załogi, sugestia naprawy maszyny lub inwestycja w niezbędny sprzęt czy narzędzia.

Plany firmy ŁAPIŃSKI na najbliższą przyszłość

Chcielibyśmy nadal dynamicznie rozwijać się we wszystkich założonych kierunkach. Jak już wspominałem, wkrótce uruchamiamy AKADEMIĘ HOT-STAMPINGU. To niemałe przedsięwzięcie, odpowiadające na zapotrzebowanie rynku. Wiążemy z nim duże nadzieje. 

Kolejnym pomysłem jest zaoferowanie naszym klientom zaawansowanego programu komputerowego służącego do optymalnego planowania zamówień na folię. Dzięki niemu klienci będą mogli zaoszczędzić czas potrzebny na analizę każdej pracy pod kątem zakupu folii do złocenia na gorąco, a także pieniądze, ponieważ będą zamawiać tylko taką ilość folii, jaka jest niezbędna do realizacji danego projektu. 

Inne plany? Z pewnością dalej będziemy uczestniczyć w różnego rodzaju targach i konferencjach branżowych. Weźmiemy udział w targach Warsaw Pack 2018, zaplanowanych na przełom lutego i marca w Nadarzynie i Packaging Innovations, które odbędą się w kwietniu w Warszawie. W dalszym ciągu chcemy oferować naszym klientom nasz niezależny, ekspercki punkt widzenia na szeroko rozumiany proces hot-stampingu i pomagać, gdy napotykają jakiekolwiek problemy w tej technologii.

Zenon Łapiński, Firma Łapiński

z.lapinski@zenonlapinski.pl

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>